Ačkoliv se zdá, že poprask okolo změn ve vedení společnosti OpenAI už ustává, opak je pravdou. Umělá inteligence navíc nikdy nespí, a přináší tak stále nové a nové způsoby jejího využití – například v rámci objevování nových materiálů.
- 1. Staronový šéf OpenAI Sam Altman oznámil první změny ve vedení společnosti, situace se snaží využít konkurence
- 2. Hollywood má obavy z umělé inteligence. Přinese nová dohoda řešení?
- 3. Amazon oznámil chystané AI novinky. Přináší nového chatbota Q i nové čipy ve spolupráci s NVIDIA
- 4. Umělá inteligence od Google DeepMind předpověděla fyzikálně-chemické vlastnosti milionů nových materiálů
- 5. Bojkotují Apple a Google ChatGPT v hlasování o aplikaci roku?
Staronový šéf OpenAI Sam Altman oznámil první změny ve vedení společnosti, situace se snaží využít konkurence
Sam Altman je oficiálně zpět na pozici ředitele společnosti OpenAI. Stalo se tak na základě uzavření interní dohody, kterého bylo dosaženo v minulém týdnu. Jak se ale dalo čekat, změny v OpenAI zatím nejsou u konce. Z původní čtyřčlenné správní rady firmu opustili tři členové, kteří původně odhlasovali Altmanovo odvolání. Nově pak radu doplní i společnost Microsoft, která zde bude vystupovat jako člen bez hlasovacího práva. Microsoft je významným investorem ve společnosti OpenAI – vlastní 49% podíl v ziskovém subjektu, který ovládá správní rada neziskové organizace. Zatím není jasné, kdo bude technologického giganta v radě zastupovat, brzy ale pravděpodobně dojde k oficiálnímu oznámení.
Rozruchu okolo vedení OpenAI v posledních dvou týdnech se pokusili využít některé další společnosti podnikající v oblasti umělé inteligence. Například společnost Hugging Face hlásí výrazný nárůst počtu klientů. Je zřejmé, že na úplné vyčíslení škod spojených s Altmanovým několikadenním odvoláním je zatím brzy. Přesnější údaje o tom, jak moc tyto události OpenAI ublížily, tak budou nejspíš k dispozici začátkem příštího roku.
Hollywood má obavy z umělé inteligence. Přinese nová dohoda řešení?
Stávka amerických filmových a televizních scénáristů asociace SAG-AFTRA je sice už nějaký ten pátek za námi, přesto se však její účastníci stále nedočkali adekvátního zadostiučinění. Toho by mělo být možné dosáhnout podpisem nové dohody mezi velkými studii a jejími zaměstnanci, ta ale zatím nebyla všemi členy SAG-AFTRA ratifikována. Jedním z palčivých témat dokumentu totiž zůstává možnost využití umělé inteligence ve filmové a televizní produkci. Ačkoliv se v dohodě nachází i ustanovení o tom, že herci dostanou za účinkování jejich digitálních dvojníků plnou odměnu za natáčení den, vyvstává s jejím schválením řada nových problémů. Řada umělců se totiž obává z nátlaku na poskytnutí souhlasu s digitalizací, a to i přes jejich zjevný nesouhlas. Pokud totiž herec či scénárista odmítne s použitím AI souhlasit, je možné, že se studia poohlédnou po někom jiném. V dohodě navíc nejsou příliš dobře specifikovány samotné formy digitalizace, což může přinést další problémy. Je otázkou, zda-li se podaří všechny tyto mouchy z dokumentu odstranit před samotnou ratifikací, ke které by mělo dojít 5. prosince.
Amazon oznámil chystané AI novinky. Přináší nového chatbota Q i nové čipy ve spolupráci s NVIDIA
Jak se zdá, Hugging Face (viz výše) není jedinou společností, která se rozhodla využít chaosu kolem OpenAI. Příležitosti se chopil také gigant Amazon, který v tomto týdnu pořádal svou pravidelnou konferenci, kde oznámil připravované novinky z oblasti technologií umělé inteligence. Tou hlavní je bezpochyby chatbot Q, díky kterému bude Amazon jako poslední ze zástupců velkých technologických společností disponovat podporou komunikace mezi člověkem a AI. Zaměření chatbota by mělo být především na podnikání, jelikož jeho funkce budou poskytovat podporu zejména v oblasti vývoje softwaru, práce s daty či propojení s komunikačními aplikacemi.
Kromě toho pak Amazon oznámil také příchod nové generace AI čipů. Ty budou pocházet částečně z vlastní produkce společnosti, částečně pak z rozvíjející se spoluprací se společností NVIDIA, která je v tomto ohledu jedničkou na trhu. V tomto případě jde o zjevnou reakci na oznámení AI čipů řady Maia od Microsoftu, o nichž jsme nedávno také psali. Nové čipy by se měly začínat nabízet v průběhu příštího roku.
Umělá inteligence od Google DeepMind předpověděla fyzikálně-chemické vlastnosti milionů nových materiálů
Současný technologický pokrok je z velké části závislý na konstantním přísunu nových materiálů používaných v bateriích, solárních článcích nebo mikročipech. Přinést však světu takové látky, které budou funkční, ekonomicky dostupné a pokročilejší než ty stávající není vůbec lehké. I proto se tak společnost DeepMind rozhodla využít sílu umělé inteligence, aby potenciální nové materiály objevila. Za tímto účelem vyvinula inovativní nástroj Graphical Networks for Material Exploration (GNoME), jehož výsledky hledání byly nedávno zveřejněny. Celkem se AI softwaru GNoME podařilo identifikovat více než 2,2 milionu nových materiálů včetně jejich vlastností, z nichž zhruba 400 000 by mělo být možné v dohledné době připravit i v laboratoři, a otestovat tak látky v praktických experimentech. Pokud se podaří výsledky potvrdit, mohl by být GNoME předzvěstí nové éry fyziky a chemie materiálů, tak jak tyto vědy dosud známe.
Bojkotují Apple a Google ChatGPT v hlasování o aplikaci roku?
S blížícím se koncem roku přináší řada služeb pravidelný souhrn o tom, jakým způsobem je zákazníci v uplynulém období využívali. Podobně tomu tak bylo i u společností Apple a Google, kteří jsou předními poskytovateli mobilních aplikací do chytrých telefonů. Překvapivě se však na horních příčkách ani v jednom případě neobjevil chatbot ChatGPT, který podle všeho láme rekordy na všech příčkách. V případě Apple tak první místo obsadila turistická aplikace AllTrails, u Google Play se pak na čelo probojoval vzdělávací systém Imprint. Je přitom s podivem, že se na seznam nejúspěšnějších aplikací nedostala právě ChatGPT, která je v mnoha směrech inovativním a revolučním nástrojem. Je zřejmé, že konkurenční boj v oblasti umělé inteligence tak neustává ani v rámci mobilních platforem, a letošní rok je tak pravděpodobně jen prvním z mnoha dalších, kdy se tato – a podobné – situace budou i nadále opakovat.