Kvalitní mikrofon by měl být výbavou každého, kdo tvoří videa. Na trhu jich je ale nepřeberné množství. Ne s každým však budete zároveň slyšet i vidět jako se Saramonic BlinkMe B2. Má totiž kruhový displej, na kterém si můžete zobrazit třeba své logo nebo jmenovku.
Jestli to s tvorbou videí myslíte vážně, nemůžete se spoléhat jen na mikrofon integrovaný v telefonu či jiném záznamovém zařízení. Takové zařízení je většinou buď daleko, nebo může být namířené jinam a snímat zvuk z jiného směru. Řešení existuje, nejen při natáčení v terénu je vhodné použít separátní mikrofon. Ten může mít různé charakteristiky, způsob záznamu i cenu. Dnes si představíme sadu bezdrátových mikrofonů Saramonic BlinkMe B2.
Mikrofony můžete použít samostatně, s fotoaparátem pro natáčení videí či s počítačem pro videokonference a streamování. Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Celá sada je v poměrně velkém a robustním balení, kde najdete snad úplně vše. Vedle dvou bezdrátových mikrofonů také jeden přijímač, 3,5mm propojovací kabel z přijímače do záznamového zařízení, USB-C nabíjecí kabel, chlupatou ochranu proti větru, magnety pro přichycení mikrofonu, úchyty s klipem (vždy v počtu dvou kusů) a držák telefonu na stativ s paticí pro připevnění přijímače.
BlinkMe B2 je poměrně netradiční systém. Místo černé placky s logem výrobce máte k dispozici velký kruhový displej, kam můžete dát své logo, nebo třeba jmenovku. Displej se dá využívat více způsoby a je jen na vás, jak si jej nastavíte. Je poměrně kvalitní, jas si musíte nastavit manuálně, ale při nejvyšším jasu je dobře čitelný i na slunci.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Každý puk má vedle 1,3″ dotykového displeje dvě tlačítka (zapínací a tlačítko ovládající nastavení redukce šumu), všesměrový mikrofon a nabíjecí kontakty. Lze je tedy nabíjet jen v přijímači, ke kterému se magneticky přichytí. Přijímač je pak napájen přes UBC-C konektor. Průměr puků je 47 mm, výška 12,5 mm a každý váží 30 gramů. Přijímač má pak 56,6 × 56,6 × 25,2 mm a 70 gramů.
Na přijímači toho nenajdeme o moc víc. Malý 0,97″ displej zobrazuje stav baterie (při nabíjení procento nabití), režim nahrávání, hlasitost zvuku, dají se přes něj nastavovat i samotné vysílače. Z boku je pak 3,5mm výstup do záznamového zařízení (zrcadlovky například) a druhý pro sluchátka kameramana.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Akumulátor v mikrofonech, s kapacitou 1600 mAh, vydrží 8 hodin nahrávání (bez ukládání do lokální paměti, ale jen posílání do přijímače, s nahráváním do lokální paměti se zkrátí výdrž na 5 hodin), přijímač poté 24 hodin (pokud je u připojen jeden z vysílačů, tedy 495 mAh + 1600 mAh). Každý z mikrofonů lze používat samostatně díky vlastní paměti, která pojme 22 nebo 15 hodin záznamu v nižší nebo vyšší kvalitě (16/24 bit). Je to ale především bezpečnostní funkce, kdyby z nějakého důvodu selhal záznam zvuku, který se dostává z přijímače do záznamového zařízení, zrcadlovky apod.
K přizpůsobení informací na displeji, resp. nahrání nějakého svého loga a dalšího nastavení, je za potřebí si nainstalovat aplikaci. Tu můžete mimo jiné používat i na záznam zvuku, pokud třeba nenahráváte video a stačí vám jen zvuk. Nebo naopak má aplikace i režim nahrávání videa, kde si samozřejmě můžete zvolit a nastavit tyto mikrofony.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Za cenu lehce nad 6 tisíc korun se zdá, že Saramonic BlinkMe B2 má co nabídnout. Oproti konkurenci je navíc stylovější a v mnoha ohledech promyšlenější.
Mikrofony řádně vyzkoušíme a později vám přineseme i podrobnou recenzi s našimi zkušenostmi. Pokud by vás zatím zajímalo něco týkající se těchto mikrofonů, zeptejte se v komentářích.
Zdroj: Redakce inSmart.cz