Stáhnete si do telefonu aplikaci, zapnete Bluetooth a o víc se nemusíte starat. Aplikace eRouška totiž automaticky monitoruje vaše okolí a ukládá lokálně anonymizovaná data o tom, s jakými dalšími lidmi jste se setkali. První verze aplikace fungovala tak, že pokud se u někoho z nich projevila nákaza, mohla odeslat kontakt hygienikům a ti mohli telefonicky upozornit potenciálně nakažené. Hygiena v České republice ale bohužel preferuje papír a tužku a data tak nikdy nevyužila. Aplikace ke stažení pro Android a iOS se nyní dočkala aktualizované verze. eRouška 2.0 využívá oficiálního Apple/Google protokolu a již neslouží pro odeslání dat hygienikům. Nová eRouška pouze upozorní na kontakt s nakaženým a měla by fungovat lépe a přesněji. (Aktualizováno 17. září 2020)
Aplikace eRouška měla hygienikům pomáhat s trasováním lidí, se kterými se nakažený mohl setkat. Vše vycházelo z předpokladu, že aplikaci bude využívat většina populace a půjde tak o efektivní způsob, jak zabránit dalšímu šíření koronaviru. Vše co pro to museli lidé udělat, bylo nainstalovat si na svůj Android či iOS telefon jednoduchou aplikaci. Vše bylo anonymní a ani na výdrž baterie neměla eRouška větší vliv. Problémem byl fakt, že česká hygiena s chytrými technologiemi nedostatečně pracovala a data nikdy nevyužila.
Nově vydaná eRouška 2.0 mění přístup a vše zjednodušuje – cílem je nyní především upozornit uživatele, že se setkal s nakaženým koronavirem. Už není potřeba zadávat telefonní číslo ani žádný jiný druh osobních údajů, stačí nainstalovat aplikaci. Ta běží na pozadí a uživatele upozorní v případě setkání s nakaženým – nic míň, nic víc. Jak s informací naložíme, je na každém z nás. Hygiena již v nové verzi nijak nefiguruje a žádná 3. strana se o vašem setkání s nakaženým nedozví.
- Interaktivní mapa výskytu koronaviru 2019–nCoV: Mapa šíření ve světě i v Česku
- Mapy.cz upozorní, jestli jste přišli do styku s nakaženým koronavirem
Jak funguje aplikace eRouška 2.0?
Majitelé Android a iOS telefonů mohou aplikaci stahovat už dnes, zdarma z Google Play a AppStore. Instalace je snadná a budete při ní vyzváni k zapnutí Bluetooth. Na rozdíl od aplikace Mapy.cz nedochází ke sledování polohy, ale využíván je pouze Bluetooth k detekci okolních zařízení. Aplikace se nicméně dobře doplňují a obě mají své místo na trhu.
„Aplikace slouží jako automatický notýsek, do kterého se zapisují anonymní ID zařízení, se kterými jste přišli do styku. Tento notýsek je uložen jen ve vašem telefonu a o odeslání hygieně rozhodnete jen vy sami, pokud vás o to pracovník hygieny požádá,“ popisoval první verzi aplikace jeden z autorů aplikace Vojtěch Komenda.
Pokud rozumíte programování, zdrojové kódy aplikace jsou ke stažení na GitHubu (Android, iOS), podepsáno je pod ní Ministerstvo zdravotnictví a aktivita českých technologických firem a IT nadšenců Covid19CZ.
Instalace aplikace eRouška krok za krokem
Aplikace eRouška je ke stažení zdarma. Vše, co uživatel potřebuje, je mobilní telefon s operačním systémem Android a iOS. Pokud máte k dispozici ten, stačí následovat tyto jednoduché kroky.
- Otevřete obchod s aplikacemi Google Play (zařízení Samsung, Xiaomi, Huawei apod.) či Apple App Store (iPhone a iPad).
- Vyhledejte „eRouška“.
- Klikněte na možnost „Instalovat“.
- Po úspěšné instalaci budete vyzváni k aktivaci a zapnutí Bluetooth. Obě možnosti potvrďte.
- Nechte eRoušku běžet na pozadí a Bluetooth nevypínejte, jedině tak může zařízení anonymně sbírat data o telefonech v okolí se zapnutou eRouškou.
- Po zapnutí se vše děje automaticky, v případě kontaktu s nakaženým budete aplikací upozorněni.
Známé problémy eRouška 2.0
eRouška na telefonech Huawei bez Google služeb
Nová eRouška pro své fungování potřebuje Google Play Services. Např. nové modely značky Huawei bez Google služeb tak s eRouškou nefungují správně. V takovém případě můžete využít alternativu ve formě Mapy.cz.
Problém s instalací eRouška na iPhonu
Už eRouška 1.0 měla problémy na iPhonech se starší verzí iOS. Stejně je tomu v případě nové verze. Důvodem je fakt, že aplikace nyní využívá oficiální Apple/Google protokol, který je integrovaný až v novějších verzích operačního systému. Aplikace pro své fungování vyžaduje iOS verze 13.5 a novější. Majitelé zařízení se starší verzí iOS aplikaci ani nemohou nainstalovat.
Problém „eRouška je pozastavená“
Někteří uživatelé na Android i iOS zaznamenali problém s zaseknutím aplikace ve stavu „Pozastavená“. Problém má podle vývojářů snadné řešení.
- Zkontrolujte, zda nemáte zapnuté sledování covid-19 nakažených prostřednictvím jiné aplikace a funkce, např. Mapy.cz či nativní řešení od Googlu či Applu.
- Pokud ano, vypněte jej.
- Následně zkuste kliknutím na „Spustit eRoušku“ provést aktivaci.
Pokud postup nepomůže, aplikaci eRouška odinstalujte a znovu nainstalujte. Především majitelům iPhonů přeinstalování nezřídka pomůže.
Proti nákaze bojují technologické firmy z celého světa
V České republice nabízí podobné řešení Mapy.cz od Seznamu. Mobilní aplikace však využívá GPS a využívá trošku jiného principu. Iniciativu na zabudování podobné technologie do svých operačních systémů zveřejnili na jaře také Google a Apple, právě jejich protokol využívá nová verze aplikace eRouška.
Do boje se už na žádost Ministerstva zdravotnicví zapojili i lokální operátoři. Ti rozesílají SMS s žádostí o instalaci aplikace eRouška. SMS dostane během tohoto týdne každé telefonní číslo v ČR.
- Sháníte respirátor s FFP3? České nano roušky díky jemnému nanomateriálu ochrání i před koronavirem. Na rozdíl od jednorázových roušek a respirátorů jdou vyprat.
Další aplikace , která nutně potřebuje přístup k mojí poloze , ačkoliv ho prý vůbec nebude používat…… Jasně
Cituji vývojáře: „Aplikace eRouška nesbírá a neukládá data z GPS, avšak operační systém Android zahrnuje pod určování polohy také některé služby Bluetooth LE (LE = low energy), který komponenty eRoušky – konkrétně Google Play Services – pro své fungování vyžadují. Proto je nutný souhlas uživatele s přístupem aplikace k polohovým… Číst více »
mám hloupý mobil, co s tím ?
S tím se bohužel nic dělat nedá. Leda vyčkat na trasování hygieny.
jak mě může upozornit že jsem se setkal s nakaženým,když nakažený má být v karanténě
Nakažený v dané době ještě nevěděl, že nakažený je. Podle trasování může zjistit, že někoho nakaženého potkal v pondělí, nákaza se mu projevila až v pátek a vy jste ho potkal např. ve čtvrtek a tím pádem je zde určité riziko…
Dobrý den, chci se zeptat jak si aplikaci stáhnu když mám app Gallery??
Dobrý den, jak se dočtete v článku ve známých problémech – využijte alespoň alternativu od Mapy.cz
Ráda bych si instalovala aplikaci e-rouška, ale můj mobil má operační systém windows.
Myslím, že takových nás je víc. Neřešíte možnost instalace aplikace i pro tento operační systém? Děkuji
Dobrý den, vzhledem k faktu, že systém již není podporovaný nelze s podporou bohužel počítat. Řešení pro tato zařízení bohužel není k dispozici.
Nechápu, čeho se všichni pořád bojíte, že vás bude někdo sledovat. Ve městě máte na každém rohu kamery, které vás vidí. Volají vám různé průzkumy, nabídky aniž byste někomu své telefonní číslo poskytli. Na internetu je veřejně uvedeno vaše bydliště (např. v KN), pokud jste v exekuci nebo bankrotu, tak… Číst více »
Přesně tak. Zrovna v případě eRoušky nejsou obavy relevantní.