Mezinárodní organizace Freedom House se sídlem v USA vydala výroční zprávu, která mapuje stav internetové svobody obyvatel všech zemí světa. Už osmý rok po sobě stabilně klesá.
„Digitální autoritářství“ je podle think-tanku na vzestupu; vlády se nejen snaží o zvýšení míry kontroly nad webovými stránkami, ale také v rámci boje proti fake news a dezinformacím omezují digitální práva jak uživatelů, tak podnikatelů.
Mike Abramowitz, prezident společnosti, se neštítil tvrdých slov: internet podle něj nyní stále častěji narušuje demokratické principy, místo toho, aby destabilizoval diktátorské režimy. To se zatím nejeví jako realistické zhodnocení – v autoritářských zemích je s internetem velký problém, stačí se podívat na dlouholetý boj Číny s digitálními technologiemi.
Rusko a Turecko propadly, Evropa je na špici
Podotýká však, že problémem internetu je propaganda a dezinformace. Jde o jevy, které tu byly vždy, a nejsou ničím nové; alespoň nás však může těšit, že je konečně svět vnímá jako problém.
Pokles internetové svobody se dle Freedom House týká i USA, a to primárně vlivem ukončení takzvané síťové neutrality. Silně se neziskovka vyhrazuje také proti Číně a jejím snahám o šíření svého hardwaru, softwaru a služeb do světa.
Lépe si však nevedly ani chudší státy; Šrí lanka a Indie odstříhávají internet nebo k němu omezují přístup poměrně často. Celkově se ze 65 detailněji zkoumaných zemí zhoršil stav internetové svobody v 26.
Kromě svobody na internetu se Freedom House zaměřuje také na data o svobodě žurnalistické a svobodě celkové na národní úrovni.
Studie je k dispozici na stránkách organizace, přístup je zdarma a text je v angličtině. Rozkliknout si lze také zajímavou interaktivní mapku. ČR v průzkumu zahrnuta není, avšak sousední Německo ano a vede si velmi dobře.
Vzhledem k tomu, že restrikce německého internetu jsou obecně vyšší než u nás, lze rozumně předpokládat, že na tom je náš stát dobře; často kritizované Maďarsko je také ještě hodnoceno jako svobodné. Evropa celkově si vede velmi dobře u všech zkoumaných zemí s výjimkou Ukrajiny. Špatná je situace v Rusku i Turecku, nejlepší skóre si odnesl Island. Obecně silně regulované jsou státy v Asii s výjimkou Japonska, kritika od Freedom House se dotýká i Jižní Korey, domovské země mocného Samsungu.