Vědci nově detekovali dvě takové události, poprvé zachycené přístroji v lednu 2020. Srážku hvězdy a černé díry se podařilo zachytit díky gravitačním vlnám, poprvé v historii lidstva.
V obou srážkách byly neutronové hvězdy plně pohlceny černými děrami – alespoň tak to podle současných poznatků vypadá. Gravitační vlny putovali ke Slunci alespoň 900 milionů světelných let.
Gravitační vlny se poprvé podařilo zachytit teprve v roce 2017, od té doby nám však neustále pomáhají odhalovat nová tajemství černých děr.
Jak by pohlcení neutronové hvězdy mohlo v praxi vypadat:
Nové poznatky díky gravitačním vlnám
V nové studii se vědci zaměřili na dvoje nově zachycené gravitační vlny, které podle jejich teorie znamenají kolizi černé díry s neutronovou hvězdou. Vlny byly zachyceny observatořemi LIGO v USA i Virgo v Itálii. Japonský detektor KAGRA, postavený a spuštěný v roce 2020, nebyl v té době ještě plně aktivní.
První zaznamenané gravitační vlny z 5. ledna 2020 se měly týkat černé díry o devíti slunečních hmotnostech a neutronové hvězdy o 1,9 slunečních hmotnostech. Druhá vlna přišla 15. ledna, a podle vědců zahrnovala relativně malou černou díru o 6 slunečních hmotnostech a neutronovou hvězdu o 1,5 slunečních hmotnostech.
Astronomové hledali neutronové hvězdy obíhající černé díry desítky let, ale prozatím se jim to nepovedlo. Zachycené gravitační vlny jsou však důkazem, že se něco takového stát může. Pro astronomy jde o fascinující událost, neboť fyzikální pravidla vyzařování světla v takové situaci záleží na celé řadě faktorů.
Pozorovatelné světlo ze srážky neutronových hvězd a černých děr nebylo; události byly pravděpodobně příliš daleko a světlo příliš slabé na to, aby je šlo teleskopy pozorovat.
Zdroj: Penn State University