Podle zdrojů amerického WSJ se japonský konglomerát SoftBank rozhoduje o prodeji výrobce čipů Arm Holdings.
Jestliže by se japonská finanční skupina skutečně rozhodla Arm prodat, půjde o jednu z největších transakcí v technologickém sektoru za poslední roky. Arm – dříve ARM, firma se před nedávnem rozhodla místo verzálek používat malá písmena – vyrábí čipy pro naprostou většinu mobilních procesorů.
Její služby využívá Qualcomm, Apple, Samsung i Huawei, na trhu je jasně dominantní. Ač vlastněna SoftBank, jde o původně britskou společnost.
Transakce za miliardy nemusí projít
Podle WSJ má o koupi Armu zájem Nvidia. To je naprosto logický krok, Nvidia je především výrobce grafických procesorů, které ale stále více šlape na paty konkurenční AMD. Akvizice Armu by firmě dala nejen jedny z nejschopnějších inženýrů a programátorů na světě, ale také snadný vstup směrem k mobilním CPU.
Podle Bloombergu je dokonce vyjednávání už v „pokročilé fázi“ a transakce by mohla být finalizována už během několika příštích týdnů. Pokud se SoftBank s Nvidií dohodne, není ještě samotný odkup jednoznačný – mohly by do něj teoreticky zasáhnout antimonopolní úřady a různí národní regulátoři.
SoftBank odkoupila Arm v roce 2016 za 31 miliard dolarů, od té doby si firma ještě polepšila, současná transakce by tak téměř jistě přesáhla minimálně 32 miliard dolarů. Kromě chytrých telefonů má Arm podíl také u tabletů, brzy by na procesory této firmy měly přejít také počítače Applu Mac.
Ačkoliv je SoftBank bohatý a úspěšný konglomerát, který je velmi aktivní také v robotice, s penězi bývá na štíru, neboť je zadlužený až po uši. 32 miliard dolarů ke splátce by se firmě rozhodně hodilo, především by uklidnilo investory.
Nvidia je v současnosti zákazníkem Armu – což se případnému zkoumání antimonopolních regulátorů určitě líbit nebude.