Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Experimentální medicína je věc riziková, a užitečné novinky z ní nemusí vždy vyplynout. Pokroky v rozhraních mozek-počítač jsou však velice nadějné.

Rozvoj bionických protéz a BCI čipů, které jsou schopné pracovat se signály vysílanými lidským mozkem, znamená velký potenciál pro zlepšení života fyzicky postižených jedinců.

Mezi obzvláště závažné stavy, u kterých by BCI čipy mohly v budoucnu znamenat obrovské zvýšení kvality života, patří poranění míchy. Paralýza, která u zranění nastává, může omezit pohyb u konkrétních končetin nebo i celého těla – páteř je zranitelná.

Obrázek: Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Původní fotografie z roku 2016 ukazuje princip fungování robotické paže v propojení s BCI čipem. Vědec se zde dotýká jednotlivých prstů, což Copeland cítí. Zdroj: UPMC

K tělu připevněna není, ale dotyk přenáší

Své o tom ví Nathan Copeland, jeden z mnoha, jimž automobilová nehoda poškodila míchu. Paralyzován od pasu dolů a s velmi omezeným citem v končetinách se jako dobrovolník zúčastnil medicínských experimentů. Jejich cílem nebylo vrátit cit do jeho rukou – to by představovalo přílišné riziko – ale pomoci vědě. Díky čipu v mozku se naučil ovládat robotickou paži, a to velmi efektivně. Omezeně byl kupříkladu schopen vnímat, kterého prstu robotické paže se při experimentu vědec z univerzity dotýká.

Před několika dny však Pittsburghská univerzita uveřejnila nový výsledek dalších pokusů, které vedly k daleko pokročilejšímu „vrácení citu“ do paže. Jde vlastně o falešný pocit: Ačkoliv Copeland dotek cítí, nejde o dotek jeho vlastní ruky, ale robotické paže, která je přímo propojena s neuronovými signály vysílanými mozkem.

Obrázek: Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Zdroj: Pixabay

Copeland je tak nově schopen dotyk cítit. Ví, že sahá na objekt a cítí zpětnou vazbu; něco, co je pro nás zcela přirozené a co si běžně ani neuvědomujeme, vnímá pacient u robotické paže. Jde o výrazný pokrok oproti předchozímu stavu a podstatně zrychlil reakce pacienta.

Sám Copeland popsal pocit jako nepřirozený, ovšem nijak nepříjemný. Velmi rychle si na pocit zvykl a umožnilo mu to snáze regulovat aplikovanou sílu a úchop předmětů.

Roky vzdálený, avšak nadějný výzkum

Kromě fyzických postižení by BCI čipy teoreticky mohly pomoci také s poruchami duševního charakteru – depresemi, Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Na to je však ještě potřeba mnoho dalších let vývoje. Především bude potřeba nejprve zjistil, jak vlastně náš lidský mozek funguje a zda jde neuronové signály vysílané mozkem „upravovat“ tak, aby se tím nic nepokazilo.

A to je práce, která potrvá ještě desítky let – pokud je vůbec možná. Vědci si tím jisti nejsou, zato dobře vědí, jak málo o fungování mozku vlastně víme.

Obrázek: Návrat citu do ruky: Paralyzovaným pacientům dávají naději pokroky v BCI čipech

Zdroj: Pixabay

BCI čipy, které se zabývají například vrácením citu do končetiny, nijak neurony neovlivňují; pouze je „zesilují“. Nejde ani tak o navrácení citu, jako spíše o umocnění vysílaných signálů.

Z etických důvodů připomínáme, že jakákoliv experimentální medicína představuje cutting-edge technologie, které ještě roky nebudou uvedeny do praxe – pokud vůbec kdy budou, a vždy nesou svá rizika. BCI čipy jsou nadějí do budoucna, v současnosti ještě lidem pomoci nemohou.

Zdroj: UPMC

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Microsoft obrátil, podpora Windows 10 skončí v roce 2025
Obrázek: Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Musk upřesnil: Tesla začne opět přijímat Bitcoin, musí však dojít ke změně těžby
Obrázek: Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Další výpadky v dodávkách čipů? Covid hrozí zhoršením už tak špatné situace
Obrázek: Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Čínské selfie z Marsu: Vozítko položilo na povrch kameru a zachytilo historické foto
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Nejde vám otevřít poškozené PDF? Soubor můžete snadno opravit
Obrázek: Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Amazon buduje obří Wi-Fi síť: Používá k tomu bez zeptání routery zákazníků
Obrázek: Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Jak poznat podvodný e-shop? S těmito tipy nenaletíte
Obrázek: Kvantové tranzistory Googlu mají vyřešit největší slabinu kvantových počítačů
Kvantové tranzistory Googlu mají vyřešit největší slabinu kvantových počítačů

Postavit kvantový počítač není jednoduché, a navzdory mnoha úspěchům v posledním desetiletí není jasné, kdy se plnohodnotný kvantový počítač skutečně...

Zavřít