Koňský mozek, resp. jeho schopnost řešení plánovacích a strategických úloh, se staly předmětem nové studie. Z jejích závěrů vyplývá, že inteligence těchto zvířat byla poměrně dlouho výrazně podceňována.
Koně byli od počátků jejich domestikace považováni za ušlechtilá a inteligentní zvířata. S vývojem moderních vědeckých technik však vědci začali toto tvrzení zpochybňovat, koňský mozek vykazoval nedostatek perspektivy a nadhledu pro řešení reflektivních úkolů vyžadujících plánování do budoucna. Jak se ale ukázalo v nedávno publikované studii, byla inteligence těchto majestátních zvířat přece jen možná nedoceněna, a koně jsou ve skutečnosti chytřejší, než se očekávalo.
Sofistikovaný test s kartami potvrdil schopnost koňského mozku předvídat
Tříčlenný tým tvořený vědci z britských univerzit postavil celkem 20 koní před sérii úkolů, v nichž byla zvířata odměňována pamlskem za splnění úkolu. V rámci předběžného tréninku byly koně vycvičeni na podmíněné reakce inspirované slavnou Pavlovovou metodou, aby byli během úkolů schopní interagovat s vědci. Samotné testy se pak skládaly celkem ze tří částí. V první fázi se pro získání odměny měly koně dotknout nosem laminované karty (černé nebo bílé). Později se úloha zkomplikovala zavedením další proměnné – světla, které fungovalo jako semafor. Zvířata tak dostala odměnu pouze v případě, že se karty dotkla během doby, kdy bylo světlo zhasnuté. V poslední části testu byl pak zaveden i trest v podobě „time-outu“, kdy byl jedinec po chybě na deset sekund odstaven z testu, a neměl tedy šanci odměnu získat.
Horses are smarter than previously thought, researchers say
Read more 👇https://t.co/pswx3wVDiD
— Sky News (@SkyNews) August 12, 2024
Díky laminátu se světlo od karet odráželo různým způsobem, a koně se tak i po přeskládání hlavolamu dokázali naučit svou reakci zobecnit a úlohu splnit. Ve všech testovaných případech se podařilo splnit kritéria učení dotýkat se konkrétního cíle. Koně tak dokázali dodržet pravidla hry a učinit pohyb ke kartičce ve správný čas, díky čemuž si vysloužili svou odměnu.
Koně zvládají observační učení
V případě testů na zvířatech bývá obvyklé, že testované subjekty potřebují zpočátku poměrně dost opakování zadané úlohy, než pochopí, jak celý úkol funguje. Autoři studie však byli sami překvapeni tím, jak rychle si koně celý proces osvojili, především pak v konečné fázi testu, kdy byl zaveden trest za chybu.
Z výzkumu tak vyplývá, že koňský mozek má schopnost vytvářet si vnitřní model okolního světa, a na základě toho pak tvoří rozhodování a předvídá i budoucí situace. Tato zvířata jsou tak schopna observačního učení, které bylo u koní původně považováno za příliš náročné z důvodu nedostatečného vývinu prefrontální kůry mozku. Koně tak možná stále nejsou géniové živočišné říše, z pohledu kognitivní vyspělosti jsou však mnohem dál, než jim bylo dosud přisuzováno.
jsme jistě rádi, že američtí a britští vědci něco inteligence přiznali i koňovi,který je často svou vlastní specifickou inteligencí nejspíše předčí
Koně jsou krásní. Jsou součástí našeho vývoje. Bohužel stejných výsledků mohou dosáhnou i slepice.
Vůdce volského potahu ze Strakovky by možná v soutěži s valachem pohořel.