Známe vaše heslo a víme, že navštěvujete erotické stránky: Nový podvod vydírá uživatele

Vyděrači díky dříve uniklým heslům z napadených webů a služeb přišli na nový způsob, jak z obětí vymámit obrovské sumy. Pošlou jim e-mail, ve kterém zmíní heslo, které uživatel doopravdy využívá, nebo přinejmenším využíval.  „Víme, že navštěvujete erotické stránky a víme, co u toho děláte. Zaplaťte 150 000 Kč v Bitcoinech, jinak zveřejníme vaše video,“ děsí své oběti. Co dělat, když vám e-mail dorazí?

Starý e-mailový podvod přichází s novým trikem, který mu dodává punc věrohodnosti. V mailu se totiž skutečně bude nacházet vaše heslo. Jedná se o hesla, která společně s e-maily unikla při dřívějších útocích na velké služby.

Zpráva od útočníků, kteří tvrdí, že jsou hackery a nakazili váš počítač malwarem, se v nové podobě objevila začátkem července a cílí na uživatele z celého světa.

„Zaplaťte, nebo zveřejníme vaše intimní video“

Útočníci v podvodném e-mailu v drobných obměnách tvrdí, že mají fotografie a videa obětí v intimních momentech. Snaží se navodit dojem, že je zachytili na dálku s pomocí kamery počítačů, když oběti sledovali pornografii. Zpráva psaná v angličtině dále zmiňuje, že vaše záběry budou zveřejněny vašim kontaktům, pokud nezaplatíte poměrně vysokou částku. Ta se liší, někteří uživatelé hlásí 1 400 USD, jiní zase 7 000 USD (cca 150 000 Kč), které má oběť poukázat na přiloženou Bitcoinovou adresu.

Bitcoin útočníci využívají právě kvůli anonymitě.

Znění e-mailu, skrze který útočníci vydírají uživatele:

I’m aware that <zde bude vaše heslo> is your password, You don’t know me and you’re thinking why you received this e mail, right?

Well, I actually placed a malware on the porn website and guess what, you visited this web site to have fun (you know what I mean). While you were watching the video, your web browser acted as a RDP (Remote Desktop) and a keylogger which provided me access to your display screen and webcam. Right after that, my software gathered all your contacts from your Messenger, Facebook account, and email account.

What exactly did I do?

I made a split-screen video. First part recorded the video you were viewing (you’ve got a fine taste haha), and next part recorded your webcam (Yep! It’s you doing nasty things!).

What should you do?

Well, I believe, $7000 is a fair price for our little secret. You’ll make the payment via Bitcoin to the below address (if you don’t know this, search “how to buy bitcoin” in Google).

BTC Address: 1Dvd7Wb72JBTbAcfTrxSJCZZuf4tsT8V72
(It is cAsE sensitive, so copy and paste it)

Important:

You have 24 hours in order to make the payment. (I have an unique pixel within this email message, and right now I know that you have read this email). If I don’t get the payment, I will send your video to all of your contacts including relatives, coworkers, and so forth. Nonetheless, if I do get paid, I will erase the video immidiately. If you want evidence, reply with “Yes!” and I will send your video recording to your 5 friends. This is a non-negotiable offer, so don’t waste my time and yours by replying to this email.

Podle uživatelů, kterým e-mail dorazil, bylo heslo zmíněné v úvodu zprávy skutečné. Jednalo se však o několik let stará hesla, která už povětšinou v průběhu let změnili. Najdou se však tací, kteří hesla nemění. Právě pro ně může být podobný e-mail doopravdy děsivý. Lze navíc předpokládat, že útočníci budou postupně využívat novějších databází hesel a e-mailů a metoda bude využívána čím dál více.

Je naivní myslet si, že si na vás hacker našel čas a píše vám osobně. Útočníci proces zasílání a vytváření e-mailů zautomatizovali. Pomocí vytvořených skriptů odesílají e-maily automaticky na základě dříve leaknutých uživatelských e-mailů a hesel.

