Starman, postava sedící v elektromobilu Tesla Elona Muska, dokončil svůj první oběh kolem Slunce. Svou cestu by jednoho dne mohl zakončit v atmosféře Země či Venuše. Jak nastínil jeden z vědců, možné je také vypaření v blízkosti Slunce. Čeká jej však ještě dlouhá cesta.
Na fascinujících snímcích zveřejněných SpaceX v únoru 2018 lze spatřit elektromobil Tesla Roadster, který byl do vesmíru vynesen raketou Falcon Heavy. V automobilu, který skutečně patřil Elonu Muskovi, sedí figurína Starman.
- Odpalme atomovky na Marsu: Elon Musk chce spustit terraformaci Marsu a udělat jej obyvatelným
- Tesla zruší kamenné obchody, automobil půjde koupit pouze přes internet – ale zato levněji
Před 18 měsíci vyslala SpaceX do vesmíru raketu Falcon Heavy. Nejsilnější raketa světa vynesla do vesmíru Tesla Roadster z roku 2008. Aby vše vypadalo stylověji, figurína Starman ležérně posazená do elektromobilu vypadá tak, jako by vozidlo řídila. Kolem vozidla byla namontována konstrukce s množstvím kamer, které měly za úkol vyslat na Zemi fotografie a další záběry z vesmíru. Zkrátka geniální marketingový tah, jak to ostatně Musk umí.
Kde je Roadster? Právě poprvé obletěl Slunce
Od té doby strávil Starman ve vesmíru 550 dní. Podle webu WhereIsRoadster.com (Kde je Roadster), který poskytuje detailní informace o poloze a další zajímavá data ohledně cesty Roadsteru, dokončil Starman svůj první oblet kolem Slunce.
Od svého vypuštění uletěl přibližně 763 milionů mil.“Pokud by baterie stále fungovaly, Starman by si vyslechl písničku Space Oddity už 151 881. Musk mu ji totiž nechal nastavit v nekonečné smyčce. Bohužel, baterie vozidla podle všeho vydržela na pouhých 12 hodin od vypuštění, což potvrdil Musk ve svém proslovu po vypuštění v Kennedyho vesmírném středisku.
Roadster není sterilní, vědci se báli kontaminace Marsu životem ze Země
Starmanova současná poloha je 185 milionů mil (cca 300 milionů kilometrů) od Země. Roadster v třešňové barvě byl původně vyslán na oběžnou dráhu kolem Marsu. Vědci se tehdy báli případné kolize s rudou planetou, neboť vůz nebyl sterilní a mohl by na Mars zanést organismy ze Země.
Roadster spíše než do Marsu narazí do Země, Venuše či Slunce
Podle výpočtů astrofyzika Hanno Reina z University of Toronto je větší šance, že elektromobil narazí do Země, Venuše či Slunce. Nestane se tak prý dříve, než za 10 milionů let.
Jak nastínily výpočtu, minulý rok v listopadu Starman proletěl kolem Marsu a zamířil směrem k pásu asteroidů. V současné chvíli se pohybuje rychlostí kolem 1550 km/h. Kolem Marsu proletí znovu 7. října a blízko Země by měl proletět každých 30 let.
Vůz nebyl vyslán na oběžnou dráhu Marsu! Byl vyslán na oběžnou dráhu slunce, která v nejvzdálenějším bodě (apohéliu) dosahuje oběžné dráhy Marsu.
Sem si říkal jak by ho tam nasměrovali.
To máš jedno Ty Ťuňťo, lítá tam jak blázen a čumí dopředu. Až k tomu přiletí mimouši, uřehtají se až jim spadnou tykadla jak sousedce prsa na břicho a už nás nenapadnou, protože zjistí, že máme smysl pro srandu.
Tak to je asi nejrychlejší auto v soustavě a taky má dost najeto 😉
hm další zbytečnej bordel .. tentokrát ve vesmíru… však ono se to jednou vymstí 😀
Na oběžné dráze Země je to problém, ale kolem Slunce (kde je ta Tesla) je tolik místa že se to těžko někdy vymstí.