5 technologií roku 2019, o kterých ještě hodně uslyšíme

Za 15 dní je tu nový rok, a s ním také to, co máme všichni rádi: technologie. Hračky, inovativní novinky i osvojování dřívějších konceptů, to vše nás samozřejmě čeká i příští rok.

Podívejme se společně na ty nejzajímavější.

1. 5G síť

Žhavé téma, a to nejen kvůli zrychlení, které představuje. Rozhořel se totiž přímo boj o infrastrukturu, ve které chce mít hlavní slovo čínský Huawei, a to po celém světě. V USA však má přísný zákaz a nyní se jeho akce nelíbí třeba také Austrálii nebo některým Evropským státům. Panují obavy s čínské špionáže nebo možné odluky služeb ve chvíli, kdy by vláda rozhodla.

Varuje před ním i naše Bezpečnostní informační služba. Huawei je u nás aktivní na podstatné úrovni, účastnil se už výstavby infrastruktury předchozích bezdrátových sítí.

První 5G sítě si lze „osahat“ v některých velkých městech Spojených států, první mobily s čipy schopnými se na 5G síť připojit představí výrobci už v první polovině příštího roku. Širšího osvojení, obzvláště v Evropě, se sice dočkáme spíše až tak za dva roky, ale o to více se o technologii bude psát.

Obrázek: 5 technologií roku 2019, o kterých ještě hodně uslyšíme

2. Blockchain a Bitcoin

Už na letošní rok šlo spatřit předpovědi o digitální revoluci, kterou kryptoměny a související decentralizovaná distribuovaná digitální účetní kniha, tedy blockchain, přinesou. To se však nestalo a zatímco kryptoměny bojují s obrovskou volatilitou a do mainstreamového zájmu se dostaly spíše ve chvíli, kdy vlivem jejich těžby výrazně stoupla poptávka po výkonných grafických kartách, blockchainu se nedaří plnit sliby.

To však také může být relativním mládím technologie. Blockchain ještě může překvapit, pokud mu začnou banky, logistické společnosti a další relevantní obory více důvěřovat.

Jisté je alespoň to, že se aktivně testuje. Platformy a distribuce typu Hyperledger jsou populární a sahají po nich i velké společnosti a vlády (včetně té české). Jde sice o experimenty, ale využití pro blockchain se jistě nalezne – jen možná nebude tak masové, jak se čekalo.

Obrázek: 5 technologií roku 2019, o kterých ještě hodně uslyšíme

3. Umělá inteligence

Ono jde o stálici už hezkou řádku let, ale vynechat AI zkrátka s čistým svědomím nelze. Strojové učení, hluboké učení a odvozené technologie a principy typu deepfakes nebo virtuálních asistentek bude i pro příští rok populární a uslyšíme o něm na denním pořádku.

Obzvláště hodně se bude mluvit právě o digitálních asistentkách typu Alexa, Siri nebo Cortana. Takový Amazon Echo Dot nebo Google Home už cenovkou klesl na dosti realistickou hranici, vhodnou např. pro vánoční dárek, a přestože zatím poskytují virtuální asistentky spíše zajímavý způsob organizace času, možnost snadného spuštění hudby nebo třeba aktivaci chytrých zařízení po domě, v budoucnu toho budou umět mnohem, mnohem víc.

Obrázek: 5 technologií roku 2019, o kterých ještě hodně uslyšíme

4. Ohýbatelné displeje

Je to tak, už letos jej představil Samsung a několik menších společností a oznámení vyvolalo slušný poprask. Není to naposled, co o technologii slyšíme: skládatelné, ohýbatelné a zkrátka „nerovné“ displeje (počítáme i zakřivení u televizí) bude letos výrazně populárnější. S novými objevy a technologiemi přichází logický požadavek lepší skladnosti a inteligentnějšího využití prostoru.

Není divu, smartphony vyrostly za pár let do obludných rozměrů a přestože trend zmenšování se jistě zase nastartuje, existuje důvodné podezření obávat se, že velké chytré telefony, schopné nahradit i tablet, už tu s námi zůstanou.

Obrázek: 5 technologií roku 2019, o kterých ještě hodně uslyšíme

5. VR a AR

Ale ano, i o virtuální a rozšířené realitě hodně uslyšíme. Je pravda, že v posledních měsících byla tato oblast trochu klidnější: nic velkého se nepřihodilo, žádná revoluce nepřišla. Na poli vývoje a výzkumu je však nadále velmi živo, a přinejmenším v zábavním průmyslu VR stále slibuje jen těžko srovnatelné možnosti.

Diskuze bude probíhat i o možnosti průmyslového využití rozšířené reality (např. ve velkých skladech typu Amazon je to velmi pravděpodobné) nebo opětovného pokusu přivést na svět funkční koncept chytrých brýlí.

Obrázek: 5 technologií roku 2019, o kterých ještě hodně uslyšíme

Ilustrace – Jason Reed

Samozřejmě, existuje spousta dalších technologií, které nezmiňujeme – pro výčet do jednoho článku je jich totiž opravdu až příliš mnoho. Proto se raději zeptáme vás, komentáře jsou vám otevřené: jaké technologie myslíte, že budou příští rok hrát prim? My věříme, že popularitě se nevyhnou ani roboti.

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Každým rokem očekávám hru Lepší než život, a stále se nemohu dočkat. Ta snad v roce 2019.

David Slouka

Každým rokem jsme k ní blíž a blíž.

Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem