Další posun pro robotiku.
I v době koronaviru nesmí vědecká práce ustat. O měkkých robotech a jejich potenciálu už jsme psali, a nyní v tomto oboru došlo k dalšímu významnému posunu. Vědci z UC San Diego vymysleli způsob, jak na 3D tiskárně levně vytisknout flexibilní roboty, rychle a bez využití specializovaného vybavení.
Jejich měkcí roboti jsou flexibilní už z principu a vytvořeni z tenkých polykarbonátových plátů. Dosahují tím podobného efektu, jaký se nachází u některých druhů hmyzu, kde je tělo zpevněné jen na některých místech; konvenční měkcí roboti oproti tomu bývají vystavěni na pevnějším základě a ohebnost je „umělá“. Roboti sami připomínají hlavně pavouky. (A pro fandy Hvězdné brány mírně připomínají replikátory. Brrr.)
Každý komponent celého flexoskeletonu zabere 10 minut na vytištění a kompletního robota je možné sestavit za méně než 2 hodiny. Jednotlivé části jsou velmi levné; jedna jediná stojí méně než dolar, takže v přepočtu asi 20 až 25 korun. Výpočetní zařízení, snímače a baterie budou zřejmě nejdražší část materiálu.
Nová metoda výroba by měla umožnit rychlou a jednoduchou tvorbu robotů pro experimenty, budoucím cílem je ovšem velkovýroba robotů bez nutnosti lidského zásahu; mělo by jít o jednoduchou výrobu velké skupiny těchto robotů, kteří by spolu měli dosáhnout stejných nebo lepších výsledků jako jeden velký, konvenční robot.
Výrobní linka by měla také časem umožnit i kompletní sestavení, nejen výrobu.
Výzkum byl zveřejněn v peer-reviewed magazínu Soft Robotics a vědci z univerzity ho chtějí sdílet s dalšími výzkumnými institucemi a v budoucnu zřejmě i se středními školami v USA. Studii vedl Nick Gravish, profesor mechanického inženýrství na Jacobs School of Engineering pod UC San Diego.
Zdroj: Jacobsschool via Engadget, obrázky: UC San Diego, Jacob’s School