Fakulta FIT ČVUT se účastní hned několika projektů, které mají za cíl pomoci nalézt vakcínu proti koronaviru, případně pro usnadnění dobrovolníkům doručování potravin a léků ohroženým jedincům.
FIT se účastní projektu Folding@Home, o němž jsme už psali; FIT se přidalo se svým cloudem CloudFIT, čímž projektu poskytlo plný výkon 500 CPU Intel Xeon 3GHz, 1 TB RAM a 4 GPU Tesla V100.
Připojila se též k iniciativě VODAN, což je optimalizace datového managementu o Covid-10. Pomohli také spustit portál s chatbotem a dalšími zdroji, který odpovídá na otázky uživatelů ohledně nového koronaviru.
A účastní se také vývojové části projektu Sousedská pomoc, který sdružuje dobrovolníky ochotné a schopné doručovat potraviny a léky lidem nejvíce ohroženým koronavirovou infekcí. Platforma je open-source a zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Proti koronaviru aktivně pomáhá většina vysokých škol v republice, obzvláště aktivní je Univerzita Karlova se svými lékařskými fakultami, ale nezaostávají ani ty další. Technicky zaměřené školy zase zajišťují technologická řešení, a když se různé obory a různě talentovaní lidé sejdou, vznikají z toho velmi dobré věci. Aktivní je i brněnské VUT a s podobnýmim projekty přichází univerzity po celé republice.
Je příjemné vidět, že Češi jsou schopni si v případě krize vzájemně pomoci. Různé iniciativy vznikají po celém světě a Česko v tomto ohledu nezaostává: Prokazuje svoji pozici mezi nejvyspělejšími státy a pomáhá jak technologicky a výpočetním výkonem, tak svými lidskými silami.