Pozor na podvody na Bazoši a Sbazaru: Peníze na bankovní kartu vám nikdo nepošle

Podvodníci na českém internetu využívají další ze způsobů, jak se dostat k financím obětí. Prodejcům na internetových tržištích Sbazar, Bazoš či Facebook Marketplace pošle fiktivní zájemce o zboží odkaz pro vyplnění čísla platební karty, aby mu na ni mohl zaslat peníze. Provede však přesný opak.

Hned na úvod je třeba říct, že údaje platební karty (číslo, platnost a CCV kód) se nejen v České republice používají především pro provedení platby a tedy stržení finančních prostředků. Pro zasílání peněz jsou běžnější bankovní převody a jiné metody. I přesto však řada uživatelů naletí na jednoduchý, avšak promyšlený podvod.

Jak podvod probíhá?

Podvodníci využívají nátlaku a nepozornosti svých obětí. Kdo často prodává na internetových bazarech, pravděpodobně se s pokusem o podvod již setkal. Scénář je prakticky identický. Prodejci dorazí na WhatsApp zpráva od údajného zájemce. Většinou jde o běžné české číslo s vyplněnou fotografií a profilem. Dříve platilo, že podvodníci se vyznačují špatnou češtinou či nesmyslnými otázkami. Postupem času se však „zlepšili“ a nemusí tomu tak být.

Následuje několik otázek ohledně zboží. Na ty zájemce naváže zasláním platebního odkazu na podvodných stránkách, které se vydávají např. za Českou poštu nebo DPD a další dopravce. Stránka vyžaduje zadání údajů zz karty, na kterou bude údajně zaslána částka za zboží. Přinejmenším zde by již měla většině uživatelů blikat v hlavě varovná kontrolka. Zadáním údajů z platební karty opravdu nedojde k přijetí platby, ale naopak k jejímu odeslání či předání čísla karty podvodníkům.

Obrázek: Pozor na podvody na Bazoši a Sbazaru: Peníze na bankovní kartu vám nikdo nepošle

Phishing kradoucí čísla platebních karet může mít řadu podob. Potvrzuje to nedávná vlna vánočních podvodů. Foto: Freepik

Chtěl ode mě koupit zboží na Bazoši, píše přes Whatsapp. Zásilku chce poslat přes DPD, vymýšlí speciální postup, abych mu poslat údaje o své platební kartě. Nechce ani osobní předání, i kdybych mu to dovezl. Jedině kurýr DPD a nějakou transakci přes moji platební kartu,“ svěřil se jeden z uživatelů služby muzutozvednout.cz, který byl naštěstí dostatečně pozorný a číslo karty nezadal.

Jak se nenechat napálit na Bazoši či Sbazaru?

Podvody na internetových tržištích nejsou ničím novým. Řada uživatelů své zboží nikdy neobdržela, jiní jej poslali a nedostali zaplaceno nebo jim přišla krabice se zabalenou cihlou. Možné je vše.

Tipy pro bezpečné nákupy na internetových bazarech:

  1. Pokud je nabídka až příliš lákavá, mějte se na pozoru.
  2. Nepodléhejte tlaku a urgenci o rychlé jednání ze strany kupujících či prodejců.
  3. Pokud je to možné, předejte si zboží osobně a na veřejném místě.
  4. Platbu provádějte pouze přes bankovní účet nebo v hotovosti. Podvodníka je pak jednodušší identifikovat.
  5. Vyhněte se kupujícím/prodávajícím, kteří vás tlačí do alternativních způsobů platby a dopravy.
  6. Nikdy nezadávejte číslo své platební karty do neznámé stránky. To platí dvojnásob, pokud vás k tomu vyzve neznámá osoba.
  7. Číslo kupujícího/prodávajícího si ověřte zadáním do internetového vyhledávače nebo do specializovaných služeb typu Můžu to zvednout apod.

Co dělat, když naletíte?

Co dělat, pokud jste formulář vyplnili? Obratem kontaktujte svoji banku a nechte platební kartu zablokovat. Platí to i v případě, kdy jste vyplněný formulář nakonec neodeslali. V případě dalších podezřelých hovorů a zpráv situaci nahlaste příslušné instituci. Podvodníci dokáží volat z čísel, která odpovídají oficiálním číslům bankovních institucí, jak jsme psali v textu Podvodníci volají z čísel českých bank a kradou z účtů statisíce: Jak poznat nebezpečný podvod?

Pokud nezačnou peníze z účtu mizet, nutně to ještě nic neznamená. Data o kartách jsou na dark webu oblíbeným zbožím. Stejně tak informace o naivních obětech. Podvodníci si nezřídka přeprodávají osobní údaje obětí, které další podvodníci použijí k dalším a dalším podvodům. Naivní uživatel je ideálním cílem.

Přišla vám podvodná zpráva? Přepošlete nám ji

Přišla vám podobná SMS s podvodným odkazem, nebo jste svědky jiného podvodu v prostředí internetu? Pošlete nám zprávu na podvody(zavináč)insmart.cz. My díky tomu budeme moci pokračovat ve snaze o informování široké veřejnosti o nových podvodech a pomůžete tím i policejním složkám.

Zdroj: Redakce inSmart.cz, zdroj blízký redakci

36 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
nemam_jmeno

to jako skutecne se najde dneska takove nozstvi blbů, co na toto naleti ? jestli je negramotny pri placeni na netu, tak by asi nemel mit na karte aktivni online platby…

jan vlk

Sám jsi negramot. Nauč se psát česky.

ViR

„Hned na úvod je třeba říct, že číslo platební karty se nejen v České republice používá především pro provedení platby a tedy stržení finančních prostředků. Pro zasílání peněz se používají čísla platebních účtů či jiné metody.“ Ten text sice není úplně nepravdivý, nicméně poslat peníze na platební kartu lze, podporuje… Číst více »

Mirek

Stačí jít vrátit zboží do Alzy, peníze Vám vrátí „na kartu“ bez jakýchkoliv potíží

Jan Palička

Dobrý den vám všem….právě si s takovým jakoby kupcem píšu přes WhatsApp a velice zvazuji zda jít na policii.Myslite že to má smysl? děkuji za odpověď Jan Palička

Johny

Také to na mě zkoušel nějaký mamlas, tak jsem mu odepsal jako Policie ČR a že je vytrasován, nepomůže mu ani WA a do 5 minut ho přijede zatknout Policie, odpor i únik je marný 😛

Xim

oo jasně určitě. jdi si plácat bábovičky a nedělej tady machra! seš první kdo by ty údaje vyplnil a poslal že jo?!

Xim Durdil

oo jasně určitě. jdi si plácat bábovičky a nedělej tady machra! seš první kdo by ty údaje vyplnil a poslal že jo?!

Xim

huzter

nemohoucim

Obávám se, že článek autora v části „Jak podvod probíhá“ je velmi nepřesný. Buďto zapomněl uvést další potřebné a hlavně relevantní informace nebo není zcela jasné, jaktzv. podvod probíhá.
Uvedením pouze a jen čísla bankovní karty zaručeně nelze získat z účtu majitele jakoukoli částku.

nemohoucim

Nejsou. Ani náhodou – V článku se jednoznačně hovoří o přesně jednom čísle. Není dost dobře možné navodit atmosféru a podat informace tak, že se konkrétně jedná pouze o číslo karty. Nejedná. Jde totiž o číslo karty, dále o platnost (ta je složená dokonce ze dvou zásadních informací, tedy měsíce… Číst více »

Pelíšek

Taky mě kontaktoval přes WhastApp, několikrát. Nereagovala jsem a číslo zablokovala.

Levi

Ono je to tak půl na půl. Já když platím kartou, musím zadat SMS PIN a ještě E-PIN který mám v internetovém bankovnictví.

Jana

Pozor, ne u všech transakcí musí být zadaný e-pin!!! Spousta transakcí projde i bez e-pinu, takže stačí ztratit kartu, mít povolené limity pro internetové platby a jste bez peněz 🙁

Jiri

Na mne to už dvakrat zkoušeli. Na whastup byli milí, hezký profil s rodinnou fotkou, pak poslali nějakou aplikaci Česká pošta/paylinqs. A bohužel jsem byl naivní a žádal číslo kreditky. Tak si ji jdu zablokovat. Nic mi zatím nevzali, ale inzeráty už dávat nechci

nemohoucim

Myslím, že to není naivnost, spíš jsi značně nepoučený. Číslo karty (tedy onen 16-ti ciferný „štrůdl“ dělený do čtyř skupin po čtyřech) můžeš – podobně jako např. číslo účtu v bance – rozdávat „přímo na potkání“. Zaručeně, pokud neuděláš ještě další úkony (nesdělíš expiraci karty, CVV a následné úkony pomocí… Číst více »

Martin

Mám tuto zkušenost z prosince, tel. číslo 605402579, mě tlačilo abych vyplnil vše o kartě, poslal zůstatek na účtu a potvrdil, že posílám peníze. Prý jen pro ověření. Odmítl jsem, tak to zkusili ještě 2x a pak přestali komunikovat.

Jose

Zadáním čísla karty ještě nic neriskujete. Pokud však kdosi žádá CVV kód pro převod na kartu, a vy jej zadáte, pak je to Vaše chyba. Tento kód se zadává jen a pouze při platbách přes standardní platební bránu v šifrovaném https módu. A každá dobrá banka má ještě ověření platby,… Číst více »

Martin Čenovský

Dobrý den , pokoušel jsem se prodat el. přístroj v hodnotě 6000Kč přes BAZOš, ozval se mi údajný zájemce na Whatsapp a konkrétními otázkami , mne přesvědčil o zájmu o koupě. Hned mi napsal , že peníze dostanu dříve než on dostane zboží. To mi už bylo podezřelé. Přesto jsem… Číst více »

Zdeněk

Nejen na jmenovaných inzertních serverech, na inzerát na FB mi jich psalo během dvou dnů asi 6.. Moje odpověď byla krátká, a už se neozvali. F..k you 🙂 a pak hned jejich blokace.

Honza

Dobrý den.
dnes to na mě také zkusili. Neuspěli.

František

Prodám a kupuji hodně věcí a denně se setkávám s podvodníky. Je to hodně unavující.

Například dnes na mě tuto fintu zkoušeli hned dvě čísla.
607591394
792712687

noname

Potvrzuji přesně tento scénář: inzerát na Bazoši, kontakt přes WhatsApp, dopravu a platbu údajně přes PPL na kartu. Vše z tel.čísla 605 941 647. A domnívám se, že psychologickou předehru (zájem o koupi, zjištění místa prodeje, aby „kupec“ byl co nejdál, a pak náhlá ztráta zájmu) obstarávali den předem z… Číst více »

fobius

Na nahlašování a řešení podvodů existuje superstránka http://www.podvodnabazaru.cz. Můžete hlásit podvodná čísla účtů, po nahlášení vám přijde mail s instrukcemi jak dále postupovat a když se přidá další podvedený, tak vám přijde e-mail.

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu