Robotické vysavače dokáží udržet naše podlahy čisté prakticky bez pomoci. Přesto je pro jejich maximální účinnost dobré dodržet několik kroků tak, aby byly výsledky úklidu co nejlepší.
Stále více domácností odhaluje nesčetné výhody, které skýtá pořízení robotického vysavače jako asistenta pro domácí úklid. Díky vysoké poptávce se navíc výrobci těchto pomocníků snaží s novými modelovými řadami postupně přinášet také modernější technologie, které zařízení zdokonalují a činí tak jejich užívání stále víc a víc pohodlným. Výběr toho nejlepšího modelu je pak závislý na celé řadě faktorů, které je nutno brát v potaz.
V souvislosti se snahou učinit úklid robotickým vysavačem efektivním pak jde ruku v ruce jistá povinnost uživatele postarat se o jeho pokud možno dlouholetý bezproblémový chod. Přestože se pak řada lidí domnívá, že většina zásad správného užívání vysavače by měla být samozřejmostí, průzkumy trhu často odhalují opak. I v naší redakci jsme se nedávno věnovali několika zlozvykům, které lidé při používání robotického vysavače často dělají, a dostávají se tak z pohledu dlouhodobého užívání do zbytečných problémů.
Pojďme se tedy blíže podívat na několik tipů a rad, jak robotický vysavač správně užívat, a zajistit si tak jeho služby bez ztráty výkonu na dlouhá léta dopředu.
1. Odstraňte zbytečné překážky či povrchy bránící úklidu
Jedním z nejdůležitějších bodů, kterým je před spuštěním robotického vysavače důležité se věnovat, je zajištění bezproblémového přístupu zařízení do všech částí domácnosti, kterou chceme uklidit. S tím tedy souvisí zejména odstranění všech možných překážek, které by mohly způsobit zbytečné zdržení vysavače, jeho úplné zaseknutí či dokonce poruchu.
Zde je vhodné zmínit časté obavy uživatelů robotických vysavačů zejména v souvislosti s vysokými prahy, schody či jinak členitou podlahou a s tím, jak se s těmito přechody vysavač vypořádá. Řešení přitom existuje hned několik. Ve finále tak zůstávají hlavními problémy zejména následující případy:
- Odkrytá kabeláž. Pokud máte v domě či bytě volně rozmístěné kabely, mohou se z nich velmi rychle stát pasti pro vysavač. Díky rotujícím kartáčům, které roboti mají v přední části těla a které vhání většinu hrubých nečistot do nasávací části, se totiž do jejich cesty snadno připletou právě kabely, které může zařízení nechtěně namotat. Tím může dojít k poškození vysavače. Obdobně může kabeláž činit potíže, pokud se zasekne do hlavního kartáče či do koleček sloužících k samotnému pohybu přístroje po místnosti.
Řešením mohou být nejrůznější chrániče kabelů či krabičky, do kterých schováte přeplněné prodlužovací kabely, a zbavíte se tak odkrytých drátů. Tím nejen usnadníte vysavači práci, ale váš dům či byt bude také působit mnohem estetičtějším dojmem.
- Koberce s vysokým vlasem. Ne všechny povrhy jsou pro úklid s pomocí robotického vysavače vhodné. To platí zejména o kobercích s vysokým vlasem. Zde platí podobné riziko jako v případě kabelů. Díky hustému vlasu si navíc robotické vysavače s efektivním úklidem těchto koberců málokdy poradí.
Před spuštěním robota je tak nejlepší dát tyto koberce stranou, případně plochu, kde jsou rozmístěny, virtuálně či fyzicky zahradit (viz dále). Samotný koberec s dlouhým vlasem pak dočistí ruční vysavač.
- Volně stojící voda. Máte-li doma domácí mazlíčky, může být kamenem úrazu i obyčejná miska s vodou. Pokud totiž vysavač nemá dostatečně citlivé senzory, může do misky snadno narazit.
Řešení se v tomto případě nabízí samo – odstranit misky s vodou z dosahu vysavače a po dokončení úklidu je vrátit opět na své místo. Nejpohodlnějším řešením je požízení takového vysavače, který se v prostoru orientuje chytře a dokáže se vyhnout i malým překážkám. V ideální případě takový stroj kombinuje laserovou navigaci s navigací kamerovou. Na základě našeho testu můžeme doporučit povedený Mi Robot Vacuum-Mop 2 Ultra EU, který je možné doplnit o automatickou vyprazdňovací stanici.
- Další překážky. Kromě výše zmíněných „nástrah“ mohou práci vysavače zkomplikovat také další předměty, které jeho úklid zbytečně komplikují. Typickým příkladem je například oblečení (nejčastěji ponožky či spodní prádlo) odhozené na zemi, které je dostatečně malé na to, aby jej vysavač nasál, avšak zároveň dost velké na zaseknutí se v nasávacím systému.
Podobně velkým problémem může být oblast okolo jídelního stolu, kde je často spousta židlí, jejichž nohy mohou prakticky tvořit labyrint, ve kterém se vysavač může na notnou dobu zablokovat bez schopnosti najít cestu ven. Zkuste tedy zvážit dočasné zvednutí židlí na stůl, aby překážek kolem stolu ubylo a vysavač tak měl volnou cestu.
2. Nastavte fyzické či virtuální bariéry
Pokud nechcete, aby vysavač uklízel celou přístupnou podlahovou plochu, je vhodné rozmístit po domácnosti vhodné bariéry, které jeho pohybu v těchto místech zamezí.
Bariéry přitom nemusí být vyloženě fyzické (dveře či mantinely). Pokročilejší modely robotických vysavačů jsou schopné vytvořit virtuální plán vaší domácnosti, na kterém je pak následně možné nastavit přístupné a nepřístupné oblasti. Robot tak následně při úklidu tyto prostory vůbec nebere v potaz a věnuje se vysávání pouze tam, kde to má povoleno.
3. Vytvořte vysavači časový plán
Díky podpoře mobilních aplikací lze u úklidu robotickým vysavačem nastavit různé parametry, kterými se má zařízení řídit. Jedním z nich je také určení času, kdy má přístroj uklízet. Pokud tedy chcete mít jistotu, že si nebudete s vysavačem vzájemné lézt do cesty, naprogramujte si takový rozvrh, který bude nejlépe vyhovovat oběma stranám. V ideálním případě tak můžete po návratu z práce přijít do čerstvě uklizeného domu, což je velmi příjemný a vítaný pocit.
4. Zvolte vhodné umístění dokovací stanice
Zázemí robotického vysavače je jedním ze základů úspěšného úklidu. V tomto ohledu pak hraje hlavní roli umístění dokovací stanice, kam se přístroj jezdí průběžně dobíjet, případně zde také u některých modelů dochází k vyprazdňování zásobníku na nečistoty do větší nádoby, která je právě součástí dokovací stanice.
Pro pohyb vysavače je pak klíčové, aby byla stanice na dobře viditelném místě, a ideálně aby v jejím okolí nebyly žádné předměty, které by mohly bránit návratu robota zpět do doku. Vysavač se totiž vrací zpravidla při nedostatku kapacity baterie, a v případě nutnosti nadbytečného kličkování by se mohl vybít dřív, než do stanice dorazí.
5. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a údržbu
I když se vám podaří zajistit vysavači ideální podmínky pro provoz ve vaší domácnosti, nemusíte mít vždy vyhráno. Vždy je důležité zařízení průběžně sledovat, zda-li nedochází k nějakým komplikacím, o kterých nemusíte vědět, avšak v dlouhodobém měřítku mohou mít na výkon vysavače negativní dopady. Tu a tam tedy úklid spouštějte i v době, kdy jste doma. Další alternativou pak může být pořízení bezpečnostní kamery, která může vaši domácnost sledovat i ve vaší nepřítomnosti, a vy tak budete mít o pohybu vysavače přehled.
V případě jakýchkoli nesrovnalostí či podezření na možný problém je pak vždy nasnadě hledat pomoc u odborníků a konzultovat váš dotaz například přímo s výrobcem daného zařízení.
Při dodržení výše uvedených zásad se dočkáte řady let spokojeného provozu robotického vysavače a dosáhnete při úklidu nejlepších výsledků.
Strašná sbírka blábolů a kravin. Autor ať jde dělat něco užitečného.
To je základ bez kterého nelze používat robotického vysavače. A já čekal převratnou informaci.