Velký hackerský útok: Může pohřbít Twitch?

125 GB dat, zdrojového kódu a dokonce i informací o penězích obdržených tvůrci se dostalo na internet, konkrétně platformu 4chan.

Twitch má problém, a tím problémem je fatální nedostatek v interním zabezpečení. Podle dostupných informací hackeři ukradli a volně zveřejnili kód služby Twitch.tv, zdrojové kódy pro mobilní, desktopové a konzolové klienty Twitche a proprietární SDK a interní AWS služby, na kterých Twitch běží.

Dostupné jsou i výplaty služby streamerům, celkem 2,4 milionům. Podle prvních dostupných informací se zdá, že jsou v nich obsaženy všechny platby od roku 2019 do teď, a to u všech streamerů, kteří kdy na platformě působili.

Tvrdá rána pro Twitch

Hackeři hodlají později zveřejnit ještě další informace, toto má být pouze „první část“.

Zatím to nevypadá, že by unikly hesla, adresy či bankovní čísla uživatelů – jisté to však není, a uživatelům Twitche doporučujeme si pro jistotu heslo změnit, případně aktivovat dvoufázovou autentizaci.

Skupina hackerů na 4chanu dále uvedla, že komunitu Twitche považuje za „nechutnou toxickou žumpu“.

Není jasné, jak se útočníci dostali k tak obří hromadě dat. Twitch vlastní společnost Amazon, jeden z největších světových poskytovatelů cloudového hostingu a firma, která hostí data stovkám miliardám jedinců – a tohle pro ni není zrovna dobrá vizitka.

Obrázek: Velký hackerský útok: Může pohřbít Twitch?

Zdroj: Pexels

Twitch byla první služba, která streaming videoher skutečně proslavila. V poslední době se v médiích objevuje hlavně kvůli kontroverzím typu polonahých streamerek ve vířice (Twitch na to dokonce udělal celou sekci, bůh ví proč), které spíše než hry představují své vnady. Dlouhodobě pochroumanou pověst služby může tato nová rána dost dobře položit na kolena. Pravda, streamovací služba si drží lví podíl na celém trhu (kolem 91 %), nicméně moderní online trhy se hýbou velmi rychle, je-li třeba. YouTube Gaming a další, nové služby mohou chybu aktivně využít, byť zde záleží hlavně na jejich schopnosti nalákat (a zaplatit) oblíbené streamery. Mixeru se tato strategie už dříve nevyvedla.

Ve výsledku bude vše, jako vždy, záležet na spotřebitelích. Úniky dat jsou dnes tak časté, že snad i tento leak by mohl Twitchi projít bez většího úpadku v diváckých číslech a počtu streamerů.

Aktualizace 7.10: Twitch ve středu únik dat oficiálně potvrdil, pokud jsou data skutečná, půjde o jeden z úplně největších úniků dat v historii. Identita útočníků je neznámá, vzhledem k objemu uniklých dat a přístup k dobře chráněným informacím je možné, že šlo o jednoho nebo více interních zaměstnanců společnosti. To je však pouze spekulace, a skutečnost se dozvíme až za mnoho týdnů – pokud vůbec.

Zdroj: VGS, Engadget

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kyberangrešt

„konkurentů má dost“ – ehm. Tak to by mě pane autore zajímalo jaká a kde ta konkurence je? Mohl byste jmenovat? Právě že konkurence Twitchi neexistuje. Mixer, za kterým stál Microsoft, takže žádné ořezávátko, zkrachoval. Možná tak Youtube Gaming s pár streamerama jako je Dr. Disrespect. Facebook? Těžko. Trovo? Tam… Číst více »

Kyberangrešt

Já děkuji. Pokaždé mile potěší, když autor spolupracuje se čtenáři. Mixer jsem měl rád, škoda ho.

Obrázek: HPE bude v Česku stavět superpočítače, rozšíří areál Foxconnu v Kutné Hoře
HPE bude v Česku stavět superpočítače, rozšíří areál Foxconnu v Kutné Hoře
Obrázek: Ruská divize Googlu zbankrotovala, přístup ke službám neodstřihne
Ruská divize Googlu zbankrotovala, přístup ke službám neodstřihne
Obrázek: Průzkum: Ransomware stále největší hrozbou, Češi platí výkupné častěji
Průzkum: Ransomware stále největší hrozbou, Češi platí výkupné častěji
Obrázek: Počítač poháněný fotosyntézou?
Počítač poháněný fotosyntézou?
Obrázek: Kam se dá z vašeho města dojet vlakem bez přestupů? Poradí povedená online mapa
Kam se dá z vašeho města dojet vlakem bez přestupů? Poradí povedená online mapa
Obrázek: Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr
Dost bylo vibrací a stresujících vyzvánění. Google zkouší stíny, pohyb i vítr
Obrázek: Nový podvod útočí na české telefony s Androidem! Vydává se za zmeškanou hlasovou zprávu
Nový podvod útočí na české telefony s Androidem! Vydává se za zmeškanou hlasovou zprávu
Obrázek: 5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu
5 chyb, kterým se vyvarovat při nákupu chytrého telefonu