V lecčems má skutečně nakousnuté jablko určité potíže: prodeje smartphonů jako takových klesají, konkurence iPhony mocně dotáhla a celkově hardwarové prodeje zřejmě nebudou do budoucna tak výdělečné, jak je Apple zvyklý.
Tentokrát to bylo jiné, CEO Tim Cook se jím moc nechlubil – a ani nebylo čím, celkový obrat totiž výrazně propadl, dle očekávání; oproti minulému roku šlo o 6,6 miliard dolarů méně. Vlivem toho se propadlo celé podnikání firmy, avšak přesto překonalo očekávání analytiků.
Zákulisí Applu:
- Muž žaluje Apple o 23 miliard, byl neprávem zadržen
- Nevyhovuje našim standardům, řekl Apple a zrušil bezdrátovou nabíjecí stanici
- Apple Pay konečně v Česku, jak mobilní platby nastavit?
Na Čínu se nelze spolehnout, v USA se daří
A dobrou zprávou je, že službám se daří. Od iCloud a Apple Music se to obecně očekávalo, jde o stálice v repertoáru firmy. Ale nové součásti ekosystému už jsou spuštěny – konkrétně News+ – a další jsou na řadě, hlavně Apple TV+ a Apple Arcade.
Jak moc se streamovací služba a videoherní portál Applu vyplatí, těžko říct, ale rozhodně jde o potenciálně silné sektory, obzvláště vzhledem ke způsobů, jakým Apple operuje: kdo už se ponoří do jeho služeb, ten obvykle nechce alternativy od jiných firem. Prozatím jsou sice zisky ze služeb oproti iPhonu jen přibližně třetinové, ale růst lze očekávat – a za pár let pravděpodobně služby výrazně iPhone překonají.
Pro kontext: Prodeje stolních Maců mírně klesly, ale nositelná zařízení (primárně Apple Watch) zase stouply, všechna dohromady o vysokých 50 %.
Problémem Applu je ovšem Čína: firmě se team zkrátka nedaří, možná i proto, že je americká, a možná proto, že Číňané mají řadu domácích variant iPhonu, obvykle téměř srovnatelné kvality. Obrat od roku 2018 klesl o 30 %. Na Čínu tak Apple spoléhat nemůže, ale možná ani nemusí: k dispozici má třeba Indii, které zatím moc pozornosti nevěnuje.
Zdroj: Engadget