Pokud byste si onen telefon koupili i s „pouhým“ 4G LTE, pak ano. Pokud si ale specificky chcete pořídit dražší mobil jen proto, že disponuje 5G konektivitou, existuje značná pravděpodobnost, že se vám to zatím nevyplatí.
Tyto důvody si shrňme už v počátku, než se pustíme dál:
- Pokud žijete mimo město, 5G sítě se ještě nějakou dobu nedočkáte. I ve městě mimo Prahu to může v závislost na operátorovi chvíli trvat, ale už ne tak dlouho.
- Smartphone si stejně budete kupovat opět nový, za 2 nebo 3 roky, teoreticky dříve, teoreticky později, ale zprůměrujme to. V té době už budou čipy ve smartphonech umět 5G v podstatě bezvýhradně, a tudíž nebudou nijak dražší, což je ostatně stav, kterému se blížíme už nyní.
- Pokud máte přístup k 5G síti, existuje velká pravděpodobnost, že její plné možnosti stejně nevyužijete kvůli datovým tarifům v ČR. 4G síť postačuje potřebám většiny běžných uživatelů. Pro budoucnost má 5G velký smysl, stále však jde o otázku několik let, nikoli měsíců.
Toliko pro začátek. To neznamená, že se mobil s 5G konektivitou nevyplatí všem. Pokud jste třeba hráč, který hodlá využívat možností cloud gamingu a bydlíte ve velkém městě, může mít pro vás mít 5G smartphone smysl. Jde ovšem spíše o menšinovou záležitost, prozatím.
Pokrytí mizivé, výhody jen pro někoho
Celkově největší dopad má 5G na VR/AR gaming, streamování her a videí, 5G televizi, sledování videí v maximální možné kvalitě, a v automobilech. Jinde uvidí uživatelé spíše jen drobná zlepšení. Je pravda, že rychlost, stabilita a kvalita připojení, kterou 5G nabízí, je daleko vyšší, než co může nabídnout současná 4G síť. Jenže 4G síť toho už tak nabídne dost, a ta je všudypřítomná.
- 5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR a jsou opravdu rychlosti 10x vyšší?
Ve chvíli, kdy 4G síť spolu s Wi-Fi většině domácnostem postačuje, není to zdaleka takový tahák.
V Česku je momentální pokrytí mizivé. O2 nabízí kousek Prahy a Plzně, T-Mobile pár míst v Praze a Brně a Vodafone různě rozesetou konektivitu v různých větších městech, opět spíše po menších kusech; ani v jednom případě nejde o nic spolehlivého. Nakročeno však alespoň už mají.
Pokud nepotřebujete 5G ze specifického důvodu, nechystáte se kupovat smartphone za 20 tisíc a víte, že si stejně za nějaké ty 2 roky budete kupovat nový chytrý telefon, a víte, že 4G vám do té doby bude stačit, pak se nemusíte do 5G telefonu nutně nijak hnát.
Že se zatím do 5G uživatelé neženou potvrzují i data jednoho z největších infrastrukturních poskytovatelů, švédské společnosti Ericsson. Po průzkumu zahrnujícího přes 30 tisíc reprezentativních uživatelů chytrých telefonů ve 26 zemích firma usoudila, že ačkoli se osvojení 5G zrychluje, stále není nijak závratné.
5G vylepšuje vše, ale je nutné spěchat?
Důkazem budiž kupříkladu trh britský, obecně dosti pokrokový. Zde jen pouhá 4 % spotřebitelů vlastní 5G smartphone a 5G síť aktivně využívají. A na upgrade na 5G se chystá pouze čtvrtina oslovených.
Při přechodu na lepší síť jsou uživatelé obecně spokojeni, ale to není překvapením. 5G nenabízí nic horšího, pouze zlepšení. O tom pochyb není, pouze o tom, zda má smysl kupovat dražší mobil jen kvůli těmto, pro řadu uživatelů spíše marginálním, zlepšením.
Pokrytí 5G sítí se bude rychle zlepšovat i v Česku, o tom není pochyb. Je nicméně otázkou, zda se pokrytí bude zvyšovat tak rychle, aby opodstatnilo brzkou investici do 5G smartphonu.
To už si musí posoudit každý sám.
Zdroj: Ericsson