Co jsou záhadné Windows 10X? Microsoft vyzve Chrome OS od Googlu

Windows 10X je novým operačním systémem z dílny Microsoftu, který zatím zamíří nikoliv do běžných PC, ale má se stát alternativou ke cloudovému systému Chrome OS od Google. Co Windows 10X nabídne, jak bude vypadat a kdy se dočkáme prvních zařízení?

Microsoft si nechal v oblasti levných notebooků ujet vlak. Byl to právě Google se svým Chrome OS, který zaplavil trh levnými notebooky s lehkým a rychlým operačním systémem. Díky nízké ceně výsledných zařízení a úzkému napojení na služby Google se staly Chromebooky oblíbené především v USA, a to konkrétně mezi studenty a ve školách. Za ceny kolem 5 000 Kč je totiž možné pořídit slušně běžící počítač, který pro běžnou práci a zábavu bohatě dostačuje.

Jak bude Windows 10X vypadat?

Uniklé screenshoty a první verze systému ukazují, že verze 10X vypadá jako odlehčený Windows 10. To dává smysl. Cílem by mělo být představení operačního systému pro levná zařízení úzce provázaná s cloudovými službami. Jak jste nyní možná zvyklí instalovat většinu aplikací lokálně přímo do počítače, cloudový přístup počítá s využíváním online verzí softwaru typu Microsof Office 365 či Google Dokumenty apod.

Obrázek: Co jsou záhadné Windows 10X? Microsoft vyzve Chrome OS od Googlu

Systém byl vyvíjen tak, aby vyhovoval potřebám moderních zařízení s ohebnými dispeji a dotykovými obrazovkami. Změny se dočkalo staré dobré Start menu, které je podle Microsoftu zaměřené na produktivitu. Cílem bylo nabídnout uživatelům rychlý přístup k vyhledávání a často používaným aplikacím a aktivitám. Zobrazovány v tomto místě budou i poslední otevřené dokumenty apod. Zpočátku to bude při přechodu z tradičních Windows nepochybně nezvyk, své uživatele si ale „Xka“ nepochybně najdou.

Rychlejší aktualizace a přehlednější uživatelské rozhraní

Vše vypadá na první pohled čistěji a jednodušeji, což by mohlo být pro běžné uživatele vítanou změnou. Nechybí ani zábavné vychytávky typu dynamické wallpapery, které se budou měnit např. podle denní doby.

Microsoft podle svých slov zapracoval na rychlosti aktualizací (že by konečně?) a změnil i podobu prvků, jako je správa otevřených tabů a akční centrum. Aktualizace nově nemají včetně restartu zařízení zabrat více než 90 sekund. Oproti několika minutám či dokonce desítkám minut u starších verzí a počítačů to bude jistě vítaná změna.

Důležitým faktorem byla i bezpečnost. Na rozdíl od tradičních Windows bude Windows 10X sázet na separátní uzamčené úložiště určené pouze pro operační systém. Uživatelská data jsou tak od systému zcela oddělena.

Obrázek: Co jsou záhadné Windows 10X? Microsoft vyzve Chrome OS od Googlu

Panel pro rychlé vyhledávání a přístup k oblíbeným aplikacím a posledním otevřeným dokumentům. Jednodušeji už to asi ani nejde.

Aplikace z Microsoft Store a virtualizace pro tradiční software

Podobně jako v případě Google Chrome OS nabídne Windows 10X také instalaci offline aplikací z oficiálního obchodu s aplikacemi v podobě Microsoft Store. V tomto směru je Windows 10X podobný verzi Windows 10S.

Do začátku se počítá s podporou Intel platformy, do budoucna bychom se měli dočkat i podpory pro ARM procesory. Podle Mary Jo Foleyové ze ZDNet.com lze očekávat nasazení systému v některém z chystaných modelů Microsoft Surface. Ačkoliv by mohla být absence podpory Win32 aplikací pro některé uživatele problémem, nemusí to být taková katastrofa díky podpoře služby Azure Cloud PC, tedy služby pro virtualizaci tradičních Windows aplikací v cloudu.

Centrum oznámení, na obrázku vlevo, nabídne rychlý přístup k nastavení hlasitosti, Bluetooth, Wi-Fi apod. podobně jako jsou uživatelé zvyklí z plnohodnotných desítek. Změn se dočkal i prohlížeč souborů, který byl přetvořený od začátku – sází totiž na úzké propojení s cloudovým úložištěm OneDrive a počítá s tím, že uživatel bude data ukládat hlavně online.

Windows 10X nebude možné samostatně zakoupit

Prvního komerčního nasazení se mají nové Windows dočkat na jaře roku 2021. S masovějším nasazením počítá Microsoft v roce 2022. Windows 10X také nebudou dostupné pro starší počítače a nebude k dispozici oficiální možnost, jak si jej do staršího počítače zakoupit a nainstalovat. Jedinou možností, jak nový systém získat, má být jeho pořízení společně s novým zařízením.

Pokud se Microsoftu povede dostat Windows 10X na trh v zajímavých a cenově dostupných zařízeních, mohl by se dočkat dobrého přijetí ze strany široké veřejnosti. V době, kdy lidé shání levná zařízení pro své děti na distanční výuku či pro sebe na práci z domova má podobný produkt větší smysl než kdykoliv předtím.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Obrázek: Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Obrázek: Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky