Česká republika se připojila k vesmírnému programu NASA Artemis. Co to pro nás znamená?

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský během své návštěvy Washingtonu podepsal mezinárodní Dohody Artemis. Má již Česká republika plán, jak se do projektu cestování do vesmíru zapojí?

Ačkoliv je dobývání vesmíru mnohdy prezentováno jako závod jednotlivých zemí v souboji o četná prvenství, jedná se spíše o pozůstatek z dob studené války. Dnes je tak mnohem důležitější mezinárodní spolupráce a kooperace v dosažení dílčích i celkových cílů.

Nejinak tomu je i v případě programu Artemis, který pod svými křídly spravuje NASA a jehož snahou je transport lidské posádky na povrch Měsíce. Jelikož však nejde o výhradně americký projekt, přidávají se k jeho podpoře země z celého světa.  Nejnovějším přírůstkem do rodiny signatářů Dohod Artemis (v originále Artemis Accords) je pak Česká republika.

Obrázek: Česká republika se připojila k vesmírnému programu NASA Artemis. Co to pro nás znamená?

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (vlevo) při podpisu Artemis Accords. Zdroj: Se souhlasem NASA

Artemis Accords – význam mezinárodních dohod pro vesmírné cesty

Dohody Artemis jsou veřejně dostupné dokumenty, které mají za cíl zajistit spolupráci jednotlivých států v rámci průzkumu nejbližších vesmírných těles. Převážně se pak věnují právě Měsíci, obsahují však také základní představu o aktivitách na Marsu či na kometách a asteroidech v blízkosti Země. Jelikož je celý program Artemis produktem mezinárodní spolupráce na celé řadě úrovní, je na místě, aby byla hlavní myšlenka tohoto velkolepého projektu ukotvena základními principy. Ty jsou sepsány právě v Dohodách Artemis.

Počet podpisujících států průběžně narůstá

Původní dokumenty Artemis Accords byly podepsány osmi zakládajícími státy v říjnu roku 2020 – kromě USA se k dohodě přidaly Austrálie, Kanada, Itálie, Japonsko, Lucembursko, Spojené království a Spojené arabské emiráty. K dnešnímu dni je signatářů již 24 – před Českou republikou seznam na konci roku 2022 doplnily Rwanda a Nigérie. Dohody pak zůstávají stále otevřené dalším zájemcům z řad zemí, které se rozhodnou projekt Artemis svým podpisem podpořit.

Spolupráce ČR a NASA na projektu Artemis je zatím v plenkách

Českou republiku při podpisu Dohody Artemis reprezentoval ve Washingtonu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Skromného ceremoniálu se účastnili také zástupci dalších podpisujících zemí. Ačkoliv pak Lipavský ani zástupci NASA neodkryli žádné konkrétní záměry, které si od nové spolupráce slibují, obě strany zdůraznily samotný význam této události.

Podle Lipavského se podpisem Artemis Accords otevírají České republice zejména nové možnosti pro kooperaci se zahraničními partnery. Zároveň pak budoucnost nabízí možnost otevření diskuzí na téma účasti ČR přímo na samotných vesmírných misích. Čeští zástupci dle svých slov plánují v nejbližší době uskutečnit hned několik cest do USA, aby tuto spolupráci již od začátku aktivně rozvíjeli.

Obrázek: Česká republika se připojila k vesmírnému programu NASA Artemis. Co to pro nás znamená?

Projekt Artemis se postupně rozrůstá do větších a větších rozměrů. Najde v něm Česká republika své místo? Zdroj: Se souhlasem NASA

Je tedy možné, že se po více než 45 letech od prvního českého úspěchu na poli dobývání vesmíru – tedy cestě Vladimíra Remka do vesmíru, která se uskutečnila v roce 1978 – Česká republika dočká dalších zdárných výsledků. Místní vesmírný ekosystém má podle Lipavského projektu Artemis jistě co nabídnout. Na výsledky pramenící z podpisu Dohod Artemis si však budeme muset nejspíš ještě chvíli počkat.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty