CES 2024: Co přináší letošní ročník nejočekávanějšího spotřebitelského eventu roku?

Nadšenci do technologií aktuálně s napětím sledují novinky představené v rámci akce Consumer Electronics Show (CES) zaměřené na prezentaci pokroků v oblasti spotřební elektroniky. Event probíhá od 9. do 12. ledna, ty největší novinky se však média zpravidla dozvídají o něco dříve. Jaké inovace tak budou v brzké době hýbat technologickým světem?

Obsáhnout všechny zajímavé produkty, které budou v rámci CES 2024 představeny, by vydalo na samostatnou knihu. Letošním ročníkem se však skrz naskrz prolíná jedno společné téma, a sice umělá inteligence. Jak jsme již psali v samostatném článku, AI se bude s velkou pravděpodobností rozpínat do všech možných technických i netechnických odvětví, a některé z konceptů prezentovaných na CES 2024 jsou toho jasným důkazem. Inovací se ale dočkají i další technologie, například televize, počítače či elektrické dopravní prostředky.

AI všude kolem nás

V dobrém i ve zlém, v nemoci i ve zdraví – umělá inteligence se v nejrůznějších obdobách jazykových modelů či nástrojů strojového učení objeví téměř v každém novém kusu elektroniky; od televizorů přes počítače a telefony až po automobily. Z AI se tak částečně stává prostředek nové obchodní strategie, který však dokáže dobře prodávat. Umělá inteligence zkrátka táhne, a pokud navíc dokáže splnit mnohdy velká očekávání od svých uživatelů, jde o nabídku, nad kterou není nutno příliš uvažovat.

Průhledné televizory již nebudou hudbou budoucnosti

Společnost LG tradičně využívá veletrh CES k představení nové řady televizorů, které se až do předchozího ročníku eventy skládaly z tradičních plochých obrazovek, které zaujaly spíše kvalitou obrazu a zvuku než samotným vizuálem. Letos je ale vše jinak. Nová LG OLED T je zástupcem nového konceptu průhledných televizí, které lze dle potřeby jednoduše srolovat a vyrolovat ze své základny. Zařízení je poháněno procesorem LG Alpha 11 AI, disponujícím čtyřnásobným výkonem oproti předchozí generaci. Obrazovka pak komunikuje s řídícím střediskem Zero Connect Box prostřednictvím bezdrátového přenosu obrazu i zvuku. Není tedy divu, že LG OLED T získalo v rámci CES 2024 mimo jiné i ocenění za technologickou inovaci. Dokáže si však toto originální a neotřelé zboží najít své kupce i mezi běžnými uživateli?

Obrázek: CES 2024: Co přináší letošní ročník nejočekávanějšího spotřebitelského eventu roku?

O velký rozruch v rámci CES 2024 se postarala společnost LG se svým konceptem průhledné televizní obrazovky. Zdroj: Se souhlasem LG

Laptopy s integrovanou funkcí Microsoft Copilot

Ještě před zahájením veletrhu CES oznámila společnost Microsoft svůj plán integrovat do klávesnic počítačů poháněných operačním systémem Windows 11 tlačítko spouštějící AI nástroj Copilot. Ten bude v podobě chatbota vybaveného umělou inteligencí součástí systému, a bude tak kompatibilní s velkou částí softwaru přímo od Microsoftu. Tohoto konceptu se následně chopili výrobci notebooků Dell či Acer, kteří na CES 2024 představili připravované modely přenosných počítačů s klávesou Copilot. Z pohledu Microsoftu jde tak trochu o sázku na divokou kartu, protože zatím není příliš jasné, jak jejich chatbot obstojí v konkurenci s populárním ChatGPT od OpenAI. Je ale možné, že právě toto usnadnění v podobě hardwarového tlačítka, kterým se uživatel téměř instantně připojí k AI rozhraní, bude oním očekávaným průlomem, který dostane Copilot na přední příčky platforem umělé inteligence.

Obrázek: CES 2024: Co přináší letošní ročník nejočekávanějšího spotřebitelského eventu roku?

AI platforma Copilot by se měla stát nedílnou součástí nových generací notebooků. Některé z nich již byly v rámci eventu CES 2024 představeny veřejnosti. Zdroj: Se souhlasem Microsoft

Rozvoj přenosných konzolí a herních počítačů do kapsy

Pokračující úspěch kapesní konzole Nintendo Switch a nástup zařízení Steam Deck společnosti Valve v minulých letech potvrdily, že kapesní herní počítače jsou na trhu velmi žádaným zbožím. V roce 2023 jsme pak mohli sledovat příchod další konkurence v podobě Asus ROG Ally či Lenovo Legion Go. Přenosné konzole se tak staly plnohodnotnou kategorií spotřebního zboží, a CES 2024 ukazuje, že letos se tento zdánlivě drobný rybníček bude i nadále rozrůstat. Není tedy pochyb o tom, že se i letošní ročník veletrhu bude hemžit kapesními herními počítači od velkých i malých značek.

Obrázek: CES 2024: Co přináší letošní ročník nejočekávanějšího spotřebitelského eventu roku?

Boom handheldů a přenosných herních počítačů pokračuje. Nových zařízení bychom se měli dočkat i letos. Zdroj: Unsplash

Chytré domácnosti budou ještě chytřejší

Spousta lidí během loňského ročníku eventu CES s napětím očekávala příchod nových zařízení rozšiřujících ekosystémy chytrých domácností a využívajících řízení pomocí hlasových asistentů. V tomto odvětví elektroniky se však v roce 2023 příliš inovací nekonalo. Letos by ale mohlo být vše jinak, a to opět díky AI. Komplexní jazykové modely totiž mohou chytrým domácnostem vehnat do plachet nový vítr, čímž by si tento koncept mohl získat nové uživatele. Umělá inteligence by mohla technologii Smart Home rozvinout do míry, kterou si dnes možná ještě stále nedokážeme plně představit. I těchto novinek bychom se pak měli na CES 2024 dočkat.

Obrázek: CES 2024: Co přináší letošní ročník nejočekávanějšího spotřebitelského eventu roku?

Umělá inteligence by měla pomoci s rozvojem chytrých domácností. Zdroj: Freepik

Pokrok v e-mobilitě na všech frontách

Významnou část eventu CES tvoří i prezentace nejrůznějších výrobců automobilů, a konference tak nezřídka kdy připomínají spíše autosalon. Letošním společným tématem je bezpochyby udržitelná doprava a eliminace negativních dopadů provozu na silnicích. V tomto směru pak nelze očekávat přílišnou inovaci, ale spíše prohlubování zaběhnutých trendů ve vývoji. Představeny by tak měly být například autobaterie pro elektromobily s kratší dobou nabíjení či delším dojezdem. Kromě elektrických vozů se nejspíš ukáží také prototypy nabíjecích koloběžek či jízdních kol. Z pohledu spotřebitele pak bude hrát hlavní roli především pořizovací cena těchto dopravních prostředků, která byla v minulých letech hlavní bariérou před případným nákupem, a tedy i úspěchem těchto produktů na trhu.

Obrázek: CES 2024: Co přináší letošní ročník nejočekávanějšího spotřebitelského eventu roku?

Pokrok se pochopitelně nevyhne ani osobní a nákladní přepravě. V rámci CES 2024 byla představena řada elektromobilů, ale i menších dopravních prostředků v podobě kol či koloběžek. Zdroj: Freepik

Veletrh CES 2024 s sebou nese dosud nevídanou vlnu očekávání ze strany uživatelů. Do jaké míry se společnostem účastnícím se konference podaří je naplnit, zůstane až do konce akce otázkou. Ty nejzajímavější projekty, kterých bychom se mohli v dohledné době dočkat, vám pak pochopitelně blíže představíme v samostatných článcích, které pro vás chystáme.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Úvodní fotografie: Se souhlasem LG

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty