Windows mají dlouhou a bohatou historii plnou úspěchů, pádů, absolutních selhání a znovuzrození; trhu operačních systémů na PC dominují, různým unixovým systémům navzdory.
Už od roku 1985 – první nadstavbě Windows pro MS-DOS a následně Windows 1.0 – jsou Windows jednou z hlavních ikon elektronické éry pro běžné uživatele počítačů.
Za oněch 36 let prošly Windows mnoha změnami designovými a technickými, avšak základní rozhraní vypadá pořád dosti podobně, a řada prvků – a základ programovacího kódu – zůstává zachován. Což není ideální varianta; cokoliv změnit ve Windows je díky nepřehlednosti a stáří kódu složité.
Nové Windows, starý kód
Mezi nejznámější a nejoblíbenější verze Windows patří Windows 98, Windows XP a Windows 7. XP jsou považovány za jedny z nejlepších Windows vůbec, 98 pak byly první Windows, které byly relativně stabilní (modrá obrazovka smrti se zobrazovala pouze tak třikrát až čtyřikrát denně. Krásné časy…).
A pak jsou tu Windows 10, „poslední“ Windows. Microsoft pod vedením zdatného Satya Nadelly předestřel novou strategii; takovou, ve které nebudou nové Windows, ale pouze nové aktualizace Windows. Windows-as-a-Service. Uživatelé si nebudou kupovat nový systém, ale nový hardware, který další aktualizace bude podporovat.
Není jasné, zda tato strategie firmě vydrží. Teoreticky by mohlo, ale minimálně pojmenování by se změnit měla, jinak budou uživatelé mít desítky verzí Windows 10 s dosti odlišnými prvky a vzhledovými rozdíly.
Dobrým příkladem je chystaná verze Windows 10 s novým uživatelským rozhraním, prozatím pojmenovaná Sun Valley. Není zcela jasné, zda půjde o běžnou aktualizaci nebo o odlišnou verzi určenou na jiná zařízení typu méně výkonných notebooků; ale je jasné, že ji Microsoft vydá.
Kam se poděly 10X?
Co se týče Windows 10X, mnohokrát propírané samotným Microsoftem, tak o těch momentálně není moho známo, a zdá se, že vývoj se pozastavil – a možná transformoval právě v prvky, které v budoucnu uvidíme v Sun Valley.
Nejkontroverznějším prvkem Windows 10X byl konec podpory Win32 aplikací, což mnoho uživatelů popudilo – a řadu z nich odradilo od zvažování nový systém vůbec pořídit.
Bude zajímavé sledovat další vývoj do budoucna. V momentální době je odpověď na otázku, zda jsou Windows 10 posledními Windows, docela jednoduchá – ano. Ale zda to vydrží nezáleží jen na Microsoft. Rozhodne trh, uživatelé, vedení firmy a také to, zda bude Microsoft schopen udržovat desítky při životě i technicky: A to zdaleka není tak jisté.