Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Výrobci v čele s Applem a Samsungem ukázali nový trend – telefony s velkým displejem bez rámečku. Modely zavedených výrobců však v naprosté většině přesahují cenovku 10 000 Kč a jsou tak pro mnoho zákazníků nedostupné. Čínští výrobci vzali trh bezrámečkových zařízení útokem a před Vánoci ukazují modely se skvělým poměrem ceny a výkonu.

V roce 2015 Sharp ukázal model Aquos Crystal s displejem, který sahal až k okrajům zařízení (nejen po stranách, ale i nahoře). Sharp však nevyužil svého prvenství a tak upadl v zapomnění. Letos se však s podobnými modely doslova roztrhl pytel. Na designové vlně se s iPhonem X veze i Apple, který design posunul ještě dál, ale nacenil své zařízení na vysokých 30 000 Kč a navíc bojuje s nedostatečnou výrobní kapacitou. Zajímavou alternativou může být Samsung Galaxy S8, který se dá sehnat i za polovinu ceny. Příležitosti se nicméně chopili čínští výrobci, kteří nabídnou nevšední konstrukci už od 2 500 Kč. Jaké jsou možnosti?

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Výhodou je, že u zařízení s hodnotou pod 150 EUR (tzv. zboží nepatrné hodnoty) nemusí zákazník platit clo, ale platí pouze DPH 21 %. Levná mobilní zařízení jsou tak stále dostupná. Při ceně nad 150 EUR zákazník platí clo i DPH.

Leagoo Kiicaa Mix – Full HD bez rámečku s 3GB RAM a osmijádrem

Jak už několik let potvrzují čínští výrobci, dobře vybavená zařízení nemusí nutně vyjít na desítky tisíc korun. Výrobce Leagoo letos představit model Kiicaa Mix s bezrámečkovým displejem a cenovkou nepřesahující 3 000 Kč. Za cenu nejnižší konfigurace modelu Apple iPhone X byste tedy těchto telefonů mohli mít hned 10 kusů.

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Vedle velkého displeje sahajícího až k hornímu okraji (pod displejem je místo) nechybí ani duální 13 Mpix fotoaparát s LED přísvitem či konektor USB-C. Zařízení tak po vzoru Apple smartphonů přišlo o sluchátkový konektor a bude muset spoléhat na USB-C či Bluetooth.

WordPress Tables Plugin

Přední selfie kamerka nabízí taktéž 13 Mpix rozlišení a ukrývá se oproti běžným telefonům netradičně pod displejem společně se senzorem jasu. Uvnitř zařízení běží osmijádrový procesor a 3 GB RAM. Data uživatel uloží na 32GB vestavěné úložiště rozšiřitelné o micro SD kartu.

Kladně lze hodnotit podporu českých LTE pásem a především nízkou cenovku, která se v čínských e-shopech pochybuje kolem 110 dolarů, tedy pod 2 350 Kč. S DPH se tedy dostáváme na nějakých 2 800 Kč.

Vernee Mix 2 – 6″ obr s 4GB RAM

O něco větším zařízením je model Vernee Mix 2, který přichází na trh s 6″ displejem. Tento phablet nabídne i zajímavější papírové parametry. Displej si vedle velikosti polepšil také v případě rozlišení na 2160 x 1080 obrazových bodů. Na rozdíl od výše zmíněného konkurenta nabídne 4 GB RAM a výrobce se navíc rozhodl zůstat u Micro USB konektoru. Zůstal také 3.5 sluchátkový jack.

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Důležitá je pro českého zákazníka také podpora lokálních 4G sítí, slušný 13 Mpix duální fotoaparát či baterie s kapacitou 4 200 mAh, která by měla nabídnou dostatečnou výdrž i při náročném provozu. Samozřejmostí je osmijádrový procesor od MediaTeku a potěší 64GB úložiště. Cena je o něco vyšší, stále je však pod hranicí 4 000 Kč bez DPH.

WordPress Tables Plugin

Všimněte si zajímavého faktu, kdy všichni výrobci používají označení „Mix“. S označením původně přišlo Xiaomi, ale okopírovali jej další čínští výrobci.

Xiaomi Mi Mix 2 – povedená evoluce s vyšší cenou a 6GB RAM

Čínský výrobce Xiaomi se těší v naší krajině velké oblibě. Kvalitní zařízení za rozumnou cenu, která zde už několik let nabízí, jsou vyhledávaná zákazníky toužícími po dobrém poměru ceny, výkonu a kvality. Jak název napovídá Mi Mix 2 je v pořadí již druhým zařízením s bezrámečkovým displejem v portfoliu výrobce. Podle prvních testů zmizely nedostatky se špatně slyšitelným reproduktorem, zlepšil se fotoaparát a telefon je tak příjemnou evolucí.

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Mobilní telefon s 5,99″ displejem nabídne jemné rozlišení 2160 x 1080 obrazových bodů. O dostatek výkonu se postará osmijádrový procesor Snapdragon 835, který výkonově poráží výše zmíněný MediaTek na plné čáře. Za výbavu s 12 Mpix fotoaparátem (není duální) a 64GB úložištěm si oproti čínským kolegům připlatíme. Xiaomi Mi Mix 2 vyjde ze zahraničí na 13 500 Kč bez DPH a CLA. Při výběru kvůli českému LTE pásmu koukejte po tzv. international verzi.

WordPress Tables Plugin

Bezrámečkový design má i svá „ale“

U bezrámečkových zařízení zákazníci často zmiňují horší kvalitu reproduktorů pro hovory, které jsou u některých modelů schované pod displejem a fungují na principu vibrací skrze displej. Výsledkem je v některých případech horší slyšitelnost při telefonátech. Xiaomi tento neduh v druhé verzi zařízení minimalizovalo, přesto někteří zákazníci problém zmiňují.

Problémem levných zařízení také v některých případech bývá domáhání se záruky z Číny. Důležité je v tomto ohledu volit ověřeného prodejce. Dobré ohlasy má např. čínský GearBest. Při výběru čínských zařízení proto doporučujeme pročítat uživatelské i odborné recenze. Pokud se v hodnocení vícekrát objeví určitý problém, měli byste zvážit, zda nezvolit konkurenční model.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W