Německo má v plánu jít ještě daleko za hranice změn navrhovaných Evropskou unií. Ty mluví o 5 letech podpory hardwarové a softwarové; Německo žádá podle informací deníku Heise let 7.
Německá spolková republika chce podle německého technologického deníku Heise přesvědčit Evropskou komisi k odsouhlasení balíčku změn, jehož součástí bude 7 let garantovaných bezpečnostních aktualizací a náhradních dílů pro smartphony.
7 let je výrazně déle, než většina lidí jeden smartphone využívá. I při zakoupení již staršího modelu není obvykle, aby mobil potřeboval fungovat na dnešním trhu déle než několik let. Samotnou Evropskou komisí navržený cyklus podpory pro mobily mluví „pouze“ o 5 letech. Do 5 let vymění smartphone již většina vlastníků, často kvůli běžnému provoznímu opotřebení.
Delší provoz, menší zátěž pro životní prostředí
Při odsouhlasení změn je klidně možné, že by uživatelé, kteří méně lpí na výkonu chytrého telefonu, vydrželi se stávajícím modelem déle. To je i cílem EU – výroba mobilních telefonů je ekologicky náročná, a čím déle uživatelům mobily vydrží, tím (argumentuje Unie) lépe.
Jak návrh Německa, tak návrh EU samozřejmě čelí kritice ze strany výrobců. Skupina DigitalEurope, která zahrnuje Apple, Google a Samsung, mezi jinými, kupříkladu žádá pouze 3 roky povinných bezpečnostních záplat, a náhradní díly chce omezit na displeje a baterie – nikoli kamery, reproduktory a jiné součástky, které se méně často poškodí.
To by přibližně odpovídalo současnému stavu. Apple už dnes garantuje 5 let aktualizací, většina výrobců s Androidem pak 3. Samsung slibuje 4 roky bezpečnostních záplat pro svůj repertoár, avšak až to letošního roku.
Bezpečnostní aktualizace jsou u mobilů zcela klíčové. Velká část zařízení nakažených různou havětí jsou právě ta, která již nedostávají pravidelné updaty, což se zároveň týká také internetu věcí nebo starších verzí operačního systému Windows.
Zdroj: Heise