Co je to sextortion? Styl podvodů, nesoucí v angličtině název sextortion, odkazuje na sexuální vydírání především v prostředí internetu. Jedná se o závažný zločin, který je postihován podle práva.

Co dělat, když vám podobný e-mail přijde?

  • Na podobné e-maily nijak nereagujte a útočníkům neplaťte.
  • Neotevírejte přílohy, které mohou být součástí zprávy. Právě otevřením přílohy byste se mohli vystavit skutečné hrozbě.
  • Využívejte aktuální software a antivirová řešení.
  • Využívejte bezpečná hesla, která pravidelně měňte.

Aktualizace 14. února 2019:

Zastrašování uživatelů pokračuje novou vlnou spamu, kdy se útočník vydává za „hackera“, který se úspěšně vloupal do schránky napadeného. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Zaslat e-mail tak, aby vypadal jako z něčí adresy, totiž není nic těžkého. Že se jedná o podvod napoví i podivný jazyk, který odpovídá online překladům.

Znění nového mailu, na který nereagujte a nic nikam neposílejte:

Ahoj! Jak jste si možná všimli, poslal jsem vám e-mail z vašeho účtu.

To znamená, že mám plný přístup k vašemu účtu. Díval jsem se na tebe už několik měsíců.Skutečnost je, že jste byli nakaženi škodlivým softwarem prostřednictvím webu pro dospělé, který jste navštívili.

Pokud o tom nejste obeznámeni, vysvětlím to. Trojský virus mi dává plný přístup a kontrolu nad počítačem nebo jiným zařízením.To znamená, že na vaší obrazovce vidím vše a zapnutí fotoaparátu a mikrofonu, ale o tom nevíte.

Mám tak také přístup ke všem vašim kontaktům.Proč váš antivirus nezjistil škodlivý software? Odpověď: Mám ovladač Trojan, aktualizuji jeho podpisy každých 4 hodiny, takže váš antivirus je tichý. Udělal jsem video, které ukazuje, jak se uspokojíte v levé polovině obrazovky a na pravé polovině vidíte video, které jste sledovali.

Jedním kliknutím na tlačítko můžu toto video odeslat všem vašim e-mailům a kontaktům v sociální síti.Pokud to chcete zabránit, přeneste částku 252€ na svou adresu bitcoin (pokud nevíte, jak to udělat, pak napište na Google: „Koupit Bitcoin“). Bitcoin adresa: 18QJdD5yWJyjeAapaSZEPoCQE84ncxwLAq

Jakmile bude platba obdržena, odstraním video a nikdy mě nikdy nebudete slyšet.Dám ti 48 hodin, abych zaplatil. Mám upozornění při čtení tohoto dopisu a časovač bude fungovat, když uvidíte tento dopis.

Podávání stížností někam nemá smysl, protože tento e-mail nemůže být sledován jako mého že a Bitcoin adres. Nedělám žádné chyby.Pokud zjistím, že jste podali zprávu nebo sdíleli tuto zprávu s někým jiným, video bude okamžitě distribuováno. S pozdravem!

Zdroj: Vlastní, KrebsOnSecurity

avatar
2 Vlákna diskuze
0 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
2 Autoři komentářů
KaaczKarel Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karel
Čtenář
Karel

Docela by to sedělo na piráty.

Kaacz
Čtenář
Kaacz

“ Dám ti 48 hodin, abych zaplatil. “
Boží. Takový způsob opačného vydírání chci. Tak mi zaplať, tlusťochu. 🙂

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Žraločí DNA se regeneruje, pomůže léčit rakovinu a zpomalit má i nástup stařeckých nemocí
Apple Pay v ČR: Jak nastavit platby iPhonem a jaké banky je podporují?
Češi zuří a mají proč: Mohou si za drahá mobilní data skutečně sami?