V posledních dnech se Česká republika stala terčem masivních DDoS útoků vedených proruskou hacktivistickou skupinou NoName057(16). Tato skupina otevřeně deklaruje, že útoky jsou odvetou za českou podporu Ukrajiny v probíhajícím konfliktu s Ruskem. Mezi cíle útočníků patřily především vládní a městské webové stránky, včetně stránek ministerstva financí, policie v Ostravě a Brně, a webů měst jako Plzeň, Brno a Ostrava.
Tyto útoky nejsou pro Českou republiku ničím novým. Proruští hackeři a aktivisté představovali hrozbu pro českou kybernetickou bezpečnost již dlouho před vypuknutím války na Ukrajině. Současná situace jim však poskytla oficiální záminku k zintenzivnění svých aktivit.
Je důležité zdůraznit, že podpora České republiky Ukrajině je nejen morálně správná, ale také strategicky důležitá. Ruská agrese představuje hrozbu pro celou Evropu. Česká republika, jakožto země s historickou zkušeností sovětské okupace, by měla lépe než kdokoliv jiný chápat důležitost solidarity s napadenou zemí.

Rusko bylo v kybernetickém prostoru hrozbou už před válkou. Země nemá v oblasti kyberbezpečnosti dobrou pověst a je původcem řady hrozeb. Foto: Freepik
DDoS nejsou ničím výjimečné, může však jít o maskování jiných aktivit
NoName057(16) své útoky koordinuje prostřednictvím platformy Telegram, kde má značnou sledovanost – přes 8 000 sledujících na anglickém kanálu a více než 68 000 na hlavním ruskojazyčném kanálu. Skupina navíc provozuje projekt DDoSia, který umožňuje dobrovolníkům připojit se k útokům výměnou za finanční odměny.
Experti varují, že DDoS útoky mohou být jen začátkem nebo kouřovou clonou pro sofistikovanější kybernetické operace. Daniel Šafář z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies upozorňuje: „Zároveň se společnosti musí připravit i na sofistikovanější útoky, než je DDoS. V některých případech by totiž DDoS útok mohl sloužit k odvedení pozornosti od rafinovanějších triků.“
Česká republika není v těchto útocích osamocena. Podobným výzvám čelí i další země podporující Ukrajinu, jako je Španělsko, Polsko nebo Japonsko. Tento trend podtrhuje globální rozměr kybernetické války, která se stává nedílnou součástí moderních konfliktů.
Pro organizace a instituce je klíčové investovat do robustních kybernetických obranných systémů. Existují efektivní technologie proti DDoS útokům, které při správném nasazení dokáží minimalizovat jejich dopad a zajistit kontinuitu služeb.
Proruská hacktivistická skupina NoName057(16) se koordinuje na Telegramu. Foto: Se souhlasem Check Point
V širším kontextu tyto útoky zdůrazňují potřebu mezinárodní spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti. Sdílení informací, společné strategie a koordinovaná obrana jsou nezbytné pro efektivní boj proti státem sponzorovaným kybernetickým hrozbám.
Ačkoli kybernetické útoky představují vážnou hrozbu, neměly by odradit Českou republiku ani jiné demokratické země od podpory Ukrajiny. Naopak.
Zdroj: Check Point Software Technologies