CERN postaví nový urychlovač částic: stavba potrvá desetiletí, stát bude desítky miliard euro

Švýcarský CERN má už nyní ten největší: Velký hadronový urychlovač (LHC). Včera publikovaná studie však definitivně potvrzuje stavbu ještě většího urychlovače.

LHC má za sebou řádu úspěchů, kupříkladu objevení Higgsova bosonu v roce 2012. Nyní se má CERN zaměřit na další tajemství vesmíru a samotné existence, na což bude potřeba ještě mnohem větší urychlovač. Prozatímně se jmenuje Future Circular Collider („Budoucí kruhový urychlovač“, FCC, volně přeloženo) a má výrazně převyšovat současný LHC. Velký hadronový urychlovač měří 27 km; FCC bude mít obvod dlouhý 100 kilometrů – to je větší, než jsou hranice současné Ženevy.

Velký projekt za velké peníze

Urychlovače částic potřebují být dlouhé, aby dokázaly atomy zrychlit až k rychlosti blížící se rychlosti světla, než do sebe vzájemně narazí. Vzniklé kolize dávají vědcům cenné poznatky o fyzikálních zákonech.

Obrázek: CERN postaví nový urychlovač částic: stavba potrvá desetiletí, stát bude desítky miliard euro

Jak velký bude Budoucí kruhový urychlovač? Hodně.

To však neznamená, že by se Velký hadronový urychlovač chystal do důchodu, to ani zdaleka: fungovat má minimálně do roku 2035.

Proč se tedy o Budoucím kruhovém urychlovači mluví už nyní? Ve skutečnosti se o něm mluví mnohem déle, už od přelomu tisíciletí; nyní už je však hotová studie proveditelnosti a od výzkumu se postupně přechází v praxi.

Jenže jde o tak ambiciózní a obří stavbu, že potrvá celá desetiletí. Ostatně, stačí se podívat na Velký hadronový urychlovač: koncept byl představen v roce 1984, schválen o deset let později a otevřel se v roce 2009. Budoucí kruhový urychlovač potrvá pravděpodobně ještě déle.

Včerejší studie je konceptem urychlovače, kterou 1 300 vědců psalo pět let. Částicoví fyzici se nyní musí rozhodnout, jak přesně bude FCC vypadat. Levná záležitost to rozhodně nebude, podle CERNu bude urychlovač stát kolem 5 miliard – v základu, pouze tunel samotný. Leptonový urychlovač, který se plánuje postavit v roce 2040 a bude součástí komplexu, má stát další 4 miliardy a samotný hadronový urychlovač, chystaný někdy do 50. let tohoto století, bude stát přinejmenším dalších 15 miliard.

Zdroj: 1, 2. Obrázky: CERN

14 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sam Sobě

A co kdyby se raději nacpaly peníze do projektů jednotlivců, kteří mají šlechetné myšlenky o volné energii atd. Nechápu k čemu lidstvu může být projekt, jehož cílem není nic jiného než vygenerování nové zbraně. A pokud se vědci hájí, že je to absurdní nesmysl, je vidět jak jsou hloupou složkou… Číst více »

what ?

drogy ? dobrý matroš

Jiří

A Vám ty miliardy, které cpeme jednotlivcům na volnou energii nestačí? Mně osobně tedy ty částky ve vyúčtování za elektřinu přijdou až až.

Mišák

Nezlobte se na mě, ale větší blábol sem dlouho nečetl…

Jan Gorb

Kdyby se ti vědci zabývali tím jak snížit podstatně emise a teplotu země bylo by to asi milionkrát prospěšnější.Je větší pravděpodobnost že něco vymyslí. Jestli příjdou na to jak dosáhnout stabilní jaderné fúze tak to bude výhra horší je že je tady přes 75% energie ze spalovacích systémů.Moc tomu ale… Číst více »

Filip Gája

CERN se právě zabývá základním výzkumem fyziky ITER se zabývá fůzí, a globálním oteplováním se zase zabívají jiné organizace, kdyby se měl řešit jenom jeden problém v řadě tak jsme ještě v době kamenné. To že by na vědu všeobecně mělo jít víc peněz to je věc jiná.

Pelican

Snad v každém odvětví existují velké „objevné“ projekty, na které nejsou peníze. Z tohoto pohledu je podfinancovaná celá společnost. Nebo lépe řečeno: nezbývá pracovní kapacita, která by to všechno zrealizovala. Holt musíme i něco jíst, pít, …

Filip Gája

A kdyby rači ti vědátoři vykómali levnější pívo! To by bylo 100x prospěšnější pro chlapy!

jerry

Přečti si znovu svůj článek, a pak se udeř hlavou o zed‘. Neumíš ani pořádně svůj rodný jazyk. Máš tam minimálně 10 chyb. Blbe.

Otakar Pek

Tak dlouho se budou šťourat ve hmotě a pokoušet osud, až se jim povede vyrobit singularitu a naše země se stane středem kolapsu a zániku veškeré hmoty a celého vesmíru.

Tomáš

Otázkou je, jestli to má vůbec význam dělat, na to co se zatím tady děje s naší matičkou zemí, která může být mrtvá raz dva, na to co se tu děje a s čím se skoro nic nedělá!

Tomáš

xYu8F

Digi

Tak to je mazec. To musí být opravdu gigantický. Už jenom jeho menší brácha LHC s délkou 27 kilometrů a několika detektory o velikosti činžovního domu představuje skutečného obra. A můžu se zeptat úplně laicky? Co se na stavbu takových rozměrů používá? Předpokládám, že tohle https://uplifter.cz/privesny-jerab/ je ještě malé, že?

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu