Na internetu je dnešní svět závislý, nejen ekonomicky. Zajímavý přístup od britské společnost Merchant Marine vypočítal, o kolik peněz by globální ekonomika přicházela při celosvětovém výpadku internetu.
Ono je to otázka docela aktuální. Blackout není legrace a je pravděpodobné, že jejich frekvence budou stoupat. Operátoři jsou ve vyspělých zemích enormně namáháni a míra užívání internetu a elektroniky jako takové neustále vzrůstá vysokým tempem.
To kupříkladu vede také v nedostatku polovodičů.
Bez internetu, bez služeb
Ale zpět k internetu. Podle – trochu s nadsázkou braného – průzkumu by ekonomika přicházela o asi 1,5 miliard liber za hodinu, tedy 37 miliard za 24 hodin, v přepočtu přes bilion korun za den. Částka je to obrovská, ale překvapivá ani moc ne. Značná část taháků ekonomiky je plně závislá na internetovém provozu.
Nejvíce by krátkodobý i dlouhodobý výpadek zasáhl firmy internetové, jako jsou Netflix, Spotify, Amazon, různé sociální sítě, e-shopy a podobně. Ty dohromady samy o sobě činí podstatnou část všech nákladů, a to ani nezmiňujeme dočasné vyřazení zajetých dodavatelských řetězců, bankovních transakcí a podobně.
Průzkum je velmi jednoduchý (informace serveru Netblocks o ročních ziscích vydělené počtem hodin v rodice, primitivní a nepříliš vypovídající rovnice) a je jasné, že jde spíše o zdůraznění důležitosti elektronického byznysu než reálným výpočtem. Celkový ušlý zisk by totiž pravděpodobně byl ještě daleko vyšší, především vlivem propojených služeb.
Celkovým výsledkem by tak při dlouhodobějším výpadku spíše bylo dočasné zhroucení komunikace. Státy, média, a i komunikace mezi lidmi už je dnes zprostředkována primárně skrze internet a související služby. Tištěná média jsou již spíše výjimkou a tržby z nich neustále klesají, hlavním zdrojem informací by se tak pravděpodobně stala televize a rádio.
Samozřejmě, průzkum Mechant Marine také bere v úvahu pouze přímé ztráty. Internet je především globální platformou, na kterou je ekonomika přímo navázána. Na reálné důsledky globálního výpadku internetu si spíše budeme muset počkat, pokud někdy skutečně nastane (což se, doufejme, nestane). Správně předpovědět, co by se mohlo stát, je totiž prakticky nemožné.
Zdroj: MerchantMarine