Huawei sankce amerického ministerstva obchodu brzy pocítí naplno. Absence Google služeb byla pouze nepatrnou překážkou ve srovnání s tím, co na čínského výrobce čeká nyní.
Huawei je mnohými vnímán jako potenciální hrozba, zároveň však je a byl jedním z důležitých globálních inovátorů. K únoru 2020 měla firma nejvíce podaných patentů k 5G na světě – lehce přes 3 100 a tisíce dalších podaných patentů v ostatních segmentech. Probíhající obchodní válka mezi USA a Čínou však společnost zasáhla naplno. Od minulého roku se Huawei brání nařčením ze špionáže a krádeže amerických technologií, za což na něj byly uvaleny přísné sankce.
- Huawei vyvrací tvrzení: Aktualizace pro již vydané telefony budou, o Android se bát nemusíte
- Přišla další vlna restrikcí od Spojených států, odstřihne TSMC Huawei?
Americké technologie využívají prakticky všichni výrobci čipů
Jak se minulý rok chvílemi zdálo, že obchodní válka mezi USA a Čínou nebude mít na Huawei zásadnější vliv, situace se velmi rychle změnila. Absence Google služeb a již brzy platící zákaz dodávání čipů, které byly vyvinuty či vyráběny s využitím amerických technologií, znamenají pro firmu nemalé problémy.
Výrobci po celém světě běžně využívají při výrobě čipů americké technologie, hardware i software. Týká se to všech předních výrobců čipů, jako je Sony, MediaTek, Samsung a řada dalších, na které se zákaz dodávat čipy pro Huawei také vztahuje. Zatím není jasné, zda se některé z firem podaří získat výjimku, případně v jakém rozsahu. O výjimku zatím zažádali např. Qualcomm a MediaTek.
Vážnost situace potvrzuje známý analytik Ming-Chi Kuo, jehož predikce bývají velmi přesné. Podle něj dokonce hrozí, že by absence čipů nakonec mohla pro Huawei vyústit v opuštění trhu se smartphony. Zabránit tomu stále může uvolnění opatření, případně udělení výjimek výrobcům v čele s firmami jako je TSMC, Qualcomm a MediaTek. Na hrozící konec na trhu se smartphony upozorňují i další v čele s analytiky investiční banky Jefferies. Analytici taktéž poukazují na fakt, že omezení jsou zjevně namířena účelově proti Huawei, další čínské značky jako je Xiaomi a OnePlus se sankcím zatím vyhnuly a je zřejmé, že USA sankcemi mj. brání pozici svých výrobců na globálním trhu.
Největší výzva v historii firmy
Huawei má před sebou jedno z nejtěžších období ve své historii. Stávající generace chytrých telefonů patří mezi to nejlepší na trhu a bylo fascinující sledovat, jak čínský výrobce za poslední roky vyrostl až do pozice globální jedničky co do počtu prodaných zařízení. Stačí se ostatně podívat na segment nejlepších fotomobilů, kde má Huawei v benchmarku DXOMARK hned 5 zařízení v top 10. Už absence Google služeb však značce v posledních kvartálech mimo domovskou Čínu značně uškodila.
Huawei se v poslední době nadějně profiluje v segmentu notebooků, kde nedávno představil nové modely řady MateBook. I zde však teoreticky hrozí problém s čipy a konec konců i se softwarem v podobě operačního systému Microsoft Windows.