Ethereum končí s těžbou a přechází na Proof of Stake. Ceny grafických karet padají

Vitalik Buterin, investor a spoluzakladatel projektu Ethereum, na Twitteru oznámil, že došlo k úspěšnému přechodu Etherea na metodu Proof of Stake (PoS). Co přinesl tzv. Ethereum Merge?

Druhá nejhodnotnější kryptoměna po Bitcoinu se již nebude těžit metodou Proof of Work (PoW), která k řešení kryptografických úloh v případě Etherea využívala výkon energeticky náročných grafických karet. Místo toho budou transakce na blockchainu validovány metodou PoS. Nejde o zanedbatelnou úsporu, energetická náročnost ETH tímto krokem klesla o 99,95 %.

Těžba Etherea (ETH) dosud vyžadovala výkonný hardware, který řešil náročné matematické úlohy. To nejenže spotřebovávalo obrovské množství energie, ale způsobovalo, že Ethereum bylo jen obtížně škálovatelné a poplatky za malé transakce byly až absurdně vysoké. Často dokonce převyšovaly původní částku. To se nyní mění. O bezpečnost sítě se budou starat tzv. validátoři.

Obrázek: Ethereum končí s těžbou a přechází na Proof of Stake. Ceny grafických karet padají

Nejočekávanější změna kryptoměnového světa v tomto roce proběhla bez problémů. Tzv. Ethereum Merge proběhl 15. září 2022 v ráno. Foto: Freepik

Minimální počet virtuálních ETH mincí potřebný tomu, abyste se mohli stát nezávislým validátorem, je 32 ETH (v tuto chvíli se hodnota 1 ETH pohybuje kolem 37 000 Kč). Jednotlivci s nižším počtem mincí se mohou připojit do tzv. poolů. Odměnou validátorům má být v případě ETH průměrné zhodnocení kolem 5,2 %.

Co je Proof of Stake a jak funguje?

Proof of Stake je nejčastější alternativou k mechanismu Proof of Work. Jeho výhodou (a podle některých i nevýhodou) je absence těžařů. Ty nahrazují validátoři, kterými se může stát kdokoliv, kdo uzamkne své coiny v dostatečném množství, díky čemuž získá právo ověřovat transakce. Podobně jako mineři, i validátoři za toto ověřování dostávají transakční poplatky.

Jak tedy dochází k tvorbě nových bloků? Z množiny validátorů je pseudonáhodně vybrán validátor, který vytvoří nový blok. Větší šanci na vybrání mají validátoři, kteří mají větší depozit. Proof of Stake využívají již delší dobu projekty Cardano, Solana, Algorand a řada dalších. Detaily kolem fungování pěkně popisuje video od Kicoma.

Jaká je spotřeba Bitcoinu a Etherea? V tuto chvíli spotřebuje Bitcoin ročně asi 200 TWh energie, díky čemuž podle oficiálních stránek projektu Ethereum vznikne asi 100 MT (megatun) uhlíku ročně a dojde k vyprodukování asi 32 000 tun elektrického odpadu ze zastaralého hardwaru. Pro srovnání, celkové energetické výdaje na zabezpečení Etherea se po přechodu blíží 0,01 TWh/rok. Předtím šlo o cca 60 TWh/rok, což odpovídá např. roční spotřebě celého Uzbekistánu.

Nepřehlédněte: Co čeká trh s Bitcoinem a kryptoměnami v roce 2022? Jak v Česku výhodně koupit bitcoiny?

Ceny grafických karet klesají

Grafické karty AMD a NVIDIA letos zaznamenaly dramatický pokles cen. Za poklesem cen stojí několik faktorů a jedním z nich je bezpochyby konec těžby ETH, jak ji známe. Přechodem ETH na PoS těžba na grafických kartách víceméně skončila a to je něco, co trh už nějakou dobu očekával.

Společnosti NVIDIA a AMD od doby, kdy začal zájem o těžbu na GPU klesat, průběžně korigují své zásoby a ceny GPU. Nyní, když se výrobci GPU již nemohou spoléhat na těžaře, budou muset opět více cílit na hráče her. Ceny karet klesají v některých případech i o více než polovinu. Např. výkonný model RTX 3090 Ti od NVIDIA od června v českých e-shopech zlevnil z cca 60 000 Kč na současných 35 000 Kč.

Po konci těžby Ehterea lze očekávat další vlnu výprodejů použitých karet v internetových bazarech. Vitalik Buterin na svém twitterovém účtu k této problematice zmínil, že očekával mnohem větší vlnu výprodejů karet a odliv těžařů ještě před dokončením přechodu na PoS. Před koncem těžby však k jeho překvapení ubylo jen méně než 10 % výpočetního výkonu.

Chcete si koupit použitou miningovou kartu na hraní her? Opatrnost je na místě

Pozor si při případném nákupu použitých miningových karet dejte na jejich opotřebení a kupujte je jen od důvěryhodných zdrojů. Zajímat by vás měly přinejmenším odpovědi na otázky:

  • Jak dlouho se na kartě těžilo?
  • Byla podtaktovaná?
  • Byla stabilní?
  • Při jakých teplotách byla provozovaná?

Tyto údaje vám pomohou posoudit, jakou péči prodávající věnoval svému hardwaru, čímž se zvyšuje šance, že bude vše v pořádku.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Čip do hlavy: Musk dostal pro svůj Neuralink povolení k testům na lidech. Neobešlo se to ale bez komplikací
Obrázek: Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Ikonické žluté školní autobusy přecházejí na elektromotory. Společnost Blue Bird chce vyrábět 5 000 vozů ročně
Obrázek: Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Jak streamovat jako profesionál i na cestách? NVIDIA Broadcast udělá z notebooku profesionální studio
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu