Švýcarský CERN má už nyní ten největší: Velký hadronový urychlovač (LHC). Včera publikovaná studie však definitivně potvrzuje stavbu ještě většího urychlovače.
LHC má za sebou řádu úspěchů, kupříkladu objevení Higgsova bosonu v roce 2012. Nyní se má CERN zaměřit na další tajemství vesmíru a samotné existence, na což bude potřeba ještě mnohem větší urychlovač. Prozatímně se jmenuje Future Circular Collider („Budoucí kruhový urychlovač“, FCC, volně přeloženo) a má výrazně převyšovat současný LHC. Velký hadronový urychlovač měří 27 km; FCC bude mít obvod dlouhý 100 kilometrů – to je větší, než jsou hranice současné Ženevy.
Velký projekt za velké peníze
Urychlovače částic potřebují být dlouhé, aby dokázaly atomy zrychlit až k rychlosti blížící se rychlosti světla, než do sebe vzájemně narazí. Vzniklé kolize dávají vědcům cenné poznatky o fyzikálních zákonech.

Jak velký bude Budoucí kruhový urychlovač? Hodně.
To však neznamená, že by se Velký hadronový urychlovač chystal do důchodu, to ani zdaleka: fungovat má minimálně do roku 2035.
Proč se tedy o Budoucím kruhovém urychlovači mluví už nyní? Ve skutečnosti se o něm mluví mnohem déle, už od přelomu tisíciletí; nyní už je však hotová studie proveditelnosti a od výzkumu se postupně přechází v praxi.
Jenže jde o tak ambiciózní a obří stavbu, že potrvá celá desetiletí. Ostatně, stačí se podívat na Velký hadronový urychlovač: koncept byl představen v roce 1984, schválen o deset let později a otevřel se v roce 2009. Budoucí kruhový urychlovač potrvá pravděpodobně ještě déle.
Včerejší studie je konceptem urychlovače, kterou 1 300 vědců psalo pět let. Částicoví fyzici se nyní musí rozhodnout, jak přesně bude FCC vypadat. Levná záležitost to rozhodně nebude, podle CERNu bude urychlovač stát kolem 5 miliard – v základu, pouze tunel samotný. Leptonový urychlovač, který se plánuje postavit v roce 2040 a bude součástí komplexu, má stát další 4 miliardy a samotný hadronový urychlovač, chystaný někdy do 50. let tohoto století, bude stát přinejmenším dalších 15 miliard.