Stalkerware: Šmírování partnera aplikací ukrytou v telefonu je časté, jak ho odhalit?

Šmírovací aplikace dokáže zjistit vše o chování oběti. Agresor vidí dění na obrazovce, soukromé zprávy, přesnou polohu a na dálku dokáže klidně i spustit kameru na mobilním zařízení. Nejčastějším šmírujícím je úzkostlivý rodič nebo žárlivý partner. Jak stalkerware poznat a jak se bránit?

Stalkerware pochází od slov stalking (šmírování) a malware (škodlivý software). Opravdového rozmachu se dočkal s rozšířením chytrých mobilních telefonů, díky pandemii koronaviru navíc došlo k rapidnímu nárůstu počtu případů šmírování dětí i partnerů.

Co je stalkerware? Vidí vás, slyší vás a vy nic netušíte

Žárlivý partner, agresivní rodič i sexuální predátor může využít stalkerware ke sledování oběti bez jejího vědomí. Nejčastěji sledovací aplikace instalují do telefonů žárlivé osoby nebo úzkostliví rodiče. Ti díky informacím z aplikace vědí vše o pohybu oběti, jejích aktivitách, soukromých zprávách, telefonátech i navštívených webových stránkách. Online světem to však většinou nekončí, stalkerware v mnoha případech souvisí i s fyzickým násilím.

Stalkerwarové aplikace se dokáží dobře skrývat. Neinformují oběť o své instalaci, na ploše se nenachází žádná ikona a vše běží bez notifikací a dalších upozornění.

Ačkoliv může koncept v mnohém připomínat tzv. rodičovské aplikace, rozdíly zde jsou. „Tím hlavním rozdílem je fakt, že dítě o rodičovských aplikacích ví a rodič je obvykle používá s jeho souhlasem. Takové aplikace také ve většině případů zobrazují notifikace, či jiný informační prvek o tom, že je zařízení v danou chvíli monitorováno. Stalkerware je většinou skrytý, uživatel jej nenajde v běžném přehledu aplikací a projevit se může pouze zpomalením zařízení nebo rychlejším úbytkem baterie. Používání stalkerwarových aplikací jako formu rodičovské kontroly určitě nedoporučujeme, jelikož jde o zásadní zásah do soukromí dítěte,“ zmínil pro inSmart.cz odborník na kybernetickou bezpečnost Ondřej David, vedoucí výzkumu mobilních hrozeb společnosti Avast.

Obrázek: Stalkerware: Šmírování partnera aplikací ukrytou v telefonu je časté, jak ho odhalit?

Rostoucí nátlak na partnera či partnerku a snaha o absolutní kontrolu může vést až k fyzickému násilí. Foto: Freepik

Pokud chce rodič vědět o aktivitách dítěte vědět, měl by s ním především komunikovat a aktivně se o něj zajímat. Důležité je také navození důvěrné atmosféry, které ze zdravé komunikace plyne. „Pokud chce rodič mít větší přehled, může využít některou z aplikací pro rodičovskou kontrolu, nicméně i v takovém případě by s jejím nainstalováním mělo dítě souhlasit a mělo by vědět, co to pro ně obnáší,“ upozorňuje David.

Pandemie koronaviru způsobila nárůst počtu případů domácího násilí a stejně tak došlo k nárůstu spywaru a stalkerwaru. Podle Avastu došlo v globálním měřítku k nárůstu o 55,2 % a v Česku dokonce o 79,5 %. Důvodem může být mj. snazší přístup k telefonu partnera.

České uživatele v současné době ohrožuje řada dalších hrozeb, klientům bank volají podvodníci v rámci propracovaného vishingu ukrytí za pravá telefonní čísla a SMS podvod na zákazníky České pošty krade čísla platebních karet.

Jak odhalit stalkerware?

Tvůrci šmírovacích aplikací si za své produkty nechávají náležitě zaplatit. Populární jsou např. aplikace Hoverwatch a SpyTrac, ale k dostání jsou podobných nástrojů desítky. Šmírovací nástroj poskytuje informace, které by bylo jinou cestou těžké získat a umožňuje sledujícímu oběť kontrolovat. Ačkoliv tedy není trestné poskytování samotné aplikace, může být trestné její použití. I přesto počet případů šmírování stalkerwarem neustále roste.

Oběť má jen pramálo indicií jak stalkerware bez specializovaného nástroje poznat. Častým projevem je zpomalení zařízení, rychlejší vybíjení a čerpání dat na pozadí. Odborníci obecně doporučují používání hesel či biometrického ověřování tak, aby neměl agresor možnost aplikaci do zařízení potají nainstalovat.

Obrázek: Stalkerware: Šmírování partnera aplikací ukrytou v telefonu je časté, jak ho odhalit?

Šmírování není správným řešením nedůvěry k partnerovi. Naopak může vést k mnohem větším problémům. Foto: Freepik

Pro odhalení stalkerwaru poslouží i antivirové aplikace, která dokáže podobné šmírovací aplikace detekovat a upozornit oběť. Za zmínku stojí např. české aplikace Avast Mobile Security (zdarma), AVG AntiVirus Free (zdarma) či slovenský ESET Mobile Security (placený), které patří mezi nejlepší antivirová řešení na svět a dokáží šmírovací nástroje odhalit.

Jak je to u rootnutých zařízení?

Odborníka na kybernetickou bezpečnost jsme zeptali i na situaci, kdy je mobil tzv. rootnutý. „Rootnutá zařízení (nebo zařízení, která mají povolený “superuživatelský/administrátorský” přístup) mají z našeho pohledu záměrně narušené bezpečnostní prvky, které svým uživatelům a aplikacím poskytuje samotný systém Android. Na takových zařízeních je pak možné v administrátorském (root) režimu provádět prakticky libovolné změny a jejich celková bezpečnost  je kompromitována. Stalkerware je jen jedním z rizik, které takovým zařízením hrozí. Doporučujeme proto se od “rootování” zařízení držet dál, pokud k němu nemáte velmi specifický důvod a nejste si vědomi všech s tím spojených rizik,“ dodává Ondřej David z Avastu.

Co dělat v případě, že mě partner šmíruje?

Pokud máte podezření, že vás partner šmíruje, můžete použít některý z mobilních antivirů. Ty dokáží stalkerware detekovat a informovat o tom uživatele telefonu. Pokud se vaše podezření potvrdí, pořádně si rozmyslete další kroky. V extrémních případech může vést odhalení agresora k fyzickému napadení oběti.

Proto odhalenou aplikaci smažte jen v případě, že vám nic nehrozí. V opačném případě můžete vyhledat pomoc, např. v podobě české organizace Bílý kruh bezpečí posytující pomoc obětem domácího násilí. Ke kontaktování pomoci však určitě nepoužívejte sledované zařízení, oslovit můžete někoho ze svého okolí.

8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Eliška

Děsivá představa, děkuji za upozornění. Mám kamarádku s paranoidním partnerem a nedivila bych se ani tady tomu…

Jozef

Dobrá vĕc, to musím zkusit.

zdenek

Ja s tim smirovanim mam problem uz 6let.Jeden clovek my vyhrozoval a vi kde se pohybuji a co delam.Akorat je problem my nikdo neveri ani policajti berou to jako vymysl.

Dáda

To je jak ze špatnýho filmu. Šílená představa, že je toho někdo schopen.

Wittig

V 50 sati letech at mě moje stara klidně šmíruje..a za druhe mam stary tlacitkovy telefon.chytry telefon mam bez karty a jen pro pripojeni na wifi doma …měl jsem dost ženských a když vztah začínal být vážný každá mi prošmejdila šuplíky a telefon..takové ženy jsou a mě to nevadí.

Tom

Moji polohu sdílím s rodinou a kdykoliv se můžou podívat kde jsem. Skvělá věc. A kdyby moje drahá polovička chtěla poslouchat všechno co kde řeknu tak stejně by ji to po čase přestalo bavit a nechala toho páč by na nic špatného nepřišla…. Kdo nic špatného nedělá nemá se čeho… Číst více »

Zdeněk

Přítel mojí dcery ji tímto způsobem rovněž šmíruje a do bytu nainstaloval skryté kamery. Policie tomu nevěří.

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků