Sono Sion – první levný elektromobil na solární pohon?

Německý startup Sono Motors v samotném závěru října představil světu projekt vozu Sion, který by měl být poháněn solární energií. Klíčovým prvkem by pak u tohoto automobilu měla být jeho cenová dostupnost. Podaří se firmě naplnit své cíle a obstát tak v drtivé konkurenci automobilových gigantů?

Je známo, že 21. století je symbolem rozvoje technologií v nejrůznějších sférách průmyslu. Nejinak tomu je i v oblasti dopravy, kde samotné tempo pokroku velmi často udávají startupové společnosti. Jednou z takových firem je německá Sono Motors, která se odhodlala uvést v příštím roce na trh plně elektrický vůz s označením Sion. To by samo o sobě nevzbudilo tolik pozdvižení, jelikož elektromobily jsou již poměrně běžně dostupné. Model Sono Sion však svou energii na provoz nebude čerpat nejen z elektrické sítě, ale do jisté míry také přímo ze Slunce.

Solární panely doplní celkový design vozu

Vůz má být totiž osazen celou řadou solárních panelů, které nebudou umístěny pouze na střeše (jako v případě jiných vozidel využívajících solární energii), ale také po stranách. Navíc budou do karoserie vozu přímo integrovány, takže vůz bude mít kompletně matně šedý vzhled, aby byly panely také vhodně esteticky zakomponovány do designu celého automobilu.

Obrázek: Sono Sion – první levný elektromobil na solární pohon?

Vůz Sono Sion má disponovat celou řadů solárních panelů situovaných téměř po celé ploše karoserie. Zdroj: Se souhlasem Sono Motors

Sono Sion by měl navíc disponovat LiFePO4 baterií, která svými rozměry a kapacitou patří k zlatému středu toho, co můžeme na trhu elektromobilů momentálně dostat, přesto však prvotní testy nasvědčují, že se vůz může výkonem rovnat velkokapacitním modelům z dílen Tesly či Hyundaie, které si u svých modelů také pohrávají s konceptem solárního napájení.

Společnost Sono u modelu Sion počítá s dojezdovou vzdáleností přes 300 km na jedno nabití, přičemž zhruba 10 % potřebné energie by měl při pravidelném ježdění vůz získat ze Slunce. V horizontu celého roku pak může solární energie dodat vozu kapacitu na dojezd přes 8 500 kilometrů. Zbývající výkon bude vůz získávat klasickým nabíjením ze sítě, přičemž v kombinaci se solárními panely se dostane na 80 % kapacity zhruba za půl hodiny nabíjení (při použití nejrychlejší nabíječky).

Sion láká především dostupnou cenovkou

Elektromobily na sluneční energii, které byly dosud představeny, trpěly výrazným nedostatkem v podobě vysoké ceny, která pro průměrnou domácnost byla jen těžce dostupná. Společnost Sono Motors si toto uvědomuje, a proto počítala s technologií, díky které by se měl model Sono Sion vejít do pořizovací ceny 25 000 amerických dolarů (něco málo přes 600 000 korun). To by z vozu činilo prakticky nejdostupnější sériově vyráběný elektromobil na světě.

Obrázek: Sono Sion – první levný elektromobil na solární pohon?

V případě potřeby bude možné Sono Sion nabíjet i klasicky ze sítě. Zdroj: Se souhlasem Sono Motors

Na trh by se první vozy mohly dostat již v polovině roku 2023. Německá společnost se rozhodla zkusit své štěstí nejprve na evropském trhu, kde by se mělo ukázat, zda má tato úctyhodná a ekologická myšlenka šanci na úspěch. Již nyní firma registruje přes 40 tisíc předběžných zájemců o Sono Sion. Pokud se ukáže, že koncept elektrovozů využívajících energii ze slunečního záření si na trhu najde své zákazníky, mohl by projekt Sono Motors znamenat výrazný milník v rozvoji elektromobility nejen v Evropě, ale i po celém světě.

Zdroj: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte