Antiviry nás mají od případných nepříjemností s počítačem chránit. Co když ale dojde při vývoji k chybě a program začne škodit? Chyba v aktualizaci antiviru Webroot způsobila problémy tisíců počítačů po celém světě. Výpadky hlásí domácnosti i celé továrny.
Antivirus po chybě v aktualizaci začal identifikovat systémové soubory a programy jako hrozby nakažené trojským koněm. Automatický přesun souborů do karantény pak způsobil, že „nakažené“ počítače přestaly fungovat. V dalších případech docházelo k problémům se softwarem třetích stran.
Uživatelé domácí i firemní edice bezpečnostního řešení začali problémy hlásit kolem pondělní půlnoci. Nesprávné detekce označovaly různé soubory jako hrozbu W32.Trojan.Gen. Docházelo k vypínání programů, počítačů a v některých případech dokonce celých serverů. Jak zmínil jeden z uživatelů, který je zároveň správcem klientské sítě, problém se jen v jeho případě týkal přibližně 3 500 stanic. Další zmiňují, že kvůli problému stojí celé výrobní závody a firmy přichází o zákazníky. Řešení přišlo až dnes, po více jak 24 hodinách od incidentu, a nemusí navíc pomoci každému.
Oprava dorazila pozdě a nepomůže každému
Podle zpráv od uživatelů chyba postihnula vedle některých programů i systémové soubory OS Windows. Tvůrci nejpoužívanějších antivirů většinou sahají po tzv. whitelistech, tedy seznamech chráněných souborů, čímž se snaží podobným situacím předcházet. Webroot podle všeho pochybil i zde a docházelo k blokování souborů, bez kterých systém následně nemohl naběhnout.
Zarážející na celé situaci je, že tvůrci nebyli uživatelům schopni poskytnout jednoduchý způsob či nástroj, jak vše uvést do pořádku. Řešení v podobě automatické opravy dorazilo až o půlnoci z úterý na středu 26. dubna. Pomůže ovšem jen strojům, kde nedošlo k zablokování systémových souborů. Ostatní uživatelé musí sáhnout po alternativních metodách, jako je obnovení systému Windows.
Co dělat a nedělat?
- Pokud jste obětí problému, váš PC funguje a je připojen k internetu, proveďte aktualizaci antiviru. Ta by již měla problém vyřešit. Pokud ne, pomohou návody ostatních uživatelů v příslušném vláknu diskuzního fóra.
- Pokud jste však ve stavu, kdy operační systém nenaběhne, bude nutné provést obnovu operačního systému pomocí funkce „Bod obnovení„.
- Nemažte infikované soubory z karantény, ani neodstraňujte antivirus, dokud nedojde k opravě pomocí aktualizace, nebo manuálně dle návodu na webu společnosti.
Webroot pochází od tvůrců antispywarového řešení Spy Sweeper, na jehož základech staví i zmíněný antivirus. Podobný incident je pro antivirovou společnost nepříjemný. Konkurence je na poli bezpečnostních řešení vysoká a dá se očekávat, že se najdou zákazníci, kteří řešení po incidentu opustí a přejdou ke konkurenci.