Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Experimentální medicína je věc riziková, a užitečné novinky z ní nemusí vždy vyplynout. Pokroky v rozhraních mozek-počítač jsou však velice nadějné.

Rozvoj bionických protéz a BCI čipů, které jsou schopné pracovat se signály vysílanými lidským mozkem, znamená velký potenciál pro zlepšení života fyzicky postižených jedinců.

Mezi obzvláště závažné stavy, u kterých by BCI čipy mohly v budoucnu znamenat obrovské zvýšení kvality života, patří poranění míchy. Paralýza, která u zranění nastává, může omezit pohyb u konkrétních končetin nebo i celého těla – páteř je zranitelná.

Obrázek: Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Původní fotografie z roku 2016 ukazuje princip fungování robotické paže v propojení s BCI čipem. Vědec se zde dotýká jednotlivých prstů, což Copeland cítí. Zdroj: UPMC

K tělu připevněna není, ale dotyk přenáší

Své o tom ví Nathan Copeland, jeden z mnoha, jimž automobilová nehoda poškodila míchu. Paralyzován od pasu dolů a s velmi omezeným citem v končetinách se jako dobrovolník zúčastnil medicínských experimentů. Jejich cílem nebylo vrátit cit do jeho rukou – to by představovalo přílišné riziko – ale pomoci vědě. Díky čipu v mozku se naučil ovládat robotickou paži, a to velmi efektivně. Omezeně byl kupříkladu schopen vnímat, kterého prstu robotické paže se při experimentu vědec z univerzity dotýká.

Před několika dny však Pittsburghská univerzita uveřejnila nový výsledek dalších pokusů, které vedly k daleko pokročilejšímu „vrácení citu“ do paže. Jde vlastně o falešný pocit: Ačkoliv Copeland dotek cítí, nejde o dotek jeho vlastní ruky, ale robotické paže, která je přímo propojena s neuronovými signály vysílanými mozkem.

Obrázek: Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Zdroj: Pixabay

Copeland je tak nově schopen dotyk cítit. Ví, že sahá na objekt a cítí zpětnou vazbu; něco, co je pro nás zcela přirozené a co si běžně ani neuvědomujeme, vnímá pacient u robotické paže. Jde o výrazný pokrok oproti předchozímu stavu a podstatně zrychlil reakce pacienta.

Sám Copeland popsal pocit jako nepřirozený, ovšem nijak nepříjemný. Velmi rychle si na pocit zvykl a umožnilo mu to snáze regulovat aplikovanou sílu a úchop předmětů.

Roky vzdálený, avšak nadějný výzkum

Kromě fyzických postižení by BCI čipy teoreticky mohly pomoci také s poruchami duševního charakteru – depresemi, Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Na to je však ještě potřeba mnoho dalších let vývoje. Především bude potřeba nejprve zjistil, jak vlastně náš lidský mozek funguje a zda jde neuronové signály vysílané mozkem „upravovat“ tak, aby se tím nic nepokazilo.

A to je práce, která potrvá ještě desítky let – pokud je vůbec možná. Vědci si tím jisti nejsou, zato dobře vědí, jak málo o fungování mozku vlastně víme.

Obrázek: Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Zdroj: Pixabay

BCI čipy, které se zabývají například vrácením citu do končetiny, nijak neurony neovlivňují; pouze je „zesilují“. Nejde ani tak o navrácení citu, jako spíše o umocnění vysílaných signálů.

Z etických důvodů připomínáme, že jakákoliv experimentální medicína představuje cutting-edge technologie, které ještě roky nebudou uvedeny do praxe – pokud vůbec kdy budou, a vždy nesou svá rizika. BCI čipy jsou nadějí do budoucna, v současnosti ještě lidem pomoci nemohou.

Zdroj: UPMC

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší