Svět okolo technologií umělé inteligence má za sebou první velký bulvární skandál, ze kterého se bude ještě nějakou dobu vzpamatovávat. Mezitím se však AI dále rozvíjí a stává se například klíčovou součástí vývoje v rámci automobilového průmyslu. Jaké další novinky ze světa umělé inteligence nám uplynulý týden přinesl?
- 1. Umělá inteligence vygenerovala pornoobrázky Taylor Swift. Incident vyústil ve snahy o změnu amerických zákonů
- 2. Mastercard zavádí nový GenAI model, který má pomoci s odhalováním podezřelých transakcí
- 3. Muskův Neuralink se konečně dočkal. Mozkový čip byl vpraven do prvního lidského pacienta
- 4. Investiční potenciál umělé inteligence klesl. Změny pocítily hodnoty akcií Alphabetu, Microsoftu i Applu
- 5. Volkswagen založil vlastní AI laboratoř. Způsobí revoluci v automobilovém průmyslu?
Americká zpěvačka a textařka Taylor Swift si nedávno na vlastní kůži vyzkoušela, jak to vypadá, když se nástroje umělé inteligence dostanou do nesprávných rukou. Na sociální síti X se totiž objevily snímky, na kterých je umělkyně vyobrazena v erotických pózách, často navíc i v obklopení mužů. Fotografie se během uplynulého víkendu šířily napříč internetem a zaznamenaly desítky milionů zobrazení. Taylor Swift se následně dostalo obrovské podpory ze strany fanoušků, kteří síť X zaplavili sdílením běžných příspěvků s příslušnými hashtagy ve snaze potlačit výskyt explicitních obrázků ve výsledcích vyhledávání, a situace nakonec vyústila i v úplnou blokaci zpěvaččina jména ve vyhledávači.
Taylor Swift is currently banned from Twitter/X’s search engine. 😳‼️ pic.twitter.com/8KPwCpnkiW
— DramaAlert (@DramaAlert) January 27, 2024
Incident se nyní dostal i k americkým senátorům, kteří tento týden představili návrh zákona, který by šíření sexualizovaných AI obrázků bez souhlasu postihoval. Legislativa je však v oblasti umělé inteligence stále trochu neohrabaná, a není tak příliš jasné, kdy a v jaké formě by tento trest mohl být v USA – a potažmo i ve zbytku světa – uzákoněn.
Mastercard zavádí nový GenAI model, který má pomoci s odhalováním podezřelých transakcí
Nadnárodní společnost Mastercard plánuje podniknout významné kroky vstříc integraci generativní umělé inteligence (GenAI) do svých funkcí. Nový model má název Decision Intelligence Pro, a jeho hlavní úloha má spočívat v odhalování podvodů v rámci klientské sítě společnosti. Základním stavebním prvkem systému je rekurentní neuronová síť, která byla pro účely efektivního využití vycvičena na obrovském souboru dat čítajících zhruba 125 miliard transakcí ročně. Decision Intelligence Pro využívá interní údaje společnosti (například historii návštěv držitele karty) k vyhodnocení legitimity konkrétní transakce. Díky tomu lze podezřelé pohyby mezi účty identifikovat v reálném čase. Mastercard zdůrazňuje svůj závazek bojovat proti podvodům tím, že za posledních pět let investovala do kybernetické bezpečnosti a technologií umělé inteligence více než 7 miliard dolarů. Kromě výše uvedeného modelu pak společnost zavádí také službu Small Business AI, která podnikatelům nabídne služby personalizovaného poradenství a mentoringu v oblasti vedení menších firem.
Muskův Neuralink se konečně dočkal. Mozkový čip byl vpraven do prvního lidského pacienta
Zakladatel společnosti Neuralink Elon Musk v pondělí na svých sociálních sítích oznámil, že se jeho firmě podařilo implementovat do lidského mozku první počítačový čip. Toto unikátní propojení člověka a stroje představuje výrazný milník v oblasti neurovědy, ale také v celkovém chápání rozdílů mezi lidskou a umělou inteligencí. Podle dostupných informací je příjemcem čipu dobrovolník, který se po zákroku dobře zotavuje.
The first human received an implant from @Neuralink yesterday and is recovering well.
Initial results show promising neuron spike detection.
— Elon Musk (@elonmusk) January 29, 2024
Možností využití počítačového čipu v lidském mozku je pochopitelně celá řada. Společnost Neuralink zatím aspiruje například na produkt s názvem Telepathy, jehož prostřednictvím by uživatelé mohli ovládat svůj telefon nebo počítač pouhou silou myšlenky. Potenciál tohoto čipu se tak nejspíš teprve postupně ukáže, již samotné vložení do fungujícího mozku je však předzvěstí velkých úspěchů.
Investiční potenciál umělé inteligence klesl. Změny pocítily hodnoty akcií Alphabetu, Microsoftu i Applu
Velký boom v oblasti AI v posledních letech přiměl řadu společností k aktivnímu hledání nových investorů, kteří by byli ochotni projekty věnující se vývoji technologií umělé inteligence podpořit. Jak se však trh okolo AI postupně rozrůstal, zvyšovaly se pochopitelně i nároky na jeho provoz. Velké společnosti typu Alphabet, Microsoft, Meta či Apple, které patří na poli technologických inovací za špičky ve svém oboru, tak musely investovat nemalé peníze do rozvoje infrastruktury, posílení datových center a v neposlední řadě i samotného výzkumu. Díky tomu však původně slibná rentabilita investičních prostředků výrazně klesla, což se negativně odrazilo na hodnotě akcií výše uvedených firem. Tato situace pochopitelně rozezlila původní investory, kteří do projektů vstupovali s myšlenkou rychlého a vysokého zisku, který se ovšem nekoná. Společnosti nepřestávají věřit, že financování AI technologií bude v brzké budoucnosti opět ekonomicky výhodné, bude však záležet především na tom, zda o tom dokáží prostřednictvím svých činů přesvědčit i momentálně pobouřené investory.
Volkswagen založil vlastní AI laboratoř. Způsobí revoluci v automobilovém průmyslu?
Podle některých průzkumů se již více než 80 % společností na trhu naučilo využívat umělou inteligenci ve svůj prospěch. Výjimkou pak není ani automobilka Volkswagen, ta se však celý koncept rozhodla posunout ještě o něco dál. Jejím cílem je totiž vyvinout komplexní digitální systém pro své produkty a jejich prototypy, který by jako nosný bod využíval právě algoritmy AI. Za tímto účelem tak Volkswagen založil novou laboratoř, která by měla prostřednictvím umělé inteligence vnášet nové nápady a koncepty do vývoje nových vozů. Společnost očekává také potenciální spolupráci s dalšími technologickými firmami napříč celým světem, čímž by se nově vznikající digitální systém ještě více posílil.
Úkolem umělé inteligence by mělo být například řešení otázek v oblasti optimalizace nabíjecích cyklů elektromobilů, předpovídání některých technických parametrů použitých materiálů a dílů či práce na vývoji technologie rozpoznávání hlasu. Projekt je zatím ve své počáteční fázi, již nyní ale Volkswagen hlásí první úspěchy v rámci jednání s partnerskými společnostmi. Nová AI laboratoř má tak nakročeno správnou nohou, a možná se již brzy dočkáme prvních produktů, které bude mít umělá inteligence nasazená v automobilce na svědomí.
Úvodní fotografie: Bing AI