Asteroid po dopadu vytvořil kráter o průměru 36,5 km, do kterého by se vešel celý New York i s přilehlými oblastmi. Jde teprve o druhý objevený dopadový kráter ukrytý pod ledem v historii, ten první byl objeven před několika měsíci ve stejné oblasti.
V listopadu jsme vás informovali o objevu dánských vědců, kteří nalezli pod kilometrem ledu důkazy o dopadu velkého tělesa. Vědci neznámé těleso identifikovali jako asteroid o průměru 1 km, který po svém dopadu vytvořil kráter Hiawatha o rozloze Paříže. Díky tlusté ledové pokrývce si kráteru dlouho nikdo nevšiml a to nyní vědce přimělo k dalšímu pátrání, které rychle přineslo výsledky.
Oba asteroidy dopadly v jinou dobu, místa dopadu jsou až překvapivě blízko
Nový kráter se nachází pod 2 kilometry ledu a pouhých 183 km od místa dopadu druhého tělesa. V průměru má 36,5 kilometrů a vědci ve své studii odhadují, že k dopadu mohlo dojít před 2,6 miliony let. Pokud další výzkum vše potvrdí, bude se jednat o druhý kráter objevený pod ledem a zároveň 22. největší dopadový kráter na světě.
Kolik dopadových kráterů se na Zemi nachází? Vědci na světě doposud objevili kolem 200 dopadových kráterů. Rozhodně se však nejedná o finální číslo. Problémem je eroze, která často „zahladí stopy“ natolik, že je krátery těžké identifikovat.
Tým vědců NASA původně pracoval s myšlenkou, že by oba krátery mohly vzniknout při jedné události. To se však zatím nepotvrdilo a zdá se, že nově objevený je starší. Vědci tak usuzují podle známek eroze a struktury kráteru.