Není to poprvé, kdy se Tim Berners-Lee otevřeně a angažovaně vyjadřuje k internetu. Zakladatel World Wide Webu má o budoucnost internetu vážné obavy.
Pokud technologické společnosti nezmění své chování, stejně jako samotné státy, pak nám hrozí digitální dystopie, zvěstuje mnohokrát vyznamenaný britský vynálezce Berners-Lee.
Už minulý rok za tímto účelem zveřejnil první část z chystaných 9 principů, míněných jak pro vlády, tak pro firmy a jednotlivce, které by měly zajistit vyšší míru bezpečnosti internetu. Mezi principy patří mimo jiné to, že se k internetu bude moci připojit skutečně každý a dostupnost internetu bude absolutní a neustálá; technologické společnosti by se zase měly postarat o to, aby byl internet dostupný pro každého a respektovat soukromí uživatelů a jejich osobních dat.
Funguje internet tak, jak chceme?
Utopické představy, pravda – nicméně alespoň část z nových pravidel bude nutné implementovat, má-li z internetu být nakonec něco víc než jen nástroj, jak z lidí vymámit maximum peněz.
Za poslední rok se pět různých skupin zahrnujících státy, technologické společnosti a další zájmové skupiny, pokusilo lépe 9 principů přiblížit a vytvořilo proto 76 pravidel, které blíže a do detailu definují „smysl“ těchto principů.
Nezisková organizace Web Foundation s Bernersem-Lee souhlasí a zdůrazňuje, že 1/3 amerických teenagerů ve věku mezi 12 a 17 roky osobně zažilo na internetu šikanu, šíření falešných zpráv je extrémně rychlé a online podvody stojí uživatele z 20 vybraných zemí na 172 miliard dolarů jen za rok 2017.
Problémem je i nevyrovnanost v používání internetu. Připojeno je 83 % Evropanů, ale jen 28 % Afričanů a 46 % populace celkem nemá k internetu pravidelný přístup.
Tim Berners-Lee bude mít těžké přesvědčit firmy a státy, aby se jeho projektu zúčastnily. Podporovat 9 principů už ale přislíbila řada ostře sledovaných korporací, mezi nimi překvapivě Google, Facebok a Reddit. Další jména jako vyhledávač DuckDuckGo a organizace typu Electronic Frontier Foundation, Public Knowledge nebo Ranking Digital Rights nepřekvapí. Dobrou zprávou je, že k dodržování 9 principů se zavázaly také dva vůdčí evropské mocnosti – Francie a Německo – a africký stát Ghana.
Je ale rozhodně na čem pracovat – obzvláště proto, že právě Google a Facebook bývají nejčastěji obviňováni za to, v jakém stavu se internet nachází.
Contract of the Web, jak Tim Berners-Lee svou ideu nazývá, je ambiciózní, utopický a zdánlivě nerealistický. Berners-Lee má ale tendenci právě podobné nápady dotahovat do konce. Celý projekt budeme pozorně sledovat.
A to spolu s dalšími projekty tohoto velkého muže.