Budoucí kolonizátoři Marsu mohou žít ve strukturách podobných Iglú poblíž severního pólu planety. Využít by díky tomu mohli dostatku dopadajícího slunečního záření v dané oblasti, ukazuje nová studie.
Póly Marsu jsou často v popředí vědeckých pozorování především kvůli bohatým zásobám ledu, prachu a chloristanů. Právě chloristany jsou využívány jako okysličovadla pro raketové motory.
Podle nového konceptu základy na Marsu, za kterým stojí výzkumníci ze švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL), by základna sloužila k pobytu posádky na Marsu po dobu 288 dní. Během tohoto období na pól nepřetržitě dopadá sluneční záření.
3 metry ledu nepropustí ani radioaktivní záření z kosmu
Iglú chtějí vědci vyrobit z polyethylenového vlákna ukrytého v 3 metry tlusté vrstvě ledu, čímž vznikne jakési iglú. Pod hlavní klenbou bude jádro ukrývající obytný prostor, trojici přechodových komor mezi vnitřními prostory a vnějškem. Díky tloušťce kopule by byla posádka bezpečně chráněna před vesmírnou radiací, mikrometeority a problém by neměl být ani s udržením tlaku vzduchu.
„Póly jsou pro nás výzvou, zároveň jsou však příhodnou lokalitou s dostatkem zdrojů k potenciální těžbě, navíc vhodnou k dalšímu zkoumání,“ zmínila Anne-Marlene Rüede z týmu EFPL, který s nápadem přišel. Scénář byl podle vědců vymýšlen s přihlédnutím na technologie, které budou mít za 20 let astronauti k dispozici.
Průzkumníci ze Země budou na planetě podle scénáře 9 měsíců, během kterých budou těžit vodu, kyslík a vodík z ledu na pólu. Oxid uhličitý v marťanské atmosféře, stejně jako křemík, hliník a síra, mohou posloužit k výrobě cihel, skla, plastu či paliva.
Nejprve dorazí na Mars roboti
Mise bude probíhat v několika fázích. Během té první vyrazí na severní pól planety roboti, kteří budou mít za úkol vytvořit základnu pro lidskou posádku ze zdrojů dostupných na planetě. Následně dorazí samotná posádka, která přiveze další potřebné vybavení a s pomocí speciálního plavidla bude postupně dopravovat vybavení z orbity na povrch planety. Palivo bude doplňovat právě ze zdrojů na planetě.
V plánech vědci počítají s šestičlennou posádkou a přiznávají, že posádku na cestě mohou potkat nejrůznější překážky. Zásadní má být právě ona první robotická mise, která má připravit podmínky pro kolonizaci planety. Pokud půjde dobře ona, nebude už nic bránit lidské posádce v dalším budování kolonie.
Zdroj: Space.com
Nejlepší by bylo všechno schovat pod zem. Tady pod mars. Tam by ta jistota byla určitě větší!
Optimismus těchto reportáží mě dokáže vždy řádně pobavit. Dosavadní „robotické mise“ dokázaly přepravit na Mars miniaturní vozítka a naposledy trochu větší, vážící několik set kilo. Na Marsu se možná – a to slovo možná s tučnými písmeny !!!!, vyskytuje voda. Nikdo nezná množství, chemické složení, jak hluboko vrtat, …., ale… Číst více »
No jasně….Musk krachuje se svejma vehiklama protože není schopný ani sestrojit funkční auto ale už lítá měsíce někde ve vesmíru,debilita hodná naprostýho egoisty.Nikdo se neopovažuje alespoň znovu přistát na Měsící ale už by bydleli na Marsu…A jestli vůbec někdo někdy tam přistál, což se stejně dovíme.A prakticky Američané nemají ani… Číst více »