SpaceX proti Muskovi: Zaměstnanci se bouří, porušil miliardář zákon?

Více než 400 zaměstnanců SpaceX podepsalo za pouhý den a půl otevřený dopis kritizující generálního ředitele SpaceX, nejbohatšího muže planety Elona Muska.

Otevřený dopis vytvořili a sdíleli přímo zaměstnanci SpaceX v interním chatu. 32 hodin poté byl dokument stažen a několik zaměstnanců bylo vyhozeno za podíl na vytvoření a sdílení dopisu; což je možná porušením zákona ochraňujícího zaměstnance, a bude se zřejmě řešit soudně.

Obrázek: SpaceX proti Muskovi: Zaměstnanci se bouří, porušil miliardář zákon?

Foto: Se souhlasem Bulios

Obsah dopisu je odvážný i na poměry USA: Kritizuje chování Muska v posledních týdnech, které je podle tvůrců „ostudným a pro společnost rozptylující“. Autoři navrhli několik možností, pomocí kterých by se SpaceX mohlo distancovat od twitterového účtu Muska a zajistit, aby manažeři a zaměstnanci, kteří poškozují společnost nebo jsou odsouzeni za sexuální obtěžování, došli odpovědnosti. Zároveň dokument kritizuje nedostatečné inkluzivní firemní kulturu.

Obavy z šíření

Návrh dopisu podle anonymního zdroje Verge zpracoval větší počet zaměstnanců napříč pozicemi ve SpaceX; další pracovníci ve společnosti měli možnost se pod text podepsal. SpaceX má asi 12 tisíc zaměstnanců, dopis se ale zřejmě dostal jen k několika tisícům, primárně inženýrům společnosti.

Obrázek: SpaceX proti Muskovi: Zaměstnanci se bouří, porušil miliardář zákon?

SpaceX se start satelitů chlubí rádo, z dobrého důvodu: Je nejúspěšnější soukromou vesmírnou společností. Se souhlasem SpaceX

Distribuce se konala pouze digitální formou. Tvůrci zvažovali šíření dopisu i osobně, ale panovaly obavy z jejich identifikace pomocí kamer, které jsou v interiérech kanceláří.

Dokument nakonec dosáhl 404 podpisů, ačkoli podle tvůrců je oslovilo daleko více zaměstnanců, kteří by text údajně podepsali, pokud by si mohli dovolit propuštění z práce.

Vyhazov za kritiku?

SpaceX nakonec vyhodilo 5 zaměstnanců nejúžeji spojených s tvorbou dopisu a prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell text odsoudila a zaměstnance o vyhazovech informovala.

„Máme příliš mnoho kriticky důležité práce a žádnou potřebu pro takový přehnaný aktivismus – naše současné vedení bojuje za zajištění skvělého a neustále se zlepšujícího pracovního prostředí víc než kteréhokoliv jiné, co jsme za svou 35letou kariéru viděla,“ sdělila v interním e-mailu zaměstnancům Shotwellová.

Obrázek: SpaceX proti Muskovi: Zaměstnanci se bouří, porušil miliardář zákon?

Zdroj: se souhlasem SpaceX

Podle ní také autoři dopisu ostatní zaměstnance k podpisu tlačili.

Není jasné, co se bude dít dál, ale situace ve SpaceX je nyní přinejmenším výbušná. Z vyjádření Shotwellové je jasné, že vedení firmy stojí za Muskem, jehož dlouhodobá kontroverzní činnost na Twitteru (a u Twitteru) nemusí být všem zaměstnancům po chuti – stejně jako způsob, jakým společnost řídí.

Zdroj: Verge, Guardian

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?