Armáda Spojených států amerických má ve výbavě obdivuhodné kusy techniky. Stíhačky F-22 Raptor vládnou obloze, raketové torpédoborce Arleigh Burke pak společně s letadlovou lodí USS Gerald R. Ford vodstvu. Letoun E-6 Mercury je však v jistém ohledu mnohem mocnější, i když nenese jedinou zbraň. Jak je to možné?
Nenápadné letadlo může ze vzduchu odstartovat či ukončit jadernou válku. E-6 Mercury je letounem konstruovaným pro případ jaderného konfliktu. U.S. Navy jej prezentuje jako stroj, ze kterého jsou v bojových situacích rozdávány příkazy armádě a ovládány jaderné síly USA.
Letoun vychází z komerčního Boeingu 707-320 a je určen k rychlému startu a přenášení pokynů od velení armády směrem k flotile ponorek s balistickými raketami, raketovým silům a zbytku armády. Jediný příkaz člověka z paluby letounu tak může odstartovat jadernou válku. Příkazy probíhají za pomoci rádiových vln o velmi nízkých frekvencích (VLF), které vysílá směrem k ponorkám a dalším složkám.
I kdyby byla země v plamenech, rozkazy budou vysílány dál
USA mají k dispozici 16 letounů Boeing E-6A Mercury, každý s posádkou 22 komunikačních pracovníků. Ti vysílají tzv. pohotovostní příkazy k akci (Emergency Action Messages – EAM) složkám po celém světě. Tyto zprávy nezřídka zachytí radioamatéři po celém světě. Pro nezasvěceného člověka však zní dosti podivně, viz video níže.
https://www.youtube.com/watch?v=SE0pXNWDq2c
Letoun dosahuje maximální rychlosti 960 km/h a v kritické oblasti na jedno natankování vydrží operovat přibližně 6 hodin. Maximální dolet je 12 144 km, což by bohatě stačilo na překonání vzdálenosti z New Yorku do Tokia (10 857,8 km). I bez jediné zbraně tak Boeing E-6 Mercury může být největší hrozbou.