Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí

Umělá inteligence již nesčetněkrát dokázala, že dokáže efektivně usnadnit náš pracovní i osobní život. Svůj přínos má i v rámci zvýšení podnikové efektivity. Jednou z nejsilnějších technologií v této oblasti je pak senzorická AI, která sbírá a analyzuje nejrůznější druhy dat. Jak lze její funkce efektivně využít ve firemním rozvoji či v rámci individuální životosprávy?

Pod pojmem senzorická umělá inteligence si lze představit soubor technologií, které nějakým způsobem monitorují své okolí, a získané informace následně dále zpracovávají či přímo využívají. Takové typy zařízení najdeme všude okolo nás. Jsou jimi například chytré hodinky, autonomní vozidla či různé diagnostické nástroje v moderní medicíně. Senzorická AI tak doslova přetváří svět okolo nás. V jakých oblastech je ale nejdominantnější?

Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí

Umělá inteligence hýbe světem. Jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí této technologie je senzorická AI. Foto: Freepik

Umělá inteligence spolehlivě pohlídá vaše zdraví

Lékaři mají díky moderním technologiím přístup k celé řadě snímačů monitorujících životní funkce. Informace o srdečním tepu, krevním tlaku či hladině cukru v krvi mohou navíc analyzovat s pomocí AI, a získat tak mnohem komplexnější diagnózu konkrétního pacienta. Díky strojovému učení může být léčba cílena mnohem efektivněji, a šance na vyléčení či přežití se tak výrazně zvyšuje. Umělá inteligence pak dokáže na základě získaných informací také předvídat, jak se budou jednotlivé biomarkery chovat v budoucnu, a předcházet tak například hypertenzní krizi.

Velkou pomoc pak představují nositelná zařízení, která zažívají v posledních letech skutečný boom. Na trhu jsou dnes k dispozici nejrůznější fitness náramky, chytré hodinky či prsteny, které kontrolují váš pohyb, tep, okysličení krve či kvalitu spánku. Tímto způsobem mohou být data sbírána pouze pro osobní potřebu, ale také v rámci sdílení s vědeckými institucemi či zdravotními zařízeními, a upozornit tak na kritické hodnoty měření.

Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí

Hlídání si zdravého životního stylu nebylo nikdy snazší. AI stačí jen nastavit, a vše pohlídá za vás. Foto: Freepik

O jednom takovém případu jsme informovali před více než rokem, kdy chytré hodinky Apple Watch pomohly muži z Česka správně diagnostikovat problémy se srdcem, a ten tak díky vlastní iniciativě skončil včas v péči lékařů. Senzorická AI tak dokáže doslova zachránit lidský život.

Chytré senzory zdokonalují systémy samořídících vozidel i celá města

Další obrovské pole působnosti snímačů využívajících schopností umělé inteligence je vývoj autonomních vozidel a systém samořiditelné dopravy. Senzory v tomto případě snímají data ze svého okolí, často kombinací několika různých fyzikálních principů, například kamer, radarů či laserového systému LIDAR. Kromě údajů o dopravě pak mohou zařízení získávat i informace o stavu vozovky, a přispívat tak k její udržitelnosti. Globální zavedení autonomního řízení je jedním z velkých cílů téměř všech technologických gigantů a špiček v oblasti automobilového průmyslu, a umělá inteligence představuje výrazný krok vstříc jeho naplnění.

Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí

Senzory a snímače poháněné umělou inteligencí jsou dnes běžně součástí vozidel s plnou či částečnou asistencí řízení. Foto: Freepik

Podobně jako automobily se pak na dráhu AI systémů vydávají i kompletní infrastruktury ve vybraných lokalitách. Vznikají tak chytrá města, kde spolu vzájemně komunikuje celá řada služeb, a dochází tak k výraznému zvýšení komfortu místních obyvatel. Inteligentní infrastruktura tak dokáže například koordinovat hromadnou dopravu s ohledem na uzavírky, či včas upozornit na výpadky v dodávkách plynu či elektřiny.

Rozmach AI v českých podnicích naráží na řadu problémů

Umělá inteligence postupně prorůstá i do průmyslu, a to především v oblasti kontroly kvality a řízení výrobních procesů. Díky AI je dnes možné sledovat celou řadu parametrů, například teplotu, tlak či vlhkost, ale také další parametry produkovaných materiálů, a to mnohdy s větší přesností, než dokáže lidské oko zachytit. Důkladný monitoring pak dokáže přecházet také poruchám či odchylkám od standardní výroby.

Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí

České firmy se plošného použití umělé inteligence zatím zdráhají. Mohou se však obrátit i na profesionály v oblasti této integrace. Foto: Freepik

Organizace se tomuto trendu nesmí bránit. Ve státech jako je Japonsko či USA se už AI široce využívá, a to včetně samořídících taxi. Jakmile české firmy překonají obavy a přijmou AI jako nezbytnou součást svého fungování, mohou se těšit ze zvýšené efektivity, inovace a konkurenční výhody,“ tvrdí Viktória Lukáčová Bracjunová, vedoucí oddělení robotizace a automatizace ve společnosti Soitron, která se věnuje integraci umělé inteligence do průmyslu nejen v ČR, ale i v dalších evropských zemích.

I přes nesčetné výhody AI však mnoho českých firem s její implementací do procesu stále váhá. Důvodů je hned několik. Na místním pracovním trhu je například citelný nedostatek kvalifikovaných odborníků v této oblasti, a celý proces integrace je tak výrazně zpomalen. Další výraznou brzdu představuje podle průzkumů omezení ze strany managementu a legislativy. Velkou neznámou je také možnost využívání AI pro komerční účely, která je v posledních letech předmětem celé řady soudních sporů.

Zdroje: 1, 2, 3, Rozhovor Soitron

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků