Máte notebook se špatnou výdrží? Avast Battery Saver ji prodlouží o desítky minut

Co dělat v případě, že se notebook často vybíjí a nevydrží dlouho nabitý? Výměna baterie je jednou z možností, dalším řešením je optimalizace fungování samotného zařízení. Český Avast se v posledních letech vedle vývoje antivirových řešení zaměřil i na optimalizační nástroje. Battery Saver slouží k jedinému účelu – zvýšit výdrž baterie na jedno nabití u přenosných počítačů. Jaký je a dává jeho pořízení smysl?

Starší notebooky začínají postupně ztrácet kapacitu baterie. Na jediné nabití vydrží méně než dřív a zanesený systém či špatné nastavení tomu nepomáhají. Právě vhodným nastavením uspávání obrazovky, vypínání Wi-Fi či Bluetooth a dalších systémových funkcí lze ušetřit drahocenná procenta a prodloužit tak výdrž zařízení.

Obrázek: Máte notebook se špatnou výdrží? Avast Battery Saver ji prodlouží o desítky minut

Jak dlouho vydrží váš počítač bez nabíječky? Foto: Freepik

Avast Battery Saver je programem, který nabízí přesně toto a nic dalšího navíc. Cílem je co nejvíce prodloužit výdrž počítače.

Battery Saver: Program na prodloužení výdrže baterie

Avast měl pro vytvoření podobného nástroje ideální podmínky. Antivirová společnost má k dispozici obrovské množství dat, ze kterých dokáže zjistit nejrůznější informace o jednotlivých zařízeních. Aktuálně jeho produkty používá více než 435 milionů uživatelů po celém světě. Tvůrci programu tak za využití velkých dat dokázali dát dohromady seznam nejefektivnějších nastavení pro co největší výdrž baterie u notebooků. Avast program v tichosti uvedl na trh v roce 2020, těsně před vypuknutím pandemie. V současné době má podle informací inSmart.cz aplikace několik desítek tisíc uživatelů a Avast vyhodnocuje, jaký bude další osud Battery Saveru.

Obrázek: Máte notebook se špatnou výdrží? Avast Battery Saver ji prodlouží o desítky minut

Jak program funguje? Cílem Battery Saveru je omezení zbytečného vybíjení, což vede k prodloužení výdrže na jedno nabití. Program v rámci optimalizace ovlivňuje výdrž zařízení následujícími akcemi:

  1. Snižováním frekvence procesoru. Dává-li to smysl, program sníží frekvenci procesoru, čímž sníží výkon počítače a ušetří energii.
  2. Vypínáním Bluetooth a Wi-Fi v situacích, kdy je uživatel nevyužívá.
  3. Úpravou nastavení displeje tak aby v době nečinnosti nezůstával zbytečně zapnutý.

Po nainstalování je možné zapnout automatické nastavování zmíněných parametrů pro co největší výdrž, nebo zvolit tzv. Individuální režim a jednotlivé funkce ovlivňovat manuálně. Jak jste si možná všimli, jde o parametry a chování, které se snaží v rámci zvýšení výdrže optimalizovat už sám operační systém Windows, pro který je program určený. Problémem je fakt, že uživatelé často nevyužívají profily v operačním systému správně, nebo je zapomínají přepínat. Battery Saver toto řeší.

O kolik se zvýší výdrž?

Na redakčním notebooku Huawei Matebook D15 s běžnou výdrží kolem 4 hodin jsme se dostali o cca 40 minut výše. Lze očekávat, že doba výdrže se bude měnit v závislosti na konkrétním způsobu používání a opotřebení baterie. Avast stejný nástroj nabízí i pro chytré telefony s Androidem. Mobilní verze je navíc zcela zdarma, což zní dělá ideálního adepta pro používání, neboť je zcela bez reklam, což na mobilech nebývá běžné.

Obrázek: Máte notebook se špatnou výdrží? Avast Battery Saver ji prodlouží o desítky minut

Je škoda, že Battery Saver není nabízen zdarma i pro Windows. Jen těžko bychom totiž hledali argumenty pro koupi tohoto nástroje.

Pochválit lze jednoduché rozhraní, které zvládne používat doopravdy každý a fakt, že nějaký vliv na výdrž na baterii aplikace skutečně má. Je zde ale trpké vědomí toho, že stejné parametry uživatel snadno ovlivní přímo v nastavení operačního systému a nepotřebuje k nim další aplikaci (byť pěkně vypadající).

Trápí vás výdrž na 1 nabití? Připravili jsme pro vás 10 tipů pro situace, kdy se baterie zařízení rychle vybíjí. Poradíme jak prodloužit výdrž baterie u mobilu a notebooku? Prodloužit výdrž baterie může překvapivě i aktualizace prohlížeče Google Chrome.

Nová baterie do notebooku, nebo program na optimalizaci?

Program je možné vyzkoušet bezplatně a bez omezení na 15 dní. Ke stažení je na oficiálních stránkách Avast.com. Po této době se můžete rozhodnout, zda si program zakoupíte za 690 Kč na rok, nebo jej přestanete používat. Pro stažení není potřeba registrace ani zadání platebních údajů. V závislosti na konkrétním zařízení a stáří baterie se bude doba, o kterou se výdrž prodlouží, lišit. Je tak dobré před nákupem vyzkoušet, zda se dostavil požadovaný efekt a zda vám za to případná investice stojí.

Cena programu Battery Saver není nízká a čekali bychom, že podobný nástroj bude spíše dostupný zdarma, nebo jako součást některého z dalších optimalizačních nástrojů Avastu. Za 700 Kč se běžně začínají prodávat náhradní baterie do starších notebooků. Pokud je tedy vaše baterie ve špatném stavu, raději sáhněte po nákupu nové, v takovém případě vás program nezachrání. Pokud jste ale např. na dovolené a ocenili byste nějaké to procento navíc bez nutnosti bloumat po nastavení systému Windows, můžete dát Battery Saveru šanci.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zog

Pokud tomu někdo věří tak je naprostý blbec.

Radim Miklas

Za me je Avast o nicem a absolutne deravej :-)Jen blazen by si ho dal do pocitace

Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Boeing Starliner: Další pokus pro problémový modul Boeingu
Boeing Starliner: Další pokus pro problémový modul Boeingu
Obrázek: Úspěch umělé inteligence: AlphaFold dokáže předpovědět strukturu většiny proteinů v lidském těle
Úspěch umělé inteligence: AlphaFold dokáže předpovědět strukturu většiny proteinů v lidském těle
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Česká spořitelna měla rozsáhlý výpadek bankovnictví a aplikace George. Co při výpadcích dělat?
Česká spořitelna měla rozsáhlý výpadek bankovnictví a aplikace George. Co při výpadcích dělat?

Bankovní aplikace George a online bankovnictví České spořitelny zaznamenali několikahodinový výpadek služeb. Uživatelé měli problém s přihlášením a přístupem do...

Zavřít