Českému hernímu studiu Bohemia Interactive se daří: Tržby přesáhly 1,6 miliardy

Hry od českého studia Bohemia Interactive oslovily v roce 2020 14 milionů hráčů a prodalo se jich za 1,6 miliardy korun. Úspěch herní studio oznámilo navzdory koronavirové pandemii.

Největší české herní studio Bohemia Interactive loni i přes nepříznivé globální události zaznamenalo velmi úspěšný rok. Dařilo se jak celé společnosti, tak i jejím hlavním titulům (Arma 3, DayZ, Vigor a Ylands). Hry od českých vývojářů z Bohemia Interactive si v loňském roce užilo 14 milionů aktivních hráčů po celém světě. „Bohemka“ v roce 2020 prodala celkem 5,7 milionů kopií svých her a jejich rozšíření s tržbami přes 1,6 miliardy korun.

Obrázek: Českému hernímu studiu Bohemia Interactive se daří: Tržby přesáhly 1,6 miliardy

Zatímco mnoho odvětví loni stagnovalo, hernímu průmyslu se v celosvětovém měřítku dařilo. Nejinak tomu bylo i u největšího českého herního studia Bohemia Interactive, které zažilo zažilo velmi rušný rok, který byl zároveň druhý prodejně nejúspěšnější za celou více než 20letou historii této české herní firmy. Vývojáři pokračovali v průběžném vylepšování svých titulů a s jejich rozšiřováním na nové platformy. Hry Bohemia Interactive si tak hráči mohou užít nejen na PC, ale i na konzolích Xbox, Playstation a Switch a na mobilních platformách Android a iOS.

Studio Bohemia Interactive si s více než 350 lidmi v celkem 6 pobočkách ve 3 zemích světa (ČR, Nizozemsko a Thajsko) upevnilo pozici nejvýznamnějšího tuzemského zaměstnavatele v oboru.
Zásadně pokročily také práce na novém engine Enfusion, který se stane srdcem budoucích klíčových her Bohemia Interactive. Ten kromě pokročilé fyzikální simulace nabídne moderní grafický „kabátek“ a rozsáhlou podporu komunitních módů.

Arma 3 táhne i po 7 letech

I když od vydání vojenské simulace Arma 3 loni uplynulo již 7 let, stále patří k titulům, kterým vývojáři z Bohemia Interactive věnují nejvíce pozornosti a hráči po celém světě mnoho desítek hodin svého času. Základní hra zaznamenala 2 významné updaty 1.98 (Arma 3 Apex: Old Man) a 2.00. V říjnu bylo oznámeno také rozšíření ČSLA Iron Curtain, které bude zaměřeno na období studené války a potěší mimo jiné milovníky vojenské techniky Československé lidové armády 80. let a jejích západních protějšků ze zemí NATO.

Obrázek: Českému hernímu studiu Bohemia Interactive se daří: Tržby přesáhly 1,6 miliardy

Okolo Arma 3 byly postaveny stovky skvělých komunit a tvůrci po celém světě do hry dodali kvanta výborného obsahu a rozšíření. Právě jim byl věnován zásadní červnový update pro Creator DLC obsahující množství nových nástrojů a assetů. Amatérští tvůrci se mohli loni rovněž zapojit do soutěže Arma 3: Art of War, která navíc podpořila organizaci Mezinárodního červeného kříže.

DayZ předběhla dobu s postapokalyptickým světem

nes již legendární multiplayerová akce DayZ, která hráčům snažícím se přežít v postapokalyptickém světě neodpustí jedinou chybu, zaznamenala co do počtu aktivních hráčů nejúspěšnější rok od svého vydání. Vývojáři do hry loni dodali 4 velké updaty, které přidávají nové zbraně a vybavení, ale i celé nové herní mechaniky. Důležitým milníkem bylo rovněž květnové zařazení DayZ do nabídky Xbox Game Pass, díky čemuž si hra rychle získala popularitu mezi statisíci novými konzolovými hráči.

Interní tým DayZ se dočkal významných posil a hráči se tak v roce 2021 mohou těšit na vylepšení stability, vyváženosti herních mechanik a hratelnosti a příliv nového obsahu.

Vigor zamířil na PS 5 i Nintendo Switch

Free-to-play střílečka odehrávající se v poválečném Norsku se loni dočkala 5 významných sezónních updatů a do hry přibylo množství zbraní, vybavení a kosmetických doplňků. Z původního exkluzivního titulu pro konzoli Xbox se Vigor vloni rozšířil i na Nintendo Switch a těsně před koncem roku se hry dočkali také majitelé Playstation 4 a 5.

Obrázek: Českému hernímu studiu Bohemia Interactive se daří: Tržby přesáhly 1,6 miliardy

Velké poděkování patří také všem hráčům Vigor, kteří si v dubnu zakoupili speciální charitativní balíček herních doplňků. Výtěžek z jeho prodeje ve výši 250 000 Kč darovalo studio Bohemia Interactive Fakultní nemocnici Brno, která v době stupňující se koronakrize navíc čelila hackerským útokům,“ zmiňuje herní studio ve své zprávě pro média.

Ylands učí děti programovat

Ylands je hra určená zejména mladšímu publiku. U dětí rozvíjí kreativitu a hravou formou je učí základním programátorským dovednostem. Ve hře mohou objevovat, stavět budovy, vozidla, lodě, ale i tvořit vlastní minihry. Titul se loni dočkal 5 zásadních rozšíření, 2 obsahových balíčků a první velké soutěže pro všechny tvůrce. Uznání se Ylands dostalo také na domácí půdě – titul si odnesl 2 ocenění v soutěži Česká hra roku.
Díky edukativnímu charakteru Ylands je jeden z cílů pro nadcházející roky jeho rozšíření do výuky základů programování zejména na základních školách.

Úspěch herního studia je pro český trh dobrou zprávou. Česká republika má silné zázemí v oblasti vývoje počítačových her a není se čemu divit. Čeští programátoři patří mezi špičky a z naší malé země pochází globálně úspěšné tituly jako Mafia, Kingdom Come Deliverance, zmíněná série Arma či populární VR hra Beat Saber.

Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny