Na Měsíci se stále podařilo přistát jen třem zemím: USA, Rusku a Číně. Indie, podobně jako nedávno Izrael, rovněž neuspěla.
Sonda Izraele Beresheet měla naději na Měsíci přistát, a Izrael by se tak zapsal do dějin jako čtvrtá země, která na jediném přirozeném satelitu Země dokázala se sondou přistát.
Ač mise dlouho vypadala nadějně, nakonec zklamala technika. Při přistání selhal hlavní motor a než se ho týmu inženýrů na Zemi podařilo obnovit, sonda narazila ve velké rychlosti do povrchu Měsíce.
Naděje rychle zhasíná, Vikram končí jako Beresheet
Otěže krátce poté převzala Indie, její přistávací modul Vikram však včera k večeru, i v tomto případě zřejmě během finální přistávací fáze, selhal. I on zřejmě narazil do povrchu Měsíce a kontakt z řídícího centra v Indii není možný.
Přistání s modulem Vikram bylo klíčovou součástí projektu Chandrayaan-2, jejíž cílem je průzkum téměř neznámého a fascinujícího jižního pólu Měsíce. Současné vědecké poznání napovídá, že se na jižním pólu ukrývá zmrzlá voda, ukrytá v extrémně studených kráterech na odvrácené straně Měsíce.
Cílem Vikramu bylo v této části přistát a sesbírat vícero informací. Modul totiž nesl rover Pragyan, obě vozítka měla být schopna pomocí citlivých přístrojů odhalit kompozici místní půdy – a teoreticky také odhalit možnou přítomnost vody.
Několik minut před přistáním Vikramu však v řídícím centru odhalili odchylku od plánovaného kurzu modulu.
Dva kilometry nad povrchem Měsíce ztratila Indie veškerý kontakt s Vikramem.
Ač největší demokracie světa zatím finálně nepotvrdila havarování Vikramu, ztráta komunikace nedává mnoho nadějí.
Vikram a Pragyan měly na povrchu Měsíce vydržet fungovat celé dva týdny, tedy období lunárního dne, kdy je Měsíc zalit světlem a teplem ze Slunce. Během noci totiž teploty klesnou až na drtivých -130 stupňů celsia.
Od roku 1960 se uskutečnila řada přistání na Měsíci, nicméně velká část přistání selže, nejedná se o nic jednoduchého. Přistání vyžaduje precizní výpočty, už jen kvůli tomu, že Měsíc je malý a nemá vůbec žádnou atmosféru.
Zdroj: Verge