CERN postaví nový urychlovač částic: stavba potrvá desetiletí, stát bude desítky miliard euro

Švýcarský CERN má už nyní ten největší: Velký hadronový urychlovač (LHC). Včera publikovaná studie však definitivně potvrzuje stavbu ještě většího urychlovače.

LHC má za sebou řádu úspěchů, kupříkladu objevení Higgsova bosonu v roce 2012. Nyní se má CERN zaměřit na další tajemství vesmíru a samotné existence, na což bude potřeba ještě mnohem větší urychlovač. Prozatímně se jmenuje Future Circular Collider („Budoucí kruhový urychlovač“, FCC, volně přeloženo) a má výrazně převyšovat současný LHC. Velký hadronový urychlovač měří 27 km; FCC bude mít obvod dlouhý 100 kilometrů – to je větší, než jsou hranice současné Ženevy.

Velký projekt za velké peníze

Urychlovače částic potřebují být dlouhé, aby dokázaly atomy zrychlit až k rychlosti blížící se rychlosti světla, než do sebe vzájemně narazí. Vzniklé kolize dávají vědcům cenné poznatky o fyzikálních zákonech.

Obrázek: CERN postaví nový urychlovač částic: stavba potrvá desetiletí, stát bude desítky miliard euro

Jak velký bude Budoucí kruhový urychlovač? Hodně.

To však neznamená, že by se Velký hadronový urychlovač chystal do důchodu, to ani zdaleka: fungovat má minimálně do roku 2035.

Proč se tedy o Budoucím kruhovém urychlovači mluví už nyní? Ve skutečnosti se o něm mluví mnohem déle, už od přelomu tisíciletí; nyní už je však hotová studie proveditelnosti a od výzkumu se postupně přechází v praxi.

Jenže jde o tak ambiciózní a obří stavbu, že potrvá celá desetiletí. Ostatně, stačí se podívat na Velký hadronový urychlovač: koncept byl představen v roce 1984, schválen o deset let později a otevřel se v roce 2009. Budoucí kruhový urychlovač potrvá pravděpodobně ještě déle.

Včerejší studie je konceptem urychlovače, kterou 1 300 vědců psalo pět let. Částicoví fyzici se nyní musí rozhodnout, jak přesně bude FCC vypadat. Levná záležitost to rozhodně nebude, podle CERNu bude urychlovač stát kolem 5 miliard – v základu, pouze tunel samotný. Leptonový urychlovač, který se plánuje postavit v roce 2040 a bude součástí komplexu, má stát další 4 miliardy a samotný hadronový urychlovač, chystaný někdy do 50. let tohoto století, bude stát přinejmenším dalších 15 miliard.

Zdroj: 1, 2. Obrázky: CERN

avatar
6 Vlákna diskuze
7 Vláken s odpovědí
1 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
11 Autoři komentářů
TomášPelicanDavid SloukaOtakar Pekjerry Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sam Sobě
Čtenář
Sam Sobě

A co kdyby se raději nacpaly peníze do projektů jednotlivců, kteří mají šlechetné myšlenky o volné energii atd. Nechápu k čemu lidstvu může být projekt, jehož cílem není nic jiného než vygenerování nové zbraně. A pokud se vědci hájí, že je to absurdní nesmysl, je vidět jak jsou hloupou složkou… Číst více »

what ?
Čtenář
what ?

drogy ? dobrý matroš

Jiří
Čtenář
Jiří

A Vám ty miliardy, které cpeme jednotlivcům na volnou energii nestačí? Mně osobně tedy ty částky ve vyúčtování za elektřinu přijdou až až.

Mišák
Čtenář
Mišák

Nezlobte se na mě, ale větší blábol sem dlouho nečetl…

Jan Gorb
Čtenář
Jan Gorb

Kdyby se ti vědci zabývali tím jak snížit podstatně emise a teplotu země bylo by to asi milionkrát prospěšnější.Je větší pravděpodobnost že něco vymyslí. Jestli příjdou na to jak dosáhnout stabilní jaderné fúze tak to bude výhra horší je že je tady přes 75% energie ze spalovacích systémů.Moc tomu ale… Číst více »

Filip Gája
Čtenář
Filip Gája

CERN se právě zabývá základním výzkumem fyziky ITER se zabývá fůzí, a globálním oteplováním se zase zabívají jiné organizace, kdyby se měl řešit jenom jeden problém v řadě tak jsme ještě v době kamenné. To že by na vědu všeobecně mělo jít víc peněz to je věc jiná.

Pelican
Čtenář
Pelican

Snad v každém odvětví existují velké „objevné“ projekty, na které nejsou peníze. Z tohoto pohledu je podfinancovaná celá společnost. Nebo lépe řečeno: nezbývá pracovní kapacita, která by to všechno zrealizovala. Holt musíme i něco jíst, pít, …

Filip Gája
Čtenář
Filip Gája

A kdyby rači ti vědátoři vykómali levnější pívo! To by bylo 100x prospěšnější pro chlapy!

jerry
Čtenář
jerry

Přečti si znovu svůj článek, a pak se udeř hlavou o zed‘. Neumíš ani pořádně svůj rodný jazyk. Máš tam minimálně 10 chyb. Blbe.

Otakar Pek
Čtenář
Otakar Pek

Tak dlouho se budou šťourat ve hmotě a pokoušet osud, až se jim povede vyrobit singularitu a naše země se stane středem kolapsu a zániku veškeré hmoty a celého vesmíru.

Tomáš
Čtenář
Tomáš

Otázkou je, jestli to má vůbec význam dělat, na to co se zatím tady děje s naší matičkou zemí, která může být mrtvá raz dva, na to co se tu děje a s čím se skoro nic nedělá!

Tomáš
Čtenář
Tomáš

xYu8F

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Dosud největší neutronová hvězda objevena, hmotností se blíží fyzickým limitům
Dosud největší neutronová hvězda objevena, hmotností se blíží fyzickým limitům
Obrázek: Peakago – Přenosný a všestranný notebook s minimálními rozměry a cenou
Peakago – Přenosný a všestranný notebook s minimálními rozměry a cenou
Obrázek: Future Port Prague 2019: Svátek futurismu ukázal budoucnost v technologiích, kráse, AI i sexu
Future Port Prague 2019: Svátek futurismu ukázal budoucnost v technologiích, kráse, AI i sexu
Obrázek: Automobil od Hyundai umí chodit, nevystraší jej ani skály a místa bez silnic
Automobil od Hyundai umí chodit, nevystraší jej ani skály a místa bez silnic

Hyundai Elevate je na první pohled obyčejným automobilem. Jeho kola se však umí proměnit v "nohy" a po jejich vysunutí...

Zavřít