Na jaké hrozby si dát v kyberprostoru pozor tento týden? Hlasování ve fiktivní taneční soutěži nahradila Miss Česká Republika. Po kliknutí na odkaz přijdete o přístup do svého WhatsAppu a podvodníci začnou vytahovat peníze z vašich známých.
V květnu v Česku řádila hrozba, která uživatele připravila o WhatsApp účet a jejich jménem dále rozesílala odkazy na infikované stránky. A aby toho nebylo málo, v dalším kroku rovnou rozeslala rodině i známým žádost o peníze. Nyní se podvod s několika obměnami vrací.
Jak podvod funguje?
Na WhatsApp vám přijde zpráva od kamaráda s prosbou o hlasování v soutěži, anketě, nebo něčím podobným. Pokud na přiložený odkaz kliknete, začnou bez vašeho vědomí chodit kontaktům z vašeho čísla zprávy s prosbou o hlasování. Jak správně tušíte, tím dojde k nakažení dalších zařízení. Následně přechází podvod do další fáze, která je výrazně nebezpečnější.

Nenápadná zpráva od kamaráda? Na neznámé odkazy raději neklikejte. Foto: Redakce inSmart.cz
Nejhorší na podvodu je fakt, že napadený odeslané zprávy na svém zařízení nevidí. Někteří uživatelé hlásí úplnou ztrátu přístupu k účtu. A v takovou chvíli jsou podvodníci nejaktivnější. Kontaktům začnou rozesílat žádost o zaslání finančních prostředků.
Podvod je v praxi velmi jednoduchý. Podvodníci apelují na rychlé zasílání peněz a snaží se na příjemce zprávy vyvinout nátlak. Zprávy s žádostí o půjčení peněz jsou obecně velmi urgentní, aby druhá strana neměla příliš času přemýšlet. A když žádosti chodí z čísel jejich známých, ani se nebojí, že by to nebyli oni.
Chytrý finanční podvod
Pokud peníze někdo z nich pošle, tečou následně podvodníkům a jen zřídka jsou včas zachyceny. „V bance automaticky vyhodnocujeme řadu ukazatelů u každé transakce. Především u nižších a neopakovaných částek je však detekce velmi složitá,“ vysvětluje pro inSmart.cz odborník Pavel Šašek, manažer karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky.
Podvodné zprávy ve většině případů směřují ke krádeži financí. Foto: Freepik
Z na první pohled nevinného podvodu se tak stává finanční podvod se vším všudy. Uživatel často přijdou přístup do svého WhatsAppu a podvodníci jej mohou využívat nehledě na to, zda je telefon zapnutý. Dávno se totiž přihlásili na svém zařízení. Jak zjistit, jestli vám někdo naboural WhatsApp?
Jak získat zpět napadený účet a vyčistit telefon?
Ideální cestou je v takovou chvíli rychlá záloha obsahu telefonu, restart do továrního nastavení a pokus o získání kontroly nad WhatsAppem. Před restartem se hlavně ujistěte, že máte všechny důležité soubory a zálohy přístupových údajů k aplikacím. Především u bankovních aplikací je převod trošku složitější.
V případě, že někdo ze známých poslal podvodníkům peníze, kontaktujte banku a následně také policii.
Zdroj: Vlastní, redakce inSmart.cz