Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Výrobci v čele s Applem a Samsungem ukázali nový trend – telefony s velkým displejem bez rámečku. Modely zavedených výrobců však v naprosté většině přesahují cenovku 10 000 Kč a jsou tak pro mnoho zákazníků nedostupné. Čínští výrobci vzali trh bezrámečkových zařízení útokem a před Vánoci ukazují modely se skvělým poměrem ceny a výkonu.

V roce 2015 Sharp ukázal model Aquos Crystal s displejem, který sahal až k okrajům zařízení (nejen po stranách, ale i nahoře). Sharp však nevyužil svého prvenství a tak upadl v zapomnění. Letos se však s podobnými modely doslova roztrhl pytel. Na designové vlně se s iPhonem X veze i Apple, který design posunul ještě dál, ale nacenil své zařízení na vysokých 30 000 Kč a navíc bojuje s nedostatečnou výrobní kapacitou. Zajímavou alternativou může být Samsung Galaxy S8, který se dá sehnat i za polovinu ceny. Příležitosti se nicméně chopili čínští výrobci, kteří nabídnou nevšední konstrukci už od 2 500 Kč. Jaké jsou možnosti?

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Výhodou je, že u zařízení s hodnotou pod 150 EUR (tzv. zboží nepatrné hodnoty) nemusí zákazník platit clo, ale platí pouze DPH 21 %. Levná mobilní zařízení jsou tak stále dostupná. Při ceně nad 150 EUR zákazník platí clo i DPH.

Leagoo Kiicaa Mix – Full HD bez rámečku s 3GB RAM a osmijádrem

Jak už několik let potvrzují čínští výrobci, dobře vybavená zařízení nemusí nutně vyjít na desítky tisíc korun. Výrobce Leagoo letos představit model Kiicaa Mix s bezrámečkovým displejem a cenovkou nepřesahující 3 000 Kč. Za cenu nejnižší konfigurace modelu Apple iPhone X byste tedy těchto telefonů mohli mít hned 10 kusů.

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Vedle velkého displeje sahajícího až k hornímu okraji (pod displejem je místo) nechybí ani duální 13 Mpix fotoaparát s LED přísvitem či konektor USB-C. Zařízení tak po vzoru Apple smartphonů přišlo o sluchátkový konektor a bude muset spoléhat na USB-C či Bluetooth.

WP DataTables

Přední selfie kamerka nabízí taktéž 13 Mpix rozlišení a ukrývá se oproti běžným telefonům netradičně pod displejem společně se senzorem jasu. Uvnitř zařízení běží osmijádrový procesor a 3 GB RAM. Data uživatel uloží na 32GB vestavěné úložiště rozšiřitelné o micro SD kartu.

Kladně lze hodnotit podporu českých LTE pásem a především nízkou cenovku, která se v čínských e-shopech pochybuje kolem 110 dolarů, tedy pod 2 350 Kč. S DPH se tedy dostáváme na nějakých 2 800 Kč.

Vernee Mix 2 – 6″ obr s 4GB RAM

O něco větším zařízením je model Vernee Mix 2, který přichází na trh s 6″ displejem. Tento phablet nabídne i zajímavější papírové parametry. Displej si vedle velikosti polepšil také v případě rozlišení na 2160 x 1080 obrazových bodů. Na rozdíl od výše zmíněného konkurenta nabídne 4 GB RAM a výrobce se navíc rozhodl zůstat u Micro USB konektoru. Zůstal také 3.5 sluchátkový jack.

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Důležitá je pro českého zákazníka také podpora lokálních 4G sítí, slušný 13 Mpix duální fotoaparát či baterie s kapacitou 4 200 mAh, která by měla nabídnou dostatečnou výdrž i při náročném provozu. Samozřejmostí je osmijádrový procesor od MediaTeku a potěší 64GB úložiště. Cena je o něco vyšší, stále je však pod hranicí 4 000 Kč bez DPH.

WP DataTables

Všimněte si zajímavého faktu, kdy všichni výrobci používají označení „Mix“. S označením původně přišlo Xiaomi, ale okopírovali jej další čínští výrobci.

Xiaomi Mi Mix 2 – povedená evoluce s vyšší cenou a 6GB RAM

Čínský výrobce Xiaomi se těší v naší krajině velké oblibě. Kvalitní zařízení za rozumnou cenu, která zde už několik let nabízí, jsou vyhledávaná zákazníky toužícími po dobrém poměru ceny, výkonu a kvality. Jak název napovídá Mi Mix 2 je v pořadí již druhým zařízením s bezrámečkovým displejem v portfoliu výrobce. Podle prvních testů zmizely nedostatky se špatně slyšitelným reproduktorem, zlepšil se fotoaparát a telefon je tak příjemnou evolucí.

Obrázek: Bezrámečkové smartphony nemusí být drahé jako iPhone X: Výkonné modely seženete i pod 3 000 Kč

Mobilní telefon s 5,99″ displejem nabídne jemné rozlišení 2160 x 1080 obrazových bodů. O dostatek výkonu se postará osmijádrový procesor Snapdragon 835, který výkonově poráží výše zmíněný MediaTek na plné čáře. Za výbavu s 12 Mpix fotoaparátem (není duální) a 64GB úložištěm si oproti čínským kolegům připlatíme. Xiaomi Mi Mix 2 vyjde ze zahraničí na 13 500 Kč bez DPH a CLA. Při výběru kvůli českému LTE pásmu koukejte po tzv. international verzi.

WP DataTables

Bezrámečkový design má i svá „ale“

U bezrámečkových zařízení zákazníci často zmiňují horší kvalitu reproduktorů pro hovory, které jsou u některých modelů schované pod displejem a fungují na principu vibrací skrze displej. Výsledkem je v některých případech horší slyšitelnost při telefonátech. Xiaomi tento neduh v druhé verzi zařízení minimalizovalo, přesto někteří zákazníci problém zmiňují.

Problémem levných zařízení také v některých případech bývá domáhání se záruky z Číny. Důležité je v tomto ohledu volit ověřeného prodejce. Dobré ohlasy má např. čínský GearBest. Při výběru čínských zařízení proto doporučujeme pročítat uživatelské i odborné recenze. Pokud se v hodnocení vícekrát objeví určitý problém, měli byste zvážit, zda nezvolit konkurenční model.

Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu