Vytisknout lze prakticky cokoliv: 3D tiskárny už jsou levné, nejprodávanější seženete pod 4 000 Kč

Technologie 3D tisku byla ještě před několika lety poměrně drahá a nedostupná. S jejím vývojem však klesají i ceny, které u nejlevnějších modelů dosahují pouze několika tisíc korun. Co si na takové tiskárně vytisknete? Možná budete překvapeni.

Pryč jsou doby, kdy nejlevnější 3D tiskárny stály kolem 10 000 Kč. Levné modely dnes vyjdou na méně než 4 000 Kč a zdaleka přitom nejde o žádná šidítka. Vytisknout lze prakticky jakýkoliv tvar z pevných i flexibilních materiálů. A jak ukazuje aktuálně nejpopulárnější 3D tiskárna na našem trhu podle statistik největšího tuzemského e-shopu, 3D tisk nemusí být drahý.

Co si dnes na obyčejné 3D tiskárně vytisknete?

Tisknout lze prakticky cokoliv. Stačí nahlédnout do největšího katalogu 3D modelů zdarma Thingiverse.com. Ať už půjde o náhradní díly ke stávající 3D tiskárně, kryty na mobil, stojánky, úchyty k nábytku, nářadí, sběratelské figurky, díly pro stavbu RC modelů či cokoliv jiného, pravděpodobně už stejnou věc někdo vymodeloval a model nabídl ke stažení. I to je ostatně na 3D tisku krásná věc – nadšená komunita.

Psali jsme o 3D tisku:

Nejrozšířenější technologií 3D tisku je dnes FFF/FDM, což je označení pro nanášení tenkých vrstev roztaveného materiálu na sebe. Jako materiál je nejčastěji používána plastová struna na bázi ABS či PLA, kterou tiskárna taví a jejím vrstvením postupně vzniká 3D objekt. Dnes už se hojně používá také Nylon a nejrůznější flexibilní materiály.

3D tisk do každé rodiny? Populární 3D tiskárna je překvapivě levná

S příchodem 3D tisku se mluvilo o budoucnosti, kdy bude mít 3D tiskárnu doma každý a běžné produkty si v případě potřeby vytiskne. Tak daleko zatím nejsme, ale čím dál méně se podobný scénář jeví jako sci-fi. Např. v českých e-shopech populární model, Creality Ender-3, otevřel cestu k 3D tisku široké mase kutilů. Kupříkladu na Alza.cz se jedná o nejprodávanější 3D tiskárnu vůbec. Pohled na parametry vysvětluje proč. Výrobci se povedlo za minimální cenu nabídnout parametry srovnatelné s modely prodávané za cenu kolem 15 000 Kč a více.

Obrázek: Vytisknout lze prakticky cokoliv: 3D tiskárny už jsou levné, nejprodávanější seženete pod 4 000 Kč

Levná 3D tiskárna využívající technologie FDM je jako dělaná pro kutily a modeláře. Běžný člověk pravděpodobně neocení, že mu dorazí jakožto stavebnice, kterou si nejprve bude muset poskládat. Technicky zdatnější jedinci to však budou brát spíše jako zábavu. Tiskárna s vyhřívanou tiskovou podložkou zvládne rychlostí 180 mm/s tisknout objekty do velikosti 220 × 220 × 250 mm.

V českých e-shopech je 3D tiskárnu možné sehnat za ceny kolem 5 000 Kč. Ze zahraničí ji lze objednat už za 3 700 Kč i s poštovným zdarma, což je překvapivě nízká cena za produkt, který chválí nejedna recenze. Možná se tak přeci jen brzy dočkáme doby, kdy bude mít 3D tiskárnu doma kde kdo.

13 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

180 mm/s ? To rovnou vyplivne hotový výrobek? 😀

Petr

To by měla být rychlost pohybu tiskové hlavy. Takže při té rychlosti by to tiskovou plochu přejelo asi za sekundu, což je teda obdivuhodná rychlost, i když nevěřím, že ta kvalita takhle rychlýho tisku bude srovnatelná s poloviční rychlostí.

JP77

no jistě rychlost pohybu tiskové hlavy a délka nataveného vlákna je mnohokrát delší než výrobek 😀

Honza

Reálná rychlost tisku na Ender3 je někde kolem 60mm/s. Záleží na nastavení a přilnavosti vrstvy. Samozřejmě čím vyšší rychlost tím větší náchylnost na chybu a tím pádem horší tisk…

Petr

Je pravda že ENDER 3 koupím lacino a sestavím si ji sám,ale né za půl hodiny.Je dobré si každý spoj konstrukce upravit a vypodložit aby byli spoje progilů k sobě v pravém úhlu.Lze tiskárnu vylepšit vlstní výrobou součástek které se dají stáhnout na internetu.Viz 3D Jozef Průša který nabízí i… Číst více »

Niky

Ender 3 rozhodně není srovnatelný s tiskárnami, které stojí kolem 15.000Kč, jako je třeba Rebel II. Bez úprav je tisk dost mizerný.

osvetitel

nepis tady nesmysly. tiskarna Rebel II neexistuje.

Jsi dement

Ty jsi vtipný ? vysvětli těm lidem, co ji mají

Luky

Pár jich mám doma a několik jsem jich už prodal. A nejsem sám. Najdi si video na youtube „Zahradník se baví“. Od něj si jí mužeš koupit taky.

Člověk

Jsem vlastníkem této tiskárny a po mnohých vylepšeních tiske opravdu skvěle

osvetitel

po mnoha upravach hmmmm. takze vlastne tisknes opravdu skvele uz s uplne jinou tiskarnou

Ostrovak

Jediná úprava, která se vyplatí koupit je skleněná podložka, která stojí pár stovek. Deska, která přijde s tiskárnou není nic moc, záleží na štěstí. Moje zrovna moc rovná nebyla, takže jsem si musel koupit novou. Ostatní úpravy jsou buďto o přesném složení, vyrovnání a zbytek dílů pro vylepšení se dá… Číst více »

JP77

v českém článku na českém webu by mělo být české video, snad podobné video v češtině je.
jinak jsem rád že díky článku vím která tiskárna je v česku doma nejpoužívanější.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?