Jak vybrat robotický vysavač? Koukejte po chytré navigaci a funkcích, cena není vše

Obliba chytrých zařízení a různých pomocníků, kteří nám mohou usnadnit úklid a údržbu domácnosti, stále narůstá. Na čelních příčky z pohledu využitelnosti a praktičnosti těchto zařízení se pak bezpochyby řadí robotické vysavače. V tomto článku vám poradíme, v čem tkví jejich hlavní výhody, co všechno dokážou tito malí soběstační uklízeči ve vašem domě či bytě obstarat, a v neposlední řadě také na co si při výběru takového přístroje dát pozor.

Robotické vysavače dlouho existovaly jen v představách

Robotické vysavače jsou trendem nejen chytrých domácností již celou řadu let, a staly se tak jakýmsi symbolem zdokonalování domácích technologií. Zatímco po většinu minulého století byla představa automatického uklízeče, který vysaje nečistoty či dokonce vytře podlahu, načež se následně vrátí do své dokovací stanice, poměrně neuchopitelná, v 90. letech již začaly spatřovat světlo světa první skutečné modely.

Průkopníkem tohoto odvětví byla společnost iRobot a jejich model Roomba. Po roce 2000 se pak začala objevovat celá řada dalších firem, které chtěly na tomto poměrně novém a neprobádaném trhu prorazit, a k dnešnímu dni již existují desítky výrobců, kteří se – mnohdy mimo jiné – na robotické vysavače zaměřují. Velké oblibě se v našich končinách těší modely společnosti Xiaomi, jejíž modey vynikají dobrým poměrem ceny a výkonu. Jak ale samotné zařízení funguje?

Obrázek: Jak vybrat robotický vysavač? Koukejte po chytré navigaci a funkcích, cena není vše

Robotické vysavače byly v minulém století hudbou budoucnosti. Nyní zažívají boom. Zdroj: Unsplash

Jak robotický vysavač funguje

Obecný koncept robotických vysavačů je napříč jednotlivými značkami a jejich modely poměrně podobný. Zpravidla jde o malé, kruhové zařízení řízené počítačem, které disponuje sadou skenerů, které mu pomáhají nejen se orientovat v prostoru, ale také detekovat nečistoty, které má vysavač uklidit. Ten pak na základě autonomního systematického pohybu po místnosti dokáže vysát – a v některých případech i vytřít – drtivou většinu přístupné podlahové plochy, přičemž se po skončení práce nebo po vybití baterie vrátí do své dokovací stanice. Prakticky všichni výrobci pak svá zařízení doplňují o příslušné mobilní aplikace, díky kterým můžete vysavač nejen monitorovat, ale také přímo ovládat či plánovat jeho provoz.

Je vaše domácnost na robotický vysavač připravena?

Hlavní otázkou, kterou si pravděpodobně pokládáte, je zda vůbec u vás doma automatického vysavačového robota využijete. Ne všechny domácnosti totiž jsou na tento typ úklidu vhodné. Přestože se technologie snímačů i samotného pohybu robotických vysavačů neustále vyvíjí, stále se například příliš nehodí domů či bytů s větším počtem záhybů a zákoutí, volně stojícího nábytku nebo s členitou podlahou v podobě schodů.

I tak však na trhu existují varianty, které si s těmito problémy zvládnou poradit. Je však potřeba se před výběrem tak trochu vžít do role těchto malých pomocníků a představit si jejich pohyb v prostoru. Případně pak můžete váš interiér pro robotické vysavače vhodně připravit. S tím souvisí například odstranění koberců a jejich nahrazení plovoucí podlahou či naopak. Každý malý detail může mít na konečný výkon vysavače vliv.

Obrázek: Jak vybrat robotický vysavač? Koukejte po chytré navigaci a funkcích, cena není vše

Důležitým faktorem, který byste při výběru robotického vysavače měli zohlednit, je i jeho celková hlučnost. Zdroj: Freepik

Co je dobré vědět před nákupem

Existuje několik obecných bodů, které je dobré si před pořízením vlastního robotického vysavače projít:

Zmapování domácnosti

Dejte si dohromady informace o tom, jaké povrchy se u vás doma vyskytují, zda máte domácího mazlíčka, který by mohl pouštět chlupy a znesnadňovat úklid, případně zda se ve vašem domě či bytě nenachází nějaké další mechanické překážky, se kterými se vysavač bude muset vypořádat. Všechny tyto vlastnosti je pak třeba promítnout do volby konkrétního přístroje.

Stanovení rozpočtu

Vaše finanční možnosti mohou být při výběru vysavače také limitujícím faktorem. Ne vždy však platí, že drahá zařízení uklízí kvalitněji než ta dostupnější. Zpravidla se však modely jednotlivých cenových kategorií liší v technologickém provedení – zejména pak v typu senzorů, které jsou u variant s vyšší cenovkou většinou optické či laserové, čímž je pohyb po místnosti plynulejší a efektivnější. Právě typ navigace tak zpravidla tvoří největší podíl hodnoty zařízení. Blíže o jednotlivých typech naváděcího systému můžete přečíst v článku, který vyšel na inSmart.cz dříve.

Zjistěte si informace o funkcích vysavače

Toto je pravděpodobně ten nejkritičtější krok celého výběru. Robotické vysavače jsou totiž velmi často schopné uspokojit i sebenáročnější zákazníky a uživatele. Kromě základních funkcí navíc mohou vysavače disponovat celou řadou doplňkových vlastností, které možná rádi uvítáte.

Obrázek: Jak vybrat robotický vysavač? Koukejte po chytré navigaci a funkcích, cena není vše

Výběr toho vhodného vysavače není vždy lehký úkol, a je třeba mu věnovat dostatek času. Zdroj: Freepik

Jaké funkce může robotický vysavač mít?

Chytrá navigace

Základním prvkem, který by měl robot zvládat na jedničku, je vyhýbání se překážkám. V tomto ohledu pak dost záleží na samotné technologii (optické senzory, laserové senzory či další typy kamer), kterou daný model využívá. V tomto případě je ideální přečíst si zkušenosti ostatních uživatelů, jak se s jednotlivými komplikacemi vypořádá přímo v běžném domácím prostředí. Nejlepší volbou jsou obecně modely s kombinovaným laserovým a kamerovým navigačním systémem.

Detekce schodů a hran

V případě, že máte doma tu a tam nějaký schod, je dobré, aby vysavač disponoval detekcí pádu a hran. Tím se pojistíte proti nechtěnému pádu. Přestože je tato funkce v základní výbavě většiny robotů, tu a tam zkrátka chybí. Pak vám mnohdy nezbude nic jiného než schody vhodně zahradit – podobně jako byste před pádem chránili vlastní dítě.

Automatické vysypávání

Další zajímavou vychytávkou je možnost automatického vysypávání. Kapacita odpadní nádoby samotného vysavače je mnohdy velmi limitující. Proto se na trhu stále častěji objevují modely, které mají v dokovací stanici umístěnu další, větší nádobu, kam robot v průběhu vysávání zajíždí k průběžnému vysypávání. Vy se tak staráte pouze o vysypávání/výměnu sáčků v dokovací stanici, což stačí udělat třeba i jednou za dva měsíce. Především pro větší domácnosti a majitele domácích mazlíčků jde o ideální řešení.

Obrázek: Jak vybrat robotický vysavač? Koukejte po chytré navigaci a funkcích, cena není vše

Pro novější modely jsou dostupné vysypávací nabíjecí stanice. Např. námi testovaný Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra nabízí vyprazdňovací stanici velmi levně a patří k nejlepším robovysavačům na českém trhu. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Vytírání/mopování

Některé modely vysavačů se nezaměřují pouze na vysávání, ale zvládnou také vytírat. Přestože tuto funkci nemusí uvítat všichni, je dobré vědět, že jde kompletní úklid podlahy skutečně vměstnat do tak kompaktního zařízení. Opět záleží z velké části na tom, co si od přístroje slibujete – tuto vlastnost navíc nemusíte vždy efektivně využít, zejména, pokud vaši podlahu tvoří z větší části koberce či jiné podlahy, které zkrátka vytřít nelze.

Hlasitost? Rychlost úklidu? Čtěte hodnocení uživatelů

Kromě těchto základních vlastností tak můžete sledovat poměrně výrazné rozdíly mohou nastat v oblasti uživatelského rozhraní, potažmo ve funkcích mobilních aplikací, které slouží k ovládání vysavače. Stejně tak je dobré věnovat pozornost hlasitosti vysavače, délce úklidu (resp. výdrži baterie) nebo obecně jeho schopnosti manévrovat v otevřeném prostoru.

Obrázek: Jak vybrat robotický vysavač? Koukejte po chytré navigaci a funkcích, cena není vše

Většinu automatických vysavačů můžete pohodlně ovládat přes mobilní aplikaci. Zdroj: Freepik

Jak vytěžit z úklidu robotickým vysavačem maximum

Po zohlednění všech klíčových faktorů, které byste od svého robotického uklízeče požadovali, je zpravidla dobré mu v úklidu tu a tam vyjít vstříc. Pokud tedy chcete, aby bylo vysávání co nejúčinnější, zbavte se překážek, které by vysavači mohly zkomplikovat pohyb po místnosti – například volně ležících kabelů či menších koberečků. Stejně tak je nutné věnovat se pravidelné údržbě zařízení, či jeho občasné kontrole, abyste věděli, že skutečně uklízí tak jak má. V řadě aspektů vám pak vyjdou vstříc chytré funkce, kterými vysavače disponují.

Pokud pak dodržíte soubor jednoduchých zásad, který nejenže zefektivní samotný úklid, ale výrazně také prodlouží životnost a funkčnost přístroje, stane se z robotického vysavače nenahraditelný pomocník, bez kterého si již úklid vaší domácnosti nebudete moci představit.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?