Pro astronauty při dlouhodobých vesmírných misích je strava jedním z nejdůležitějších faktorů. Nový experiment chce na Mezinárodní vesmírnou stanici dostat malou pekárnu, která umí péct pečivo, které nedrobí. Proč je to tolik důležité?
Při plánovaných dlouhodobých misích na Měsíci či Marsu bude pro psychiku astronautů důležité, aby se jejich strava co nejvíce podobala tomu, co znají ze Země. Jakékoliv malé zpestření je vítané a jakákoliv připomínka domova ještě více.
Současná strava astronautů sází ve velké míře na hotové vakuované, nebo dehydratované produkty, které jsou speciálně balené a v případě potřeby je nutné je zalít vodou. Na čerstvé ovoce a zeleninu si astronauti počkají vždy několik měsíců do doby, než dorazí nové zásoby. I tak jim přijde pouze několik kilogramů čerstvých potravin. Např. místo klasického chleba a pečiva z důvodu drobků kosmonauti jedí tortilly. Sami asi uznáte, že rozdíl mezi tortillou a a běžným nadýchaným bílým pečivem je obrovský.
Cílem experimentu Bake in Space je vytvořit zařízení, které umožní v mikrogravitaci na ISS péct speciální pečivo. Konkrétně by se mělo jednat o typické německé housky, avšak s jedním zásadním rozdílem – pečivo nebude drobit.
Drobky jsou velkým problémem
Poletující drobné částice a drobky mohou v prostředí vesmírné stanice způsobit velké problémy. Kvůli stavu beztíže totiž neustále poletují vzduchem a může dojít k jejich vdechnutí astronauty. Vedle toho hrozí také nasátí do důležitých systémů, kde mohou způsobit rozličné problémy.
O současné vesmírné stravě rádi referují samotní astronauti, kteří rádi ukazují, jaké je to pít ve vesmíru vodu, jak se dá udělat sendvič bez chleba apod.. Ve stavu beztíže se běžné jídlo může proměnit v zábavnou hru, což ukazují i vida od kanadského astronauta Chrise Hadfielda.