Současné chování Elona Muska, spoluzakladatele a výkonného ředitele společnosti Tesla, přimělo řadu investorů i potenciálních zákazníků k odchodu. Jak velký vliv to bude mít na budoucnost společnosti, a hodlá Musk tuto situaci nějak řešit?
Konec roku 2022 se na sociálních sítích nese v duchu jedné z největších transakcí historie trhu, a sice odkoupení společnosti Twitter multimiliardářem a milovníkem technologií Elonem Muskem. Tento obchod sice byl avizován s dostatečným časovým předstihem, do poslední chvíle se však nevědělo, zda Musk nakonec odkup Twitteru uskuteční. Nakonec se tomu tak na konci října stalo, a prakticky od prvního dne se v souvislosti s touto sociální platformou zvedla vlna akcí, jejíž rozsah pociťuje široká veřejnost až dodnes.
Musk tak z nové pozice výkonného ředitele například nechal vyhodit tisíce zaměstnanců Twitteru hned v prvním týdnu vedení. Postupem času se navíc uchýlil k zavádění změn v pravidlech sociální sítě, kdy začal uvažovat o rozšíření obsahu příspěvku z původních 280 znaků až na 4000, případně přišel s novinkou v podobě zpoplatnění funkce ověřeného uživatele, která byla doposud zdarma a sloužila zejména k verifikaci autenticity jednotlivých účtů.
Po Muskově revoluci se pochopitelně objevila řada nesouhlasných názorů ze stran uživatelů Twitteru. Těm byl však spolu s kritiky Muskova chování mimo síť poměrně rychle zablokován přístup na platformu. Nyní se však situace Muskovi postupně vymyká z rukou, a jeho chování na Twitteru nese následky i do jiných společností, které tento magnát spravuje.
V důsledku změny pravidel hry na populární sociální síti se totiž řada zákazníků Tesly, kterou Musk také řídí, rozhodla rozvázat s firmou plánované dohody a odstoupit tak z obchodu formou rušení objednávek či ukončení leasingových smluv na automobily této značky.
Společnost Tesla na masivní odliv zákazníků reagovala překvapivě pohotově až vstřícně. Volajícím totiž prodejci v reakci na odůvodnění odstoupení od obchodu kvůli prezentaci Muska na Twitteru často stroze oznámili, že tyto stížnosti slýchají poslední dobou často. Pokud by se tedy situace do budoucna nezměnila, hrozí reálné riziko toho, že Musk svým vystupováním v rámci Twitteru závažně poškodí pověst dalších svých společností.
Naštěstí to však vypadá, že slavný filantrop vnímá dopady svého chování na vnější svět mimo Twitter poměrně bedlivě. V neděli tak například nechal na platformě hlasovat uživatele o tom, zda by měl z pozice ředitele odstoupit.
Výsledek byl poměrně jasný – 57 % ze zhruba 17,5 milionu hlasujících účtů uvedlo, že ano. Musk si vzal anketu k srdci a oznámil, že jakmile za sebe najde vhodného nástupce, vedení Twitteru rád předá dál. Je však otázkou, zda to současnou situaci dokáže vyřešit. Jakožto vlastník majoritního podílu totiž bude mít Musk obrovský vliv na fungování firmy, a je tak dost možné, že v praxi se změnou vedení téměř nic nezmění.
Klasická hovna bez reálného základu.Z celého twiteru odešlo pouhých 0,6% uživatelů. A to se do nákupu automobilů promítne ještě méně. Kdyby autor chytal prdy do skleničky a čuchal k nim mělo by to větší váhu než tenhle blábol.
nemáš přehled