Boj proti dezinformacím vrcholí, cenzura se střetává se svobodou slova

Že je americká sociální síť Twitter aktivní ve válce proti trollům leckdy dost zvláštními metodami je dobře známo, avšak své aktivity neomezuje pouze na ruské boty. Nyní se mimo jiné zaměřila na falešné či „podezřelé“ účty.

Dezinformace či fake news patří mezi nejčastěji medializované problémy současného internetu – právem. Ačkoliv nejde ani zdaleka o nový fenomén, „alternativní pravda“ nabírá v posledních letech nebývalých obrátek.

To je pro sociální sítě problém, protože nepravdivým zprávám poskytují hodně prostoru. Vlivem kritiky, která se na ně snáší ze strany vlád i lidí musel Twitter, Facebook i další sítě výrazně zvýšit své snahy o potírání otevřeného šíření poplašných, nenávistných nebo viditelně lživých zpráv.

70 milionů účtu, o kterých mluví Washington Post, už je nezanedbatelný počet, který se může negativně projevit na růstu Twitteru, který nedosahuje počtu uživatelů srovnatelného s Facebookem nebo i Instagramem. V konečném důsledku však může službě pomoci.

Boj proti „automatizaci spamu“ Twitter potvrzuje i na svém blogu.

Obrázek: Boj proti dezinformacím vrcholí, cenzura se střetává se svobodou slova

Diskuze ano, extremismus a nenávist ne

Je však pravděpodobné, že se sociální sítě budou muset v nejbližší době potýkat s dalším faktorem, který internet zvýraznil a podtrhl: se svobodou slova.

Je to problém jen těžko řešitelný. Na jednu stranu tu máme svobodu slova, možnost vyjadřovat se bez cenzury. Na straně druhé je tu logická snaha zabránit šíření nenávisti, pobízení k trestným činům nebo pomlouvání.

Vyvažovat obě tyto protichůdné snahy lze na státní úrovni a také se tak děje prakticky bez výjimky, sociální sítě to ale mají o něco těžší. Hlavně proto, že na internet si většina populace zvykla jako na platformu, kam mohou napsat cokoliv, bez následků, často bez přemýšlení, které by svému vyjádření věnovali v reálném životě.

To je jedna strana mince, která se s digitální osvětou postupně mění a zlepšuje. Tou druhou však je, když se za svobodu slova schovávají trollové a ti, kteří na jednu stranu chtějí říkat to, co si myslí, ale nechtějí ostatním dovolit, aby s nimi nesouhlasili.

Obrázek: Boj proti dezinformacím vrcholí, cenzura se střetává se svobodou slova

S velkou mocí přichází velká zodpovědnost

Twitter a další sítě se tak ocitají v pozici, kdy obecně mají právní oporu pro to, aby mohly blokovat útočné a nenávistné příspěvky nebo prokazatelně lživá vyjádření. Kupříkladu v našich podmínkách toto specifikuje Článek 17 Listiny základních práv a svobod (především paragrafy 184, 355, 356, 357, 364, 407 ale i další), podobná ustanovení mají všechny evropské státy a samozřejmě také Severní Amerika a alespoň de iure je vzdáleně podobná regulatorní struktura zakotvena téměř na celém světě.

Jenže Twitter se tak otevírají palbě z opačného směru. Proč? Protože mají moc blokovat názory, které algoritmy a pracovníci firmy označí jako problematické a následně je mazat. Tím naráží na základní principy svobody slova a stanovit vhodnou, západní kulturou ospravedlnitelnou hranici kultury se zdá vlastně nemožné; byť není pochybností o tom, že je nutné zabránit pobízení k trestnému činu i nenávisti jako takové.

Další růst cenzorních opatření je pravděpodobný, stejně jako zvýšení snah trollů a těch, co budou chtít hranice sociálních sítí „otestovat“. Bude fascinující situaci pozorovat, ale výsledek je nepředvídatelný.

Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Obrázek: Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Obrázek: Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